• Je něco špatně v tomto záznamu ?

Novinky v diagnostice a léčbě chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN)
[Novelties in the diagnosis and treatment of chronic obstructive pulmonary disease (COPD)]

J. Musil

. 2002 ; Roč. 62 (č. 2) : s. 54-58.

Jazyk čeština Země Česko

Typ dokumentu směrnice pro lékařskou praxi

Perzistentní odkaz   https://www.medvik.cz/link/bmc03009739

Skupina předních světových odborníků, vedená profesorem Pauwelsem, vydala v dubnu loňského roku moderní konsenzus, shrnující nejnovější doporučeni pro diagnostiku i léčbu CHOPN. Cílem článku je ukázat na nejvýznamnější novinky, která tato publikace přinesla. CHOPN je nově definována jako nemoc charakterizovaná omezením průtoku vzduchu v průduškách (bronchiální obstrukcíl, které není úplně reverzibilní. Bronchiální obstrukce progreduje a je spojena s abnormální zánětlivou odpovědí plic na škodlivé částice a plyny. Další změna je ve vztahu mezi CHOPN a astmatem. Mezinárodní konsensus opět připouští koexistenci CHOPN a astmatu. U nemocného může dojít ke kombinaci „astmatu podobného zánětu" a „CHOPN podobného zánětu". Významná je i změna v diagnostice obstrukční ventilační poruchy. Průkaz bronchiální obstrukce je vyžadován po bronchodflataci. Novinkou je i hodnocení bronchodflatačních testů. Za pozitivní test se považuje, jestliže se zvýší FEVl o 200 ml a současně nejméně o 12 % proti hodnotám před podélním bronchodflatačního léku. Při léčbě stabilní CHOPN se doporučuje vycházet z následujících zásad: stupňovité přidávání léků v závislosti na závažnosti nemoci; krok dolů není možný (léky tedy pouze přidávat, ne ubírat); pro symptomatickou léčbu CHOPN jsou hlavní bronchodflatačni léky; hlavními bronchodUatačními léky jsou beta2-mimetika, anticholinergika, teofyliny a jejich kombinace; inhalační dlouhodobě působící bronchodflatancia jsou pro léčbu „pohodlnější"; kombinace bronchodflatancií může zvyšovat jejich účinnost a snižovat riziko nežádoucích účinků ve srovnání se zvyšováním dávky jednoho bronchodflatancia; je třeba se vyhýbat chronickému podávání systémových kortikosteroidů pro nepříznivý poměr mezi jejich prospěchem a rizikem.

A group of outstanding specialists headed by professor Pauwelsen published in April of last year an up-to-date consensus summarizing the most recent recommendations for the diagnosis and treatment of COPD. The purpose of the paper is to present the most significant novelties found in the publication. COPD is now defmed as a disease whose most characteristic feature is a limited air-flow in the bronchi (bronchial obstruction), which is not fully reversible. Bronchial obstruction progresses and goes hand in hand with an abnormal inflammatory pulmonary response to noxious particles and gases. Another change concerns the relationship of COPD and asthma. The international consensus once more admits the coexistence of COPD and of asthma. Patients may present with a combination of an „asthma-like" and of a „COPD-like inflammation". Another significant change concerns the diagnosis of obstructive ventilation disorders. Bronchial obstruction should be demonstrated follovraigbronchodflatation. New is also the assessment of bronchodflatation tests. A test is considered positive when FEV rises by 200 ml and, simultaneously, by 12% as compared with the values measured prior to the administration of a bronchodilator. The following principle should gear the management of stable COPD: a step-wise increase of drugs depending on the severity of the disorder; a step back is not possible (we can increase the quantity of drugs, but not reduce it); bronchodilators are the chief drugs in the symptomatic management of COPD; among the main bronchodilators are beta2mimetics, anticholinergics, theophyllines and their combinations; slow-acting inhalation bronchodilators are „more comfortable" for treatment; combinations of bronchodilators may enhance their efficacy and reduce the risk of adverse side-effects as compared with increasing doses of a single bronchodilator; we should avoid all chronic administration of systemic corticosteroids because of the unfavourable benefit-risk ratio.

Novelties in the diagnosis and treatment of chronic obstructive pulmonary disease (COPD)

Novinky v diagnostice a léčbě chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) = Novelties in the diagnosis and treatment of chronic obstructive pulmonary disease (COPD) /

Novelties in the diagnosis and treatment of chronic obstructive pulmonary disease (COPD) /

Bibliografie atd.

Lit: 2

Bibliografie atd.

Souhrn: eng

000      
00000naa a2200000 a 4500
001      
bmc03009739
003      
CZ-PrNML
005      
20190121122517.0
008      
030600s2002 xr u cze||
009      
AR
040    __
$a ABA008 $b cze $c ABA008 $d ABA008 $e AACR2
041    0_
$a cze $b eng
044    __
$a xr
100    1_
$a Musil, J. $4 aut
245    10
$a Novinky v diagnostice a léčbě chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) = $b Novelties in the diagnosis and treatment of chronic obstructive pulmonary disease (COPD) / $c J. Musil
246    11
$a Novelties in the diagnosis and treatment of chronic obstructive pulmonary disease (COPD)
314    __
$a Subkatedra TRN IPVZ, FN Na Bulovce, Praha 8, CZ
504    __
$a Lit: 2
504    __
$a Souhrn: eng
520    3_
$a Skupina předních světových odborníků, vedená profesorem Pauwelsem, vydala v dubnu loňského roku moderní konsenzus, shrnující nejnovější doporučeni pro diagnostiku i léčbu CHOPN. Cílem článku je ukázat na nejvýznamnější novinky, která tato publikace přinesla. CHOPN je nově definována jako nemoc charakterizovaná omezením průtoku vzduchu v průduškách (bronchiální obstrukcíl, které není úplně reverzibilní. Bronchiální obstrukce progreduje a je spojena s abnormální zánětlivou odpovědí plic na škodlivé částice a plyny. Další změna je ve vztahu mezi CHOPN a astmatem. Mezinárodní konsensus opět připouští koexistenci CHOPN a astmatu. U nemocného může dojít ke kombinaci „astmatu podobného zánětu" a „CHOPN podobného zánětu". Významná je i změna v diagnostice obstrukční ventilační poruchy. Průkaz bronchiální obstrukce je vyžadován po bronchodflataci. Novinkou je i hodnocení bronchodflatačních testů. Za pozitivní test se považuje, jestliže se zvýší FEVl o 200 ml a současně nejméně o 12 % proti hodnotám před podélním bronchodflatačního léku. Při léčbě stabilní CHOPN se doporučuje vycházet z následujících zásad: stupňovité přidávání léků v závislosti na závažnosti nemoci; krok dolů není možný (léky tedy pouze přidávat, ne ubírat); pro symptomatickou léčbu CHOPN jsou hlavní bronchodflatačni léky; hlavními bronchodUatačními léky jsou beta2-mimetika, anticholinergika, teofyliny a jejich kombinace; inhalační dlouhodobě působící bronchodflatancia jsou pro léčbu „pohodlnější"; kombinace bronchodflatancií může zvyšovat jejich účinnost a snižovat riziko nežádoucích účinků ve srovnání se zvyšováním dávky jednoho bronchodflatancia; je třeba se vyhýbat chronickému podávání systémových kortikosteroidů pro nepříznivý poměr mezi jejich prospěchem a rizikem.
520    9_
$a A group of outstanding specialists headed by professor Pauwelsen published in April of last year an up-to-date consensus summarizing the most recent recommendations for the diagnosis and treatment of COPD. The purpose of the paper is to present the most significant novelties found in the publication. COPD is now defmed as a disease whose most characteristic feature is a limited air-flow in the bronchi (bronchial obstruction), which is not fully reversible. Bronchial obstruction progresses and goes hand in hand with an abnormal inflammatory pulmonary response to noxious particles and gases. Another change concerns the relationship of COPD and asthma. The international consensus once more admits the coexistence of COPD and of asthma. Patients may present with a combination of an „asthma-like" and of a „COPD-like inflammation". Another significant change concerns the diagnosis of obstructive ventilation disorders. Bronchial obstruction should be demonstrated follovraigbronchodflatation. New is also the assessment of bronchodflatation tests. A test is considered positive when FEV rises by 200 ml and, simultaneously, by 12% as compared with the values measured prior to the administration of a bronchodilator. The following principle should gear the management of stable COPD: a step-wise increase of drugs depending on the severity of the disorder; a step back is not possible (we can increase the quantity of drugs, but not reduce it); bronchodilators are the chief drugs in the symptomatic management of COPD; among the main bronchodilators are beta2mimetics, anticholinergics, theophyllines and their combinations; slow-acting inhalation bronchodilators are „more comfortable" for treatment; combinations of bronchodilators may enhance their efficacy and reduce the risk of adverse side-effects as compared with increasing doses of a single bronchodilator; we should avoid all chronic administration of systemic corticosteroids because of the unfavourable benefit-risk ratio.
650    _2
$a obstrukční plicní nemoci $x DIAGNÓZA $x KLASIFIKACE $x TERAPIE $7 D008173
650    _2
$a bronchiální astma $7 D001249
650    _2
$a respirační vzplanutí $x DIAGNÓZA $x ETIOLOGIE $x TERAPIE $7 D016897
650    _2
$a příznaky a symptomy $x DIAGNÓZA $x TERAPIE $7 D012816
650    _2
$a bronchodilatancia $x APLIKACE A DÁVKOVÁNÍ $x FARMAKOLOGIE $x TERAPEUTICKÉ UŽITÍ $7 D001993
650    _2
$a plicní ventilace $x KONTRAINDIKACE $x METODY $x PŘÍSTROJOVÉ VYBAVENÍ $7 D012123
650    _2
$a lidé $7 D006801
655    _2
$a směrnice pro lékařskou praxi $7 D017065
773    0_
$w MED00010660 $t Studia pneumologica et phtiseologica cechoslovaca $g Roč. 62, č. 2 (2002), s. 54-58 $x 0371-2222
910    __
$a ABA008 $b B 219 $c 853 $y 0 $z 0
990    __
$a 20030704 $b ABA008
991    __
$a 20190121122736 $b ABA008
BAS    __
$a 3
BMC    __
$a 2002 $b Roč. 62 $c č. 2 $d s. 54-58 $i 0371-2222 $m Studia pneumologica et phtiseologica $x MED00010660
LZP    __
$b přidání abstraktu

Najít záznam

Citační ukazatele

Nahrávání dat ...

Možnosti archivace

Nahrávání dat ...