-
Je něco špatně v tomto záznamu ?
Chronická hypertrofická rinitida rezistentní na konzervativní terapii – porovnání různých chirurgických technik MUKOTOMIE/TURBINOPLASTIKY (včetně ekonomické analýzy)
[Chronic hypertrophic rhinitis resistant to conservative therapy – comparison of various surgical techniques of Mucotomy/Turbinoplasty (including economic analysis)]
Kastner J., Kuchař M., Zábrodský M., Balatková Z., Hroboňová J., Plzák J., Lisý J., Betka J.
Jazyk čeština Země Česko
Typ dokumentu srovnávací studie
- Klíčová slova
- standardní a nadstandardní výkony,
- MeSH
- ambulantní chirurgické výkony ekonomika MeSH
- anestezie ekonomika metody MeSH
- chronická nemoc MeSH
- délka pobytu ekonomika MeSH
- financování organizované MeSH
- hospitalizace ekonomika MeSH
- hypertrofie chirurgie patologie MeSH
- katetrizační ablace ekonomika metody MeSH
- kvalita života MeSH
- laserová terapie ekonomika metody MeSH
- lidé MeSH
- náklady na zdravotní péči statistika a číselné údaje MeSH
- nosní obstrukce etiologie chirurgie MeSH
- nosní skořepy chirurgie patologie MeSH
- nosní sliznice chirurgie patologie MeSH
- otorinolaryngologické chirurgické výkony * ekonomika metody využití MeSH
- pooperační komplikace MeSH
- prospektivní studie MeSH
- rinitida * chirurgie patologie MeSH
- všeobecné zdravotní pojištění ekonomika normy MeSH
- výsledky a postupy - zhodnocení (zdravotní péče) ekonomika statistika a číselné údaje MeSH
- zdravotní pojištění MeSH
- Check Tag
- lidé MeSH
- Publikační typ
- srovnávací studie MeSH
V podmínkách přístrojově i personálně vybaveného klinického pracoviště jsme chtěli prokázat racionalitu v provádění chirurgických výkonů na dolní skořepě u hypertrofické chronické rinitidy rezistentní ke konzervativní terapii a zároveň porovnat dosavadní standardně zavedené chirurgické techniky (klasická chirurgická parciální mukotomie/turbinoplastika a ambulantní laserová či radiofrekvenční turbinoplastika). Výsledkem je průkaz efektivity zdánlivě dražších moderních chirurgických postupů prováděných ambulantně, které významně zlepšují kvalitu života pacientů, ale současně také mohou snižovat finanční zatížení zdravotnického systému, a tím přinášet ve svém důsledku i větší socioekonomický efekt pro společnost (menší zatížení zdravotnického systému, kratší pracovní neschopnost atd.). Studie prokázala srovnatelně efektivní příznivý výsledný medicínský efekt všech výše uvedených technik provedení mukotomie/turbinoplastiky. Z hlediska lepší kvality života pacientů v časném pooperačním období dominují ambulantně prováděné výkony. Ekonomická analýza prokázala „životaschopnost“ jedné z nich (laserová turbinoplastika) i v podmínkách zdravotního systému v České republice, který dosud neumožňoval rozlišovat standardní a nadstandardní výkony v rámci zákonného zdravotního pojištění. Navíc v dnešní době zdravotními pojišťovnami preferovaný výkon (omezení mukotomie/turbinoplastiky na „výkon za hospitalizace“) poměrně jasně a zároveň nepochopitelně zatěžuje zdravotnický systém výdaji, které by bylo možné ušetřit (toto však již nebylo ani sledovaným cílem ani záměrem studie, může však posloužit jako příklad nehospodárnosti současného systému zdravotní péče). Podklady vyplývající ze závěrů ekonomické analýzy nicméně snad do budoucna alespoň teoreticky mohou přispět k podpoře tohoto cíle, tedy komplexní reformy zdravotnictví, včetně rozlišení výkonů standardních a nadstandardních v rámci zdravotního pojištění, případně zavedení privátního připojištění, které velmi dobře funguje i v tak sociálně vyspělých státech jako je sousední Německo či Rakousko a které znamenají benefit jak pro pacienta, tak i pro zdravotnický systém. Na rozdíl třeba od systému NHS ve Velké Británii se dvěma protipóly, kde stojí na jedné straně plně socialistické zdravotnictví (každý má nárok na vše, ale třeba až za jeden nebo dva roky při plánovaných operacích) a na straně druhé plně soukromá zdravotnická zařízení. Ale to je spíše námět na další článek.
In our setting of equipment of personnel of the clinical workplace we intended to prove rationality in performed surgical interventions on the inferior concha in hypertrophic chronic rhinitis which was resistant to conservative therapy and, at the same time, to compare so far used commonly introduced surgery (classical surgical partial mucotomy/turbinoplasty and outpatient laser or radiofrequency turbinoplasty. It has become obvious that the apparently more expensive modern surgical procedures performed in outpatient wards significantly improve quality of life of the patients, but they can simultaneously decrease financial cost for the public health system and in this way a higher social-economic effect for the society (lower demands for the public health system shorter working disability, etc.). The study demonstrated a comparatively effective favorable resulting medical effect of all above mentioned techniques of mucotomy/turbinoplasty. The outpatient interventions dominate the better quality of life of the patients in the early postoperative period. The economic analysis demonstrated viability of one of them (laser turbinoplasty) even in conditions of the public health system of the Czech Republic, which has been so far unable to differentiate between standard and above-standard interventions within the framework of legal (statutory) health insurance. Moreover, the presently public health insurance – preferred interventions (limiting mucotomy/turbinoplasty to intervention under hospitalization) rather clearly and simultaneously not understandably load the public health system by cost, which could be limited. This observation, however, was not the aim of the study, but it can serve as an example of the lack of economy of the present system of health care. The data following from the conclusions of the economic analysis, nevertheless, may in the future at least theoretically contribute to the support of this goal, specifically a complex reform of public health including differentiation of the standard and above-standard interventions within the framework of health insurance, or introduction of private additional insurance, which is functioning so well in socially developed countries such as Germany or Austria and which represent a benefit for the patient as well as for the public health system. In contrast to for example the N.H.S. system in Great Britain with two antipoles, where one of them represents a completely socialist public health (where everybody has the right for everything, but also after one or two years in the system of planned operation interventions) and the other fully private medical institutions. This is, however, a topic for another paper.
Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1 LF UK a FN v Motole Praha
Chronic hypertrophic rhinitis resistant to conservative therapy – comparison of various surgical techniques of Mucotomy/Turbinoplasty (including economic analysis)
- 000
- 00000naa a2200000 a 4500
- 001
- bmc12037241
- 003
- CZ-PrNML
- 005
- 20121217143042.0
- 007
- ta
- 008
- 121121s2012 xr dof f 000 0|cze||
- 009
- AR
- 040 __
- $a ABA008 $b cze $d ABA008 $e AACR2
- 041 0_
- $a cze $b eng
- 044 __
- $a xr
- 100 1_
- $a Kastner, Jan, $d 1974- $7 xx0105880 $u Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1.LF UK a FN v Motole, Praha; Ušní, nosní, krční ambulance Kastner, s.r.o., Beroun a Plzeň
- 245 10
- $a Chronická hypertrofická rinitida rezistentní na konzervativní terapii – porovnání různých chirurgických technik MUKOTOMIE/TURBINOPLASTIKY (včetně ekonomické analýzy) / $c Kastner J., Kuchař M., Zábrodský M., Balatková Z., Hroboňová J., Plzák J., Lisý J., Betka J.
- 246 31
- $a Chronic hypertrophic rhinitis resistant to conservative therapy – comparison of various surgical techniques of Mucotomy/Turbinoplasty (including economic analysis)
- 520 3_
- $a V podmínkách přístrojově i personálně vybaveného klinického pracoviště jsme chtěli prokázat racionalitu v provádění chirurgických výkonů na dolní skořepě u hypertrofické chronické rinitidy rezistentní ke konzervativní terapii a zároveň porovnat dosavadní standardně zavedené chirurgické techniky (klasická chirurgická parciální mukotomie/turbinoplastika a ambulantní laserová či radiofrekvenční turbinoplastika). Výsledkem je průkaz efektivity zdánlivě dražších moderních chirurgických postupů prováděných ambulantně, které významně zlepšují kvalitu života pacientů, ale současně také mohou snižovat finanční zatížení zdravotnického systému, a tím přinášet ve svém důsledku i větší socioekonomický efekt pro společnost (menší zatížení zdravotnického systému, kratší pracovní neschopnost atd.). Studie prokázala srovnatelně efektivní příznivý výsledný medicínský efekt všech výše uvedených technik provedení mukotomie/turbinoplastiky. Z hlediska lepší kvality života pacientů v časném pooperačním období dominují ambulantně prováděné výkony. Ekonomická analýza prokázala „životaschopnost“ jedné z nich (laserová turbinoplastika) i v podmínkách zdravotního systému v České republice, který dosud neumožňoval rozlišovat standardní a nadstandardní výkony v rámci zákonného zdravotního pojištění. Navíc v dnešní době zdravotními pojišťovnami preferovaný výkon (omezení mukotomie/turbinoplastiky na „výkon za hospitalizace“) poměrně jasně a zároveň nepochopitelně zatěžuje zdravotnický systém výdaji, které by bylo možné ušetřit (toto však již nebylo ani sledovaným cílem ani záměrem studie, může však posloužit jako příklad nehospodárnosti současného systému zdravotní péče). Podklady vyplývající ze závěrů ekonomické analýzy nicméně snad do budoucna alespoň teoreticky mohou přispět k podpoře tohoto cíle, tedy komplexní reformy zdravotnictví, včetně rozlišení výkonů standardních a nadstandardních v rámci zdravotního pojištění, případně zavedení privátního připojištění, které velmi dobře funguje i v tak sociálně vyspělých státech jako je sousední Německo či Rakousko a které znamenají benefit jak pro pacienta, tak i pro zdravotnický systém. Na rozdíl třeba od systému NHS ve Velké Británii se dvěma protipóly, kde stojí na jedné straně plně socialistické zdravotnictví (každý má nárok na vše, ale třeba až za jeden nebo dva roky při plánovaných operacích) a na straně druhé plně soukromá zdravotnická zařízení. Ale to je spíše námět na další článek.
- 520 9_
- $a In our setting of equipment of personnel of the clinical workplace we intended to prove rationality in performed surgical interventions on the inferior concha in hypertrophic chronic rhinitis which was resistant to conservative therapy and, at the same time, to compare so far used commonly introduced surgery (classical surgical partial mucotomy/turbinoplasty and outpatient laser or radiofrequency turbinoplasty. It has become obvious that the apparently more expensive modern surgical procedures performed in outpatient wards significantly improve quality of life of the patients, but they can simultaneously decrease financial cost for the public health system and in this way a higher social-economic effect for the society (lower demands for the public health system shorter working disability, etc.). The study demonstrated a comparatively effective favorable resulting medical effect of all above mentioned techniques of mucotomy/turbinoplasty. The outpatient interventions dominate the better quality of life of the patients in the early postoperative period. The economic analysis demonstrated viability of one of them (laser turbinoplasty) even in conditions of the public health system of the Czech Republic, which has been so far unable to differentiate between standard and above-standard interventions within the framework of legal (statutory) health insurance. Moreover, the presently public health insurance – preferred interventions (limiting mucotomy/turbinoplasty to intervention under hospitalization) rather clearly and simultaneously not understandably load the public health system by cost, which could be limited. This observation, however, was not the aim of the study, but it can serve as an example of the lack of economy of the present system of health care. The data following from the conclusions of the economic analysis, nevertheless, may in the future at least theoretically contribute to the support of this goal, specifically a complex reform of public health including differentiation of the standard and above-standard interventions within the framework of health insurance, or introduction of private additional insurance, which is functioning so well in socially developed countries such as Germany or Austria and which represent a benefit for the patient as well as for the public health system. In contrast to for example the N.H.S. system in Great Britain with two antipoles, where one of them represents a completely socialist public health (where everybody has the right for everything, but also after one or two years in the system of planned operation interventions) and the other fully private medical institutions. This is, however, a topic for another paper.
- 650 _2
- $a financování organizované $7 D005381
- 650 _2
- $a prospektivní studie $7 D011446
- 650 _2
- $a lidé $7 D006801
- 650 12
- $a otorinolaryngologické chirurgické výkony $x ekonomika $x metody $x využití $7 D013517
- 650 _2
- $a nosní sliznice $x chirurgie $x patologie $7 D009297
- 650 _2
- $a nosní skořepy $x chirurgie $x patologie $7 D014420
- 650 12
- $a rinitida $x chirurgie $x patologie $7 D012220
- 650 _2
- $a chronická nemoc $7 D002908
- 650 _2
- $a nosní obstrukce $x etiologie $x chirurgie $7 D015508
- 650 _2
- $a laserová terapie $x ekonomika $x metody $7 D053685
- 650 _2
- $a hypertrofie $x chirurgie $x patologie $7 D006984
- 650 _2
- $a katetrizační ablace $x ekonomika $x metody $7 D017115
- 650 _2
- $a anestezie $x ekonomika $x metody $7 D000758
- 650 _2
- $a hospitalizace $x ekonomika $7 D006760
- 650 _2
- $a délka pobytu $x ekonomika $7 D007902
- 650 _2
- $a ambulantní chirurgické výkony $x ekonomika $7 D000556
- 650 _2
- $a výsledky a postupy - zhodnocení (zdravotní péče) $x ekonomika $x statistika a číselné údaje $7 D010043
- 650 _2
- $a náklady na zdravotní péči $x statistika a číselné údaje $7 D017048
- 650 _2
- $a pooperační komplikace $7 D011183
- 650 _2
- $a kvalita života $7 D011788
- 650 _2
- $a všeobecné zdravotní pojištění $x ekonomika $x normy $7 D019472
- 650 _2
- $a zdravotní pojištění $7 D007348
- 653 00
- $a standardní a nadstandardní výkony
- 655 _2
- $a srovnávací studie $7 D003160
- 700 1_
- $a Kuchař, Martin, $d 1977- $7 xx0070909 $u Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1.LF UK a FN v Motole, Praha
- 700 1_
- $a Zábrodský, Michal, $d 1974- $7 xx0101033 $u Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1.LF UK a FN v Motole, Praha
- 700 1_
- $a Balatková, Zuzana. $7 xx0193689 $u Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1.LF UK a FN v Motole, Praha
- 700 1_
- $a Hroboňová, Jitka $7 xx0100853 $u Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1.LF UK a FN v Motole, Praha
- 700 1_
- $a Plzák, Jan, $d 1974- $7 xx0103728 $u Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1.LF UK a FN v Motole, Praha
- 700 1_
- $a Lisý, Jiří, $d 1967- $7 mzk2004248612 $u Klinika zobrazovacích metod 2. LF UK a FN v Motole, Praha
- 700 1_
- $a Betka, Jaroslav, $d 1981- $7 xx0090065 $u Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1.LF UK a FN v Motole, Praha
- 773 0_
- $w MED00011061 $t Otorinolaryngologie a foniatrie $x 1210-7867 $g Roč. 61, č. 3 (2012), s. 162-171
- 856 41
- $u https://www.prolekare.cz/casopisy/otorinolaryngologie-foniatrie/2012-3/chronicka-hypertroficka-rinitida-rezistentni-na-konzervativni-terapii-porovnani-ruznych-chirurgickych-technik-mukotomie-turbinoplastiky-vcetne-ekonomicke-analyzy-39111 $y plný text volně dostupný
- 910 __
- $y 3 $a ABA008 $b A 980 $c 697
- 990 __
- $a 20121121 $b ABA008
- 991 __
- $a 20121217143124 $b ABA008
- 999 __
- $a ok $b bmc $g 961089 $s 794789
- BAS __
- $a 3
- BAS __
- $a PreBMC
- BMC __
- $a 2012 $b 61 $c 3 $d 162-171 $i 1210-7867 $m Otorinolaryngologie a foniatrie $x MED00011061 $y 68618
- LZP __
- $c NLK188 $d 20121217 $b NLK111 $a Meditorial-20121121