-
Something wrong with this record ?
Současné poznávání významu endokanabinoidního systému u neuropsychiatrických poruch
[Current exploring of the endocannabinoid system value in neuropsychiatric disorders]
Alexandra Šulcová
Language Czech Country Czech Republic
Document type Research Support, Non-U.S. Gov't
- Keywords
- neuropsychiatrické poruchy,
- MeSH
- Cannabinoid Receptor Agonists * pharmacology metabolism therapeutic use MeSH
- Bipolar Disorder * diagnosis chemically induced MeSH
- Endocannabinoids * pharmacology metabolism MeSH
- Pharmacology MeSH
- Cannabinoids * metabolism adverse effects MeSH
- Humans MeSH
- Cannabinoid Receptor Modulators * pharmacology therapeutic use MeSH
- Peripheral Nervous System Diseases diagnosis drug therapy MeSH
- Obsessive-Compulsive Disorder drug therapy physiopathology MeSH
- Psychopharmacology trends MeSH
- Receptors, Cannabinoid * metabolism drug effects MeSH
- Multiple Sclerosis drug therapy physiopathology MeSH
- Schizophrenia * diagnosis chemically induced MeSH
- Check Tag
- Humans MeSH
- Publication type
- Research Support, Non-U.S. Gov't MeSH
Díky izolaci čistého rostlinného delta-9 tetrahydrokanabinolu (THC) a stanovení jeho chemického vzorce v 60. letech minulého století a následného zkoumání jeho farmakologického mechanizmu působení byly identifikovány a v organizmu obratlovců včetně člověka zmapovány specifické kanabinoidní receptory (jako první podtypy CBl a CB2 v 80. letech minulého století) a posléze též objeveny jejich endogenní ligandy nazývané dnes endokanabinoidy. Syntéza, uvolňování a odbourávání endokanabinoidů, exprese a funkce kanabinoidních receptoru jsou pak hlavními charakteristikami takto objeveného tzv. „endokanabinoidního systému", jehož fyziologické a patofyziologické úlohy je nutné poznat, aby bylo možné hledat možnosti exogenního ovlivňování v případě jejich deregulací. Ukazuje se, že v případě endokanabinoidního systému mozku se modulace jeho aktivit může podílet na rozvoji řady psychiatrických poruch, ale také možná při jejich léčení a prevenci. Přitom však je nutné pamatovat na skutečnost, že endokanabinoidní systém je v organizmu takřka ubikvitní, a tak ovlivnění centrální může vést k řadě případně nežádoucích účinků v orgánech a tkáních periferních a vice versa. Síáš článek je zaměřen na přehled vývoje poznatků o endokanabinoidním systému a jeho patofyziologické účasti s potenciální možností terapeutického ovlivnění u řady neuropsychiatrických poruch kromě závislostí, a to podle výsledků vzrůstajících počtů preklinického testování se vztahem ke klinickým indikacím schizofrenie, deprese, anxiety, insomnie, závislosti, Alzheimerovy nemoci, epilepsie, pohybových poruch u roztroušené a amyotrofické laterální sklerózy, Parkinsonovy a Huntingtonovy nemoci, Touretteova syndromu, tardivních dyskinéz. Některé z těchto možností se dočkaly již i řádného klinického zkoušení, z nichž některé recentní (2010-2012) jsou uvedeny závěrem článku. Samostatné téma významu účasti endokanabinoidních mechanizmů u závislostí součástí článku není.
Thanks to isolation and structural identification of pure herbal delta-9 tetrahydrocannabinol (THC) in the 1960s and a subseque nt investigation of its pharmacological mechanisms of action there were identified and mapped specific cannabinoid receptors in th e vertebrates including human organisms (firstly in the 1980s subtypes CB1 and CB2). Subsequently their endogenous ligands, nowadays called endocannabinoids, were also discovered. Synthesis, release and breakdown of endocannabinoids, expression and functions o f cannabinoid receptors are the key components of so-called ”Endocannabinoid System”. In order to discover the ways how to manipulate this system and normalize possible dysregulations, their physiological and pathophysiological roles should be clarified in detail. It has been shown that the modulation of the brain endocannabinoid system activities can be involved in the development of number of psychiatric disorders and perhaps also in their prevention and treatment. Endocannabinoid system is more or less ubiquitous in human body. It’s central activity may result in number of consequent, and in some cases adverse effects that occur in peripheral orga ns and tissues. The present paper reviews the development of knowledge on endocannabinoid system and the results of increasing numbers of preclinical testing of its pathophysi ological contribution and therapeutic potential in number of neuropsychiatric disorders , such as schizophrenia; depression; anxiety; insomnia; addiction; Alzheimer’s disease; epilepsy; movement disorders in multiple scler osis, amyotrophic lateral sclerosis, Parkinson’s disease, Huntington’s disease, Tourette’s syndrome, and tardive dyskinesia. Some of therapeutic possibilities were already evaluated in clinical trials standardized according to the “Good Clinical Practice Guidelines”. A separate issue of endocannabinoid system involvement in addictions is not included in the paper.
Current exploring of the endocannabinoid system value in neuropsychiatric disorders
- 000
- 00000naa a2200000 a 4500
- 001
- bmc13010052
- 003
- CZ-PrNML
- 005
- 20160721095648.0
- 007
- ta
- 008
- 130318s2012 xr f f 000 0cze||
- 009
- AR
- 040 __
- $a ABA008 $d ABA008 $e AACR2 $b cze
- 041 0_
- $a cze $b eng
- 044 __
- $a xr
- 100 1_
- $a Šulcová, Alexandra, $d 1945- $7 jn20000402920 $u CEITEC - Středoevropský technologický institut, Masarykova univerzita, Brno
- 245 10
- $a Současné poznávání významu endokanabinoidního systému u neuropsychiatrických poruch / $c Alexandra Šulcová
- 246 31
- $a Current exploring of the endocannabinoid system value in neuropsychiatric disorders
- 520 3_
- $a Díky izolaci čistého rostlinného delta-9 tetrahydrokanabinolu (THC) a stanovení jeho chemického vzorce v 60. letech minulého století a následného zkoumání jeho farmakologického mechanizmu působení byly identifikovány a v organizmu obratlovců včetně člověka zmapovány specifické kanabinoidní receptory (jako první podtypy CBl a CB2 v 80. letech minulého století) a posléze též objeveny jejich endogenní ligandy nazývané dnes endokanabinoidy. Syntéza, uvolňování a odbourávání endokanabinoidů, exprese a funkce kanabinoidních receptoru jsou pak hlavními charakteristikami takto objeveného tzv. „endokanabinoidního systému", jehož fyziologické a patofyziologické úlohy je nutné poznat, aby bylo možné hledat možnosti exogenního ovlivňování v případě jejich deregulací. Ukazuje se, že v případě endokanabinoidního systému mozku se modulace jeho aktivit může podílet na rozvoji řady psychiatrických poruch, ale také možná při jejich léčení a prevenci. Přitom však je nutné pamatovat na skutečnost, že endokanabinoidní systém je v organizmu takřka ubikvitní, a tak ovlivnění centrální může vést k řadě případně nežádoucích účinků v orgánech a tkáních periferních a vice versa. Síáš článek je zaměřen na přehled vývoje poznatků o endokanabinoidním systému a jeho patofyziologické účasti s potenciální možností terapeutického ovlivnění u řady neuropsychiatrických poruch kromě závislostí, a to podle výsledků vzrůstajících počtů preklinického testování se vztahem ke klinickým indikacím schizofrenie, deprese, anxiety, insomnie, závislosti, Alzheimerovy nemoci, epilepsie, pohybových poruch u roztroušené a amyotrofické laterální sklerózy, Parkinsonovy a Huntingtonovy nemoci, Touretteova syndromu, tardivních dyskinéz. Některé z těchto možností se dočkaly již i řádného klinického zkoušení, z nichž některé recentní (2010-2012) jsou uvedeny závěrem článku. Samostatné téma významu účasti endokanabinoidních mechanizmů u závislostí součástí článku není.
- 520 9_
- $a Thanks to isolation and structural identification of pure herbal delta-9 tetrahydrocannabinol (THC) in the 1960s and a subseque nt investigation of its pharmacological mechanisms of action there were identified and mapped specific cannabinoid receptors in th e vertebrates including human organisms (firstly in the 1980s subtypes CB1 and CB2). Subsequently their endogenous ligands, nowadays called endocannabinoids, were also discovered. Synthesis, release and breakdown of endocannabinoids, expression and functions o f cannabinoid receptors are the key components of so-called ”Endocannabinoid System”. In order to discover the ways how to manipulate this system and normalize possible dysregulations, their physiological and pathophysiological roles should be clarified in detail. It has been shown that the modulation of the brain endocannabinoid system activities can be involved in the development of number of psychiatric disorders and perhaps also in their prevention and treatment. Endocannabinoid system is more or less ubiquitous in human body. It’s central activity may result in number of consequent, and in some cases adverse effects that occur in peripheral orga ns and tissues. The present paper reviews the development of knowledge on endocannabinoid system and the results of increasing numbers of preclinical testing of its pathophysi ological contribution and therapeutic potential in number of neuropsychiatric disorders , such as schizophrenia; depression; anxiety; insomnia; addiction; Alzheimer’s disease; epilepsy; movement disorders in multiple scler osis, amyotrophic lateral sclerosis, Parkinson’s disease, Huntington’s disease, Tourette’s syndrome, and tardive dyskinesia. Some of therapeutic possibilities were already evaluated in clinical trials standardized according to the “Good Clinical Practice Guidelines”. A separate issue of endocannabinoid system involvement in addictions is not included in the paper.
- 650 12
- $a endokanabinoidy $x farmakologie $x metabolismus $7 D063388
- 650 12
- $a receptory kanabinoidní $x metabolismus $x účinky léků $7 D043882
- 650 12
- $a modulátory kanabinoidních receptorů $x farmakologie $x terapeutické užití $7 D063385
- 650 12
- $a kanabinoidy $x metabolismus $x škodlivé účinky $7 D002186
- 650 12
- $a schizofrenie $x diagnóza $x chemicky indukované $7 D012559
- 650 12
- $a bipolární porucha $x diagnóza $x chemicky indukované $7 D001714
- 650 12
- $a agonisté kanabinoidních receptorů $x farmakologie $x metabolismus $x terapeutické užití $7 D063386
- 650 _2
- $a obsedantně kompulzivní porucha $x farmakoterapie $x patofyziologie $7 D009771
- 650 _2
- $a nemoci periferního nervového systému $x diagnóza $x farmakoterapie $7 D010523
- 650 _2
- $a roztroušená skleróza $x farmakoterapie $x patofyziologie $7 D009103
- 650 _2
- $a psychofarmakologie $x trendy $7 D011600
- 650 _2
- $a lidé $7 D006801
- 650 _2
- $a farmakologie $7 D010600
- 653 00
- $a neuropsychiatrické poruchy
- 655 _2
- $a práce podpořená grantem $7 D013485
- 773 0_
- $t Psychiatrie $x 1211-7579 $g Roč. 16, č. 4 (2012), s. 229-235 $w MED00011067
- 856 41
- $u http://www.tigis.cz/casopisy/ $y domovská stránka časopisu - plný text volně přístupný
- 910 __
- $a ABA008 $b B 2070 $c 603 a $y 3 $z 0
- 990 __
- $a 20130317171800 $b ABA008
- 991 __
- $a 20160721095900 $b ABA008
- 999 __
- $a ok $b bmc $g 972968 $s 808314
- BAS __
- $a 3
- BMC __
- $a 2012 $b 16 $c 4 $i 1211-7579 $m Psychiatrie (Praha, Print) $n Psychiatrie (Praha Print) $x MED00011067 $d 229-235
- LZP __
- $b přidání abstraktu $c NLK125 $d 20130411 $a NLK 2013-15/vt