• Je něco špatně v tomto záznamu ?

Vybrané méně často se vyskytující peritonitidy u peritoneálně dialyzovaných pacientů
[Some of rare peritonitis in patients treated with peritoneal dialysis]

Vladimíra Bednářová, Doubravka Frausová, Martina Brejníková, Zdenka Hrušková, Vít Motáň, Vladimír Tesař

. 2013 ; 19 (2) : 52-58.

Jazyk čeština Země Česko

Typ dokumentu přehledy

Perzistentní odkaz   https://www.medvik.cz/link/bmc13027871

Peritonitida je častou a závažnou komplikací peritoneální dialýzy. Dvě třetiny infekcí jsou vyvolány grampozitivními bakteriemi, které pronikají do dutiny peritoneální cestou peritoneálního katétru. Infekce způsobené gramnegativními bakteriemi s výjimkou pseudomonádové vznikají přestupem infekce stěnou střevní. Peritonitidy se léčí antibiotiky podávanými intraperitoneálně do vaků a peritoneální dialýza se nepřerušuje. Cílem léčby je nejen vyléčení infekce, ale i ochrana peritonea. Bakterie Staphylococcus aureus, St. epidermidis a další koaguláza negativní stafylokoky, Pseudomonas aeruginosa a n některé gramnegativní bakterie mají schopnost na povrchu katétru vytvářet biofilm. Bakterie jsou pak chráněny vůči účinku antibiotik a mohou vyvolávat opakované infekce a relapsy. Peritonitidy způsobené těmito bakteriemi jsou pak indikací k odstranění peritoneálního katétru. Opakované, ale vzácné infekce vyvolává Micrococcus sp. a Corynebacterium sp. Některé infekce peritonea vznikají po předchozí antibiotické léčbě přerůstáním bakterií ve střevě a přestupem stěnou střevní na peritoneum. Jedná se o mykotické infekce, infekce vyvolané Lactobacillem sp., nebo infekce vyvolané kmeny. Enterococcus faecium. nebo E. fecalis. Tyto infekce jsou pak také důvodem k odstranění peritoneálního katétru. Streptokokové infekce většinou vznikají hematogenním přenosem při odontogenní nebo kožní infekci. Infekce vyvolané Streptococcus agalactiae souvisí s infekcí vaginální stěny a přestupem do dutiny peritoneální cestou pohlavních orgánů. Polymikrobiální peritonitida je indikací k okamžitému odstranění peritoneálního katétru a revizi dutiny peritoneální. Léčba peritonitid musí být okamžitá, antibiotikum je voleno podle místní rezistence, 1. volbou je obvykle kombinace cefalosporin 1. generace a aminoglykosid. Vancomycin je rezervním antibiotikem a neměl by být použit jako lék 1. volby při neznámé etiologii. Katétr má být odstraněn, pokud se stav nelepší a antibiotické léčba je neúčinná do 72 hodin od prvních příznaků infekce. Důležitá je prevence peritonitid. Výuka pacientů a personálu v provádění výměn dialyzačního roztoku je základní podmínkou dobře fungující peritoneální dialýzy.

Peritonitis is a frequent and serious complication of peritoneal dialysis. Two-thirds of infections are caused by Gram-positive organisms and are often related to a catheter infection. Infections caused by Gram-negative bacterias - with the exception of Pseudomonas infections - may originate from the bowel. Peritonitis is treated with antibiotics given to the bags, administered intraperiton eally. The goal of treatment is not only to treat infection, but also to protect the peritoneum. Staphylococcus aureus , St. epidermidis and other coagulase-negative staphylococci, Pseudomonas aeruginosa and some Gram-negative bacterias have the capacity to create biofilms on the catheter surface. Bacterias are then protected against the effect of antibiotics and can cause recurrent infect ions and relapses. Reinfections and relapsing peritonitis are the indications for removal of the peritoneal catheter. Repeated but r are infections are caused by Micrococcus sp. and Corynebacterium sp. Some of peritoneal infections occur after antibiotic treatment due to bacterial overgrowth in the gut and intestinal wall segment to the peritoneum. Those are: fungal infections, infections caus ed by Lactobacillus sp. , or infections caused by strains of Enterococcus faecium or E. fecalis . These infections often need removal of the peritoneal catheter. Streptococcal infections are often associated with odontogenic hematogenous transmission or skin infection . Infections caused by Streptococcus agalactiae relate to vaginal walls infections and transfer to the peritoneal cavity through the genitals. Polymicrobial peritonitis is an indication for immediate removal of the peritoneal catheter and revision of the perit oneal cavity. Peritonitis treatment must be started immediately. The ISPD recommends specific selection of empirical therapy dependent on loc al history of sensitivities of organisms. Gram-positive organisms may be covered by cephalosporin of the first generation. Vancomy cin can be used as a reserve antibiotics, and should not be used as the first choice in unknown etiology. Gram – negative organisms must be treated by the third generation cephalosporin or an aminoglycoside. Catheter removal is indicated in the refractory peritoni tis, defined as a failure of the antibiotics treatment of peritonitis after 5 days. Reducing risk of PD - related infections should be a primary goal of every PD program. Education of patients and also the staff in implamenting the exchange of dialysis solution is the bas ic condition for a well-functioning peritoneal dialysis.

Some of rare peritonitis in patients treated with peritoneal dialysis

Bibliografie atd.

Literatura

000      
00000naa a2200000 a 4500
001      
bmc13027871
003      
CZ-PrNML
005      
20241119085839.0
007      
ta
008      
130828s2013 xr f 000 0cze||
009      
AR
040    __
$a ABA008 $d ABA008 $e AACR2 $b cze
041    0_
$a cze $b eng
044    __
$a xr
100    1_
$a Bednářová, Vladimíra, $d 1958- $7 nlk20010095499 $u Klinika nefrologie 1. LF UK a VFN, Praha
245    10
$a Vybrané méně často se vyskytující peritonitidy u peritoneálně dialyzovaných pacientů / $c Vladimíra Bednářová, Doubravka Frausová, Martina Brejníková, Zdenka Hrušková, Vít Motáň, Vladimír Tesař
246    31
$a Some of rare peritonitis in patients treated with peritoneal dialysis
504    __
$a Literatura
520    3_
$a Peritonitida je častou a závažnou komplikací peritoneální dialýzy. Dvě třetiny infekcí jsou vyvolány grampozitivními bakteriemi, které pronikají do dutiny peritoneální cestou peritoneálního katétru. Infekce způsobené gramnegativními bakteriemi s výjimkou pseudomonádové vznikají přestupem infekce stěnou střevní. Peritonitidy se léčí antibiotiky podávanými intraperitoneálně do vaků a peritoneální dialýza se nepřerušuje. Cílem léčby je nejen vyléčení infekce, ale i ochrana peritonea. Bakterie Staphylococcus aureus, St. epidermidis a další koaguláza negativní stafylokoky, Pseudomonas aeruginosa a n některé gramnegativní bakterie mají schopnost na povrchu katétru vytvářet biofilm. Bakterie jsou pak chráněny vůči účinku antibiotik a mohou vyvolávat opakované infekce a relapsy. Peritonitidy způsobené těmito bakteriemi jsou pak indikací k odstranění peritoneálního katétru. Opakované, ale vzácné infekce vyvolává Micrococcus sp. a Corynebacterium sp. Některé infekce peritonea vznikají po předchozí antibiotické léčbě přerůstáním bakterií ve střevě a přestupem stěnou střevní na peritoneum. Jedná se o mykotické infekce, infekce vyvolané Lactobacillem sp., nebo infekce vyvolané kmeny. Enterococcus faecium. nebo E. fecalis. Tyto infekce jsou pak také důvodem k odstranění peritoneálního katétru. Streptokokové infekce většinou vznikají hematogenním přenosem při odontogenní nebo kožní infekci. Infekce vyvolané Streptococcus agalactiae souvisí s infekcí vaginální stěny a přestupem do dutiny peritoneální cestou pohlavních orgánů. Polymikrobiální peritonitida je indikací k okamžitému odstranění peritoneálního katétru a revizi dutiny peritoneální. Léčba peritonitid musí být okamžitá, antibiotikum je voleno podle místní rezistence, 1. volbou je obvykle kombinace cefalosporin 1. generace a aminoglykosid. Vancomycin je rezervním antibiotikem a neměl by být použit jako lék 1. volby při neznámé etiologii. Katétr má být odstraněn, pokud se stav nelepší a antibiotické léčba je neúčinná do 72 hodin od prvních příznaků infekce. Důležitá je prevence peritonitid. Výuka pacientů a personálu v provádění výměn dialyzačního roztoku je základní podmínkou dobře fungující peritoneální dialýzy.
520    9_
$a Peritonitis is a frequent and serious complication of peritoneal dialysis. Two-thirds of infections are caused by Gram-positive organisms and are often related to a catheter infection. Infections caused by Gram-negative bacterias - with the exception of Pseudomonas infections - may originate from the bowel. Peritonitis is treated with antibiotics given to the bags, administered intraperiton eally. The goal of treatment is not only to treat infection, but also to protect the peritoneum. Staphylococcus aureus , St. epidermidis and other coagulase-negative staphylococci, Pseudomonas aeruginosa and some Gram-negative bacterias have the capacity to create biofilms on the catheter surface. Bacterias are then protected against the effect of antibiotics and can cause recurrent infect ions and relapses. Reinfections and relapsing peritonitis are the indications for removal of the peritoneal catheter. Repeated but r are infections are caused by Micrococcus sp. and Corynebacterium sp. Some of peritoneal infections occur after antibiotic treatment due to bacterial overgrowth in the gut and intestinal wall segment to the peritoneum. Those are: fungal infections, infections caus ed by Lactobacillus sp. , or infections caused by strains of Enterococcus faecium or E. fecalis . These infections often need removal of the peritoneal catheter. Streptococcal infections are often associated with odontogenic hematogenous transmission or skin infection . Infections caused by Streptococcus agalactiae relate to vaginal walls infections and transfer to the peritoneal cavity through the genitals. Polymicrobial peritonitis is an indication for immediate removal of the peritoneal catheter and revision of the perit oneal cavity. Peritonitis treatment must be started immediately. The ISPD recommends specific selection of empirical therapy dependent on loc al history of sensitivities of organisms. Gram-positive organisms may be covered by cephalosporin of the first generation. Vancomy cin can be used as a reserve antibiotics, and should not be used as the first choice in unknown etiology. Gram – negative organisms must be treated by the third generation cephalosporin or an aminoglycoside. Catheter removal is indicated in the refractory peritoni tis, defined as a failure of the antibiotics treatment of peritonitis after 5 days. Reducing risk of PD - related infections should be a primary goal of every PD program. Education of patients and also the staff in implamenting the exchange of dialysis solution is the bas ic condition for a well-functioning peritoneal dialysis.
650    12
$a peritonitida $x etiologie $x farmakoterapie $7 D010538
650    _2
$a peritoneální dialýza $7 D010530
650    12
$a grampozitivní bakterie $7 D006094
650    12
$a zaváděcí katétry $x škodlivé účinky $7 D002408
650    _2
$a infekce spojené se zdravotní péčí $7 D003428
650    _2
$a rizikové faktory $7 D012307
650    12
$a antibakteriální látky $7 D000900
650    _2
$a Lactobacillus $7 D007778
650    _2
$a Enterococcus $7 D016983
650    _2
$a stafylokokové infekce $7 D013203
650    _2
$a biofilmy $7 D018441
650    12
$a Bacteria $x klasifikace $x patogenita $7 D001419
650    _2
$a Corynebacterium $7 D003352
650    _2
$a Pseudomonas $7 D011549
650    _2
$a lidé $7 D006801
655    _2
$a přehledy $7 D016454
700    1_
$a Frausová, Doubravka $7 xx0324610 $u Klinika nefrologie 1. LF UK a VFN, Praha
700    1_
$a Brejníková, Martina $7 xx0121620 $u Klinika nefrologie 1. LF UK a VFN, Praha
700    1_
$a Hrušková, Zdeňka $7 xx0146108 $u Klinika nefrologie 1. LF UK a VFN, Praha
700    1_
$a Motáň, Vít, $d 1982- $7 ola2018995400 $u Klinika nefrologie 1. LF UK a VFN, Praha
700    1_
$a Tesař, Vladimír, $d 1957- $7 jn20000402349 $u Klinika nefrologie 1. LF UK a VFN, Praha
773    0_
$t Aktuality v nefrologii $x 1210-955X $g Roč. 19, č. 2 (2013), s. 52-58 $w MED00011138
856    41
$u http://www.tigis.cz/ $y domovská stránka časopisu - plný text volně přístupný
910    __
$a ABA008 $b B 1994 $c 914 a $y 3 $z 0
990    __
$a 20130827143304 $b ABA008
991    __
$a 20241119085836 $b ABA008
999    __
$a ok $b bmc $g 991834 $s 826302
BAS    __
$a 3
BMC    __
$a 2013 $b 19 $c 2 $i 1210-955X $m Aktuality v nefrologii $n Aktual. nefrol. (Print) $x MED00011138 $d 52-58
LZP    __
$b přidání abstraktu $c NLK183 $d 20131029 $a NLK 2013-47/dk

Najít záznam

Citační ukazatele

Nahrávání dat ...

Možnosti archivace

Nahrávání dat ...