Detail
Článek
FT
Medvik - BMČ
  • Je něco špatně v tomto záznamu ?

Vitamin B12 - proč, kdy a jak?
[Vitamin B12: Why, when and how?]

R. Češka, M. Kvapil, M. Lukáš

. 2022 ; 2022 (1) : 11-16.

Jazyk čeština Země Slovensko

Perzistentní odkaz   https://www.medvik.cz/link/bmc22026990

Možná se většina z nás domnívá, že o vitaminu B12 máme mnoho informací a že ho také zcela správně využíváme v diferenciálně dia­gnostických úvahách i terapeuticky. Tento článek si klade za cíl shrnout znalosti o vitaminu B12 a především pak zmínit ně­kte­ré novinky. Z těch je pak zásadní zdůraznění možnosti využít perorální podání vitaminu B12. To umožňuje zejména potvrzené vstřebávání pasivní difuzí i bez přítomnosti vnitřního faktoru. K pasivní difuzi při perorálním podání je potřebná dostatečná dávka (1 000 μg). Název článku by mohl být rozveden asi následovně: proč se zabývat deficitem vitaminu B12, kdy, v jakých situacích bychom měli na deficit B12 myslet a konečně jakým způsobem bychom měli nedostatek B12 kompenzovat. Proč se zabývat deficitem vitaminu B12? Důvody jsou v zásadě dva. V první řadě je to diferenciální dia­gnóza různých stavů. Deficit vitaminu B12 se může projevovat únavou, nevýkonností, ale i paresteziemi nebo depresí a poruchou paměti. Druhým důvodem je to, že při stanovení deficience vitaminu B12 jako příčiny těchto stavů máme možnost nemocného účinně léčit. A to nejen známou parenterální, ale nyní i perorální formou vitaminu B12. Kdy se zabývat možností deficience vitaminu B12? Samozřejmě je výčet takových situací velmi dlouhý. Na tomto místě uveďme alespoň ně­kte­ré z nich: starší nemocní, vegetariáni a vegani, diabetici léčení metforminem, pacienti užívající dlouhodobě inhibitory protonové pumpy, nemocní po resekčních výkonech na zažívacím traktu a mnozí další. Jak? V první řadě musíme stanovit hladinu vitaminu B12 a posléze zahájíme léčbu. Za standardní jsme dosud většinou považovali parenterální podání (červené ampulky pacienti mnohdy znali, a ty pak působily jako placebo). V současné době bychom měli uvážit a pacientovi nabídnout možnost perorálního podání B12. Je ale třeba zdůraznit, že k dokonalému vstřebávání a dosažení suficientních koncentrací je potřeba dodat dostatečnou dávku, tedy 1 000 μg. Pacienty je třeba upozornit na to, že by neměli spoléhat na reklamu z internetu, ale důvěřovat přípravkům, které jim předepíše lékař. Na příkladu vitaminu B12 můžeme i dnes demonstrovat fakt, že tradiční a zdánlivě všem plně známé přístupy někdy opomíjíme, a to i v situaci, kdy můžeme zlepšit stav nemocného podáním jediné tablety denně.

Most of us may believe that we have most of the necessary information about vitamin B12 and that we also use it correctly in differential dia­gnostic considerations as well as in therapy. This article aims to summarize the knowledge about vitamin B12, and above all, to mention several new approaches. Of these, the most important one is emphasising the possibility of oral vitamin B12 administration. This is possible mainly due to the confirmed absorption by passive diffusion even in the absence of the intrinsic factor. When administered orally, an adequate dose (1,000 μg) is necessary for passive diffusion. The title of this article could probably be expanded as: Why we should be interested in vitamin B12 deficiency, when and in what situations we should be mindful about B12 deficiency and finally, how we should compensate B12 deficiency. Why should we be interested in vitamin B12 deficiency? There are essentially two reasons. The primary reason is differential dia­gnosis of various conditions. Vitamin B12 deficiency can manifest as fatigue, loss of performance, but also as paraesthesia or depression and memory disorder. Second, when vitamin B12 deficiency is determined as the cause of these conditions, we have the opportunity to effectively treat the patient, not only with the well-known parenteral form, but now also with the oral form of vitamin B12. When should we consider (when to be mindful about) the possibility of vitamin B12 deficiency? The list of these situation is lengthy, of course. Let’s mention at least some of them: Elderly sickly patients, vegetarians and vegans, diabetics treated by metformin, patients using proton pump inhibitors in a long-term, patients after resections of the digestive tract, and many others. How? First, we need to determine the level of vitamin B12 and subsequently start the treatment. Up until now, arenteral administration has been considered the standard form. (The patients often knew what the red ampoules were, which resulted in a placebo effect.) Today, we should consider the option of oral B12 administration and present it to the patient. It should be emphasized that for perfect absorption and achievement of sufficient concentrations, an adequate dose of 1,000 μg is required. Patients need to be advised to not rely on the advertising on the internet, but that they should trust the products prescribed by their doctor. The vitamin B12 example shows that even today, traditional and seemingly well-known approaches are sometimes marginalized, even in situations when the patient’s condition can be improved by administrating a single tablet a day.

Vitamin B12: Why, when and how?

Bibliografie atd.

Literatura

000      
00000naa a2200000 a 4500
001      
bmc22026990
003      
CZ-PrNML
005      
20221124100045.0
007      
ta
008      
221108s2022 xo ad f 000 0|cze||
009      
AR
040    __
$a ABA008 $d ABA008 $e AACR2 $b cze
041    0_
$a cze $b eng
044    __
$a xo
100    1_
$a Češka, Richard, $d 1957- $7 nlk19990074195 $u III. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze
245    10
$a Vitamin B12 - proč, kdy a jak? / $c R. Češka, M. Kvapil, M. Lukáš
246    31
$a Vitamin B12: Why, when and how?
504    __
$a Literatura
520    3_
$a Možná se většina z nás domnívá, že o vitaminu B12 máme mnoho informací a že ho také zcela správně využíváme v diferenciálně dia­gnostických úvahách i terapeuticky. Tento článek si klade za cíl shrnout znalosti o vitaminu B12 a především pak zmínit ně­kte­ré novinky. Z těch je pak zásadní zdůraznění možnosti využít perorální podání vitaminu B12. To umožňuje zejména potvrzené vstřebávání pasivní difuzí i bez přítomnosti vnitřního faktoru. K pasivní difuzi při perorálním podání je potřebná dostatečná dávka (1 000 μg). Název článku by mohl být rozveden asi následovně: proč se zabývat deficitem vitaminu B12, kdy, v jakých situacích bychom měli na deficit B12 myslet a konečně jakým způsobem bychom měli nedostatek B12 kompenzovat. Proč se zabývat deficitem vitaminu B12? Důvody jsou v zásadě dva. V první řadě je to diferenciální dia­gnóza různých stavů. Deficit vitaminu B12 se může projevovat únavou, nevýkonností, ale i paresteziemi nebo depresí a poruchou paměti. Druhým důvodem je to, že při stanovení deficience vitaminu B12 jako příčiny těchto stavů máme možnost nemocného účinně léčit. A to nejen známou parenterální, ale nyní i perorální formou vitaminu B12. Kdy se zabývat možností deficience vitaminu B12? Samozřejmě je výčet takových situací velmi dlouhý. Na tomto místě uveďme alespoň ně­kte­ré z nich: starší nemocní, vegetariáni a vegani, diabetici léčení metforminem, pacienti užívající dlouhodobě inhibitory protonové pumpy, nemocní po resekčních výkonech na zažívacím traktu a mnozí další. Jak? V první řadě musíme stanovit hladinu vitaminu B12 a posléze zahájíme léčbu. Za standardní jsme dosud většinou považovali parenterální podání (červené ampulky pacienti mnohdy znali, a ty pak působily jako placebo). V současné době bychom měli uvážit a pacientovi nabídnout možnost perorálního podání B12. Je ale třeba zdůraznit, že k dokonalému vstřebávání a dosažení suficientních koncentrací je potřeba dodat dostatečnou dávku, tedy 1 000 μg. Pacienty je třeba upozornit na to, že by neměli spoléhat na reklamu z internetu, ale důvěřovat přípravkům, které jim předepíše lékař. Na příkladu vitaminu B12 můžeme i dnes demonstrovat fakt, že tradiční a zdánlivě všem plně známé přístupy někdy opomíjíme, a to i v situaci, kdy můžeme zlepšit stav nemocného podáním jediné tablety denně.
520    9_
$a Most of us may believe that we have most of the necessary information about vitamin B12 and that we also use it correctly in differential dia­gnostic considerations as well as in therapy. This article aims to summarize the knowledge about vitamin B12, and above all, to mention several new approaches. Of these, the most important one is emphasising the possibility of oral vitamin B12 administration. This is possible mainly due to the confirmed absorption by passive diffusion even in the absence of the intrinsic factor. When administered orally, an adequate dose (1,000 μg) is necessary for passive diffusion. The title of this article could probably be expanded as: Why we should be interested in vitamin B12 deficiency, when and in what situations we should be mindful about B12 deficiency and finally, how we should compensate B12 deficiency. Why should we be interested in vitamin B12 deficiency? There are essentially two reasons. The primary reason is differential dia­gnosis of various conditions. Vitamin B12 deficiency can manifest as fatigue, loss of performance, but also as paraesthesia or depression and memory disorder. Second, when vitamin B12 deficiency is determined as the cause of these conditions, we have the opportunity to effectively treat the patient, not only with the well-known parenteral form, but now also with the oral form of vitamin B12. When should we consider (when to be mindful about) the possibility of vitamin B12 deficiency? The list of these situation is lengthy, of course. Let’s mention at least some of them: Elderly sickly patients, vegetarians and vegans, diabetics treated by metformin, patients using proton pump inhibitors in a long-term, patients after resections of the digestive tract, and many others. How? First, we need to determine the level of vitamin B12 and subsequently start the treatment. Up until now, arenteral administration has been considered the standard form. (The patients often knew what the red ampoules were, which resulted in a placebo effect.) Today, we should consider the option of oral B12 administration and present it to the patient. It should be emphasized that for perfect absorption and achievement of sufficient concentrations, an adequate dose of 1,000 μg is required. Patients need to be advised to not rely on the advertising on the internet, but that they should trust the products prescribed by their doctor. The vitamin B12 example shows that even today, traditional and seemingly well-known approaches are sometimes marginalized, even in situations when the patient’s condition can be improved by administrating a single tablet a day.
650    17
$a vitamin B 12 $x aplikace a dávkování $x terapeutické užití $7 D014805 $2 czmesh
650    _7
$a nedostatek vitaminu B12 $x diagnóza $x farmakoterapie $7 D014806 $2 czmesh
650    _7
$a diferenciální diagnóza $7 D003937 $2 czmesh
650    _7
$a způsoby aplikace léků $7 D004333 $2 czmesh
650    _7
$a lidé $7 D006801 $2 czmesh
700    1_
$a Kvapil, Milan, $d 1956- $7 jn20000401564 $u Geriatrická interní klinika 2. LF UK a FN v Motole, Praha
700    1_
$a Lukáš, Milan, $d 1959- $7 jn19990202012 $u Klinické a výzkumné centrum pro střevní záněty, Klinické centrum ISCARE a.s. a 1. LF UK v Praze
773    0_
$t Súčasná klinická prax $x 1214-7036 $g Roč. 2022, č. 1 (2022), s. 11-16 $w MED00178047
856    41
$u http://www.skp-casopis.sk/default/text/view?id=1186 $y plný text volně přístupný
910    __
$a ABA008 $b B 2716 $c 1050 $y p $z 0
990    __
$a 20221108144359 $b ABA008
991    __
$a 20221124100038 $b ABA008
999    __
$a ok $b bmc $g 1857796 $s 1178298
BAS    __
$a 3
BMC    __
$a 2022 $b 2022 $c 1 $d 11-16 $i 1214-7036 $m Súčasná klinická prax $x MED00178047
LZP    __
$c NLK182 $d 20221124 $a NLK 2022-22/kv

Citační ukazatele

Nahrávání dat...

Možnosti archivace

Nahrávání dat...