-
Je něco špatně v tomto záznamu ?
Hodnocení kvality života pacientů v radioterapii
[Quality of life assessment in radiotherapy]
K. Procházková, T. Kazda, P. Šlampa, I. Selingerová
Jazyk čeština Země Česko
Typ dokumentu Přehledy
- MeSH
- diagnostické sebehodnocení MeSH
- kvalita života * MeSH
- lidé MeSH
- nádory * psychologie radioterapie MeSH
- průzkumy a dotazníky * MeSH
- radioterapie psychologie MeSH
- stupnice dopadu nemoci na kvalitu života MeSH
- Check Tag
- lidé MeSH
Východiska: Kvalita života pacienta je nedílnou součástí hodnocení protinádorové léčby. S jejím hodnocením se můžeme setkat zejména v rámci klinických studií a výzkumných projektů, ale stále častěji je zařazováno také do rutinního provozu. V radioterapii je třeba tento ukazatel hodnotit zejména s nástupem nových frakcionačních režimů, které mají zajistit lepší klinické výsledky, ale rovněž stejnou či lepší kvalitu života pacientů oproti jinému frakcionačnímu schématu. Způsobů, jak kvalitu života měřitelně zhodnotit, je několik. Nejčastěji jsou využívány dotazníky vyplňované pacienty, a jedná se tedy o subjektivní přístup. Nezbytné je zvolit správnou metodiku, zejména typ a formu dotazníků s ohledem na specifickou situaci (diagnózu, léčbu apod.). Cíl: V tomto edukačním přehledovém článku je definována kvalita života a její role v léčbě pacienta radioterapií. Dále jsou podrobně popsány vybrané způsoby hodnocení kvality života v radioterapii. Důraz je pak kladen zejména na dostupná dotazníková šetření, generická či specifická. Mezi nejběžněji používané dotazníky kvality života patří dotazníky od skupiny EORTC, FACIT dotazníky a dotazníky EQ-5D, SF-36, WHOQOL-100 a WHOQOL-BREF. Všeobecný dotazník EORTC QLQ-C30, který je také často používán v radioterapii, je použit pro demonstraci vyhodnocení dotazníku na jednom vyplněném dotazníku konkrétním pacientem. Závěr: Kvalita života onkologického pacienta se řadí mezi nejdůležitější hodnocení výstupů péče (Patient Reported Outcomes Measures – PROMs) a sběr dat k jejímu hodnocení by měl být součástí běžné praxe také v radiační onkologii, zejména pak u zavádění nového frakcionačního režimu. Tento přehledový článek má za cíl poukázat na různorodé možnosti hodnocení kvality života, různé typy generických a specifických dotazníků a také zdůraznit určitá doporučení a postupy nutné pro kvalitní vyhodnocení těchto dotazníků.
Background: The patient‘s quality of life is an integral part of the evaluation of anticancer treatment. We can meet its evaluation mainly within the framework of clinical studies and research projects, but it is increasingly included in routine clinical practice as well. In radiotherapy, this indicator needs to be evaluated especially with the advent of new fractionation regimes, which are supposed to ensure better clinical results, but also the same or better quality of life for patients compared to another fractionation scheme. There are several ways to measurably evaluate the quality of life. Questionnaires filled in by patients are most often used, so this is a subjective approach. It is essential to choose the right methodology, especially the type and form of questionnaires with regard to the specific situation (diagnosis, treatment, etc.). Aim: In this educational review article, quality of life and its role in the treatment of a patient with radiotherapy are defined. Next, selected methods of quality of life assessment in radiotherapy are described in detail. Emphasis is placed especially on available questionnaire surveys, generic or specific. Among the most commonly used quality of life questionnaires are those from the EORTC group, FACIT questionnaires and the EQ-5D, SF-36, WHOQOL-100 and WHOQOL-BREF questionnaires. The general EORTC QLQ-C30 questionnaire, which is also often used in radiotherapy, is used to demonstrate the assessment on one specific example of a questionnaire completed by a patient. Conclusion: The quality of life of an oncology patient ranks among the most important evaluations of care outcomes (patient reported outcomes measures), and data collection for its evaluation should be part of routine clinical practice in radiation oncology as well, especially when introducing a new fractionation regimen. The purpose of this educational review article is to point out the various possibilities for evaluating the quality of life, different types of generic and specific questionnaires, and also to emphasize certain recommendations and procedures necessary for quality evaluation of questionnaires.
Quality of life assessment in radiotherapy
Citace poskytuje Crossref.org
- 000
- 00000naa a2200000 a 4500
- 001
- bmc25006575
- 003
- CZ-PrNML
- 005
- 20250426113750.0
- 007
- ta
- 008
- 250313s2025 xr f 000 0|cze||
- 009
- AR
- 024 7_
- $a 10.48095/ccko202525 $2 doi
- 040 __
- $a ABA008 $b cze $d ABA008 $e AACR2
- 041 0_
- $a cze $b eng
- 044 __
- $a xr
- 100 1_
- $a Procházková, Kateřina $7 _AN122025 $u Klinika radiační onkologie LF MU a MOÚ Brno
- 245 10
- $a Hodnocení kvality života pacientů v radioterapii / $c K. Procházková, T. Kazda, P. Šlampa, I. Selingerová
- 246 31
- $a Quality of life assessment in radiotherapy
- 520 3_
- $a Východiska: Kvalita života pacienta je nedílnou součástí hodnocení protinádorové léčby. S jejím hodnocením se můžeme setkat zejména v rámci klinických studií a výzkumných projektů, ale stále častěji je zařazováno také do rutinního provozu. V radioterapii je třeba tento ukazatel hodnotit zejména s nástupem nových frakcionačních režimů, které mají zajistit lepší klinické výsledky, ale rovněž stejnou či lepší kvalitu života pacientů oproti jinému frakcionačnímu schématu. Způsobů, jak kvalitu života měřitelně zhodnotit, je několik. Nejčastěji jsou využívány dotazníky vyplňované pacienty, a jedná se tedy o subjektivní přístup. Nezbytné je zvolit správnou metodiku, zejména typ a formu dotazníků s ohledem na specifickou situaci (diagnózu, léčbu apod.). Cíl: V tomto edukačním přehledovém článku je definována kvalita života a její role v léčbě pacienta radioterapií. Dále jsou podrobně popsány vybrané způsoby hodnocení kvality života v radioterapii. Důraz je pak kladen zejména na dostupná dotazníková šetření, generická či specifická. Mezi nejběžněji používané dotazníky kvality života patří dotazníky od skupiny EORTC, FACIT dotazníky a dotazníky EQ-5D, SF-36, WHOQOL-100 a WHOQOL-BREF. Všeobecný dotazník EORTC QLQ-C30, který je také často používán v radioterapii, je použit pro demonstraci vyhodnocení dotazníku na jednom vyplněném dotazníku konkrétním pacientem. Závěr: Kvalita života onkologického pacienta se řadí mezi nejdůležitější hodnocení výstupů péče (Patient Reported Outcomes Measures – PROMs) a sběr dat k jejímu hodnocení by měl být součástí běžné praxe také v radiační onkologii, zejména pak u zavádění nového frakcionačního režimu. Tento přehledový článek má za cíl poukázat na různorodé možnosti hodnocení kvality života, různé typy generických a specifických dotazníků a také zdůraznit určitá doporučení a postupy nutné pro kvalitní vyhodnocení těchto dotazníků.
- 520 9_
- $a Background: The patient‘s quality of life is an integral part of the evaluation of anticancer treatment. We can meet its evaluation mainly within the framework of clinical studies and research projects, but it is increasingly included in routine clinical practice as well. In radiotherapy, this indicator needs to be evaluated especially with the advent of new fractionation regimes, which are supposed to ensure better clinical results, but also the same or better quality of life for patients compared to another fractionation scheme. There are several ways to measurably evaluate the quality of life. Questionnaires filled in by patients are most often used, so this is a subjective approach. It is essential to choose the right methodology, especially the type and form of questionnaires with regard to the specific situation (diagnosis, treatment, etc.). Aim: In this educational review article, quality of life and its role in the treatment of a patient with radiotherapy are defined. Next, selected methods of quality of life assessment in radiotherapy are described in detail. Emphasis is placed especially on available questionnaire surveys, generic or specific. Among the most commonly used quality of life questionnaires are those from the EORTC group, FACIT questionnaires and the EQ-5D, SF-36, WHOQOL-100 and WHOQOL-BREF questionnaires. The general EORTC QLQ-C30 questionnaire, which is also often used in radiotherapy, is used to demonstrate the assessment on one specific example of a questionnaire completed by a patient. Conclusion: The quality of life of an oncology patient ranks among the most important evaluations of care outcomes (patient reported outcomes measures), and data collection for its evaluation should be part of routine clinical practice in radiation oncology as well, especially when introducing a new fractionation regimen. The purpose of this educational review article is to point out the various possibilities for evaluating the quality of life, different types of generic and specific questionnaires, and also to emphasize certain recommendations and procedures necessary for quality evaluation of questionnaires.
- 650 07
- $a lidé $7 D006801 $2 czmesh
- 650 17
- $a kvalita života $7 D011788 $2 czmesh
- 650 07
- $a radioterapie $x psychologie $7 D011878 $2 czmesh
- 650 17
- $a průzkumy a dotazníky $7 D011795 $2 czmesh
- 650 07
- $a stupnice dopadu nemoci na kvalitu života $7 D018434 $2 czmesh
- 650 07
- $a diagnostické sebehodnocení $7 D059026 $2 czmesh
- 650 17
- $a nádory $x psychologie $x radioterapie $7 D009369 $2 czmesh
- 655 _2
- $a Přehledy
- 700 1_
- $a Kazda, Tomáš $7 xx0213412 $u Klinika radiační onkologie LF MU a MOÚ Brno $u Výzkumné centrum aplikované molekulární onkologie (RECAMO), MOÚ Brno
- 700 1_
- $a Šlampa, Pavel, $u Klinika radiační onkologie LF MU a MOÚ Brno $d 1960- $7 mzk2004257405
- 700 1_
- $a Selingerová, Iveta $u Výzkumné centrum aplikované molekulární onkologie (RECAMO), MOÚ Brno $u Farmakologický ústav, LF MU Brno $7 xx0169224
- 773 0_
- $w MED00011030 $t Klinická onkologie $x 0862-495X $g Roč. 40, č. 1 (2025), s. 25-31
- 856 41
- $u https://www.prolekare.cz/casopisy/klinicka-onkologie/2025-1-5/hodnoceni-kvality-zivota-pacientu-v-radioterapii-139882 $y Meditorial
- 910 __
- $a ABA008 $b B 1665 $c 656 $y - $z 0
- 990 __
- $a 20250306 $b ABA008
- 991 __
- $a 20250426113748 $b ABA008
- 999 __
- $a ok $b bmc $g 2293752 $s 1243636
- BAS __
- $a 3
- BAS __
- $a PreBMC
- BMC __
- $a 2025 $b 40 $c 1 $d 25-31 $i 0862-495X $m Klinická onkologie $x MED00011030 $y 139882
- LZP __
- $c NLK192 $d 20250426 $b NLK111 $a Meditorial-20250306