-
Je něco špatně v tomto záznamu ?
Expertní konsenzus ČR 2012 v oblasti léčiv a lékových postupů potenciálně nevhodných ve stáří
[CZ Expert consensus for potentially inappropriate medication use in old age]
Daniela Fialová, Eva Topinková, Anna Ballóková, Hana Matějovská-Kubešová
Jazyk čeština Země Česko
Typ dokumentu práce podpořená grantem
- MeSH
- konsensus MeSH
- léčivé přípravky aplikace a dávkování normy MeSH
- lékové interakce MeSH
- lékové předpisy normy MeSH
- lidé MeSH
- management farmakoterapie normy MeSH
- senioři nad 80 let MeSH
- senioři MeSH
- Check Tag
- lidé MeSH
- senioři nad 80 let MeSH
- senioři MeSH
- Publikační typ
- práce podpořená grantem MeSH
- Geografické názvy
- Česká republika MeSH
Explicitní kritéria léčiv/lékových postupů potenciálně nevhodných ve stáří patří k základním nástrojům racionální geriatrické preskripce a bývají široce užívána v preskripčních programech, edukačních metodách a epidemiologických studiích. V posledních desetiletích byla publikována řada explicitních kritérií, zejména v oblasti racionální volby léčiva, geriatrického dávkování léčiv, základních interakcí lék-nemoc a v oblasti lékových postupů, které mají významný klinický přínos u starších nemocných, ale bývají často podužívány. Publikovaná zahraniční explicitní kritéria jsou vždy specifická pro farmaceutický trh dané země a nereflektují lékovou politiku v České republice (ČR). Zahrnují řadu v ČR neregistrovaných léčiv a některé lékové postupy, které jsou v našich podmínkách užívány, nejsou uvedeny. Cílem výzkumných prací bylo vytvořit explicitní kritéria léčiv a lékových postupů potenciálně nevhodných ve stáří pro využití v podmínkách ČR (v lékové politice, klinické praxi a epidemiologických studiích). Kritéria byla vytvořena standardní 3kolovou Delfi metodou (nejčastěji užívanou k tvorbě explicitních kritérií) v rámci 3letých prací výzkumného týmu Geriatrické kliniky 1. LF UK Praha (2008–2011) ve spolupráci s multidisciplinární expertní komisí 15 expertů z oborů geriatrie, interní medicíny, všeobecného praktického lékařství, klinické farmacie a klinické farmakologie. Kritéria k hodnocení expertním týmem byla získána literární rešerší explicitních kritérií publikovaných v impaktovaných a recenzovaných zahraničních časopisech mezi lety 1997–2011. Na základě konsenzu expertní skupiny bylo do českých explicitních kritérií zařazeno 121 kritérií – 74 kritérií z oblasti léčiv/lékových postupů potenciálně nevhodných ve stáří (Oddíl I.) a 46 kritérií z oblasti základních interakcí lék-nemoc u geriatrických nemocných (Oddíl II.). Článek předkládá ve zkrácené formě tabulky Expertních kritérií ČR 2012 v oblasti léčiv a lékových postupů potenciálně nevhodných ve stáří – Oddíly I. a II. Současně uvádí komentáře k Oddílu I. z updatovaných Beersových kritérií publikovaných v roce 2012 Americkou geriatrickou společností (AGS) a diskutuje základní epidemiologické údaje týkající se hodnocení racionality lékové preskripce ve stáří s využitím Beersových a STOPP/START kritérií v podmínkách České republiky.
Explicit criteria for potentially inappropriate medication use in old age belong to the fundamental instruments of rational prescribing in geriatric patients and have been widely used in computerized prescribing softwares, educational materials and epidemiological studies. In the past decades, many explicit criteria were published, particularly with a special focus to rational selection of drugs in geriatric patients, geriatric dosing, main drug-disease interactions and medications having substantial benefit in geriatric patients and often being underused. The explicit criteria published are always specific for the pharmaceutical market of the home country and nonspecific for the drug policy of the Czech Republic (CZ). They include medications not approved in the Czech Republic and some inappropriate medications, widely used in our country, are not stated. The aim of our research was to develop explicit criteria for medications potentially inappropriate in old age applicable in the Czech Republic (in the national drug policy, clinical practice and epidemiological studies). The criteria were developed using a standard 3-round Delphi method, frequently used to create explicit criteria, during a 3-year research of a team of the Department of Geriatrics and Gerontology, 1st Faculty of Medicine, Prague, Czech Republic (2008–2011) and in a close cooperation with a multidisciplinary expert group of 15 experts from the fields of geriatrics, internal medicine, general practice medicine, clinical pharmacy and clinical pharmacology. The criteria for evaluation by the expert group were obtained by literature search of all explicit criteria of potentially inappropriate prescribing/medications published between 1997–2011 in peer-reviewed journals or jour19 www.klinickafarmakologie.cz | 2013; 27(1) | Klinická farmakologie a farmacie Hlavní téma nals with an impact factor. According to a consensus of the expert group, 121 criteria were finally included in the Czech explicit criteria: 74 criteria for medications potentially inappropriate in old age (Section I) and 46 criteria for drug-disease interactions (Section II). The article summarizes (in a short version) Section I and Section II of the new expert panel criteria for the Czech Republic. It also includes comments on Section I from the updated Beers criteria published by the American Geriatric Society (AGS) in 2012 and discusses the basic results of epidemiological studies implementing the 2003 Beers and STOPP/START criteria in the evaluation of rational drug prescribing in geriatric patients in the Czech Republic.
1 lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Všeobecná fakultní nemocnice Praha Geriatrická klinika
Farmaceutická fakulta UK Hradec Králové Katedra sociální a klinické farmacie
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity Brno Klinika interní geriatrie a praktického lékařství
CZ Expert consensus for potentially inappropriate medication use in old age
Vhodnost volby léčiv a dávkovacích schémat u geriatrických pacientů (Oddíl I.), interakce lék-nemoc ve stáří (Oddíl II.)
Appropriate choice of drugs and drug dosing in geriatric patients (Section I.), drug-disease interactions in the old age (Section II.)
Literatura
- 000
- 00000naa a2200000 a 4500
- 001
- bmc13021605
- 003
- CZ-PrNML
- 005
- 20130826102220.0
- 007
- ta
- 008
- 130610s2013 xr f 000 0cze||
- 009
- AR
- 040 __
- $a ABA008 $d ABA008 $e AACR2 $b cze
- 041 0_
- $a cze $b eng
- 044 __
- $a xr
- 100 1_
- $a Fialová, Daniela $7 xx0074268 $u 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Geriatrická klinika; Farmaceutická fakulta UK, Hradec Králové, Katedra sociální a klinické farmacie
- 245 10
- $a Expertní konsenzus ČR 2012 v oblasti léčiv a lékových postupů potenciálně nevhodných ve stáří / $c Daniela Fialová, Eva Topinková, Anna Ballóková, Hana Matějovská-Kubešová
- 246 31
- $a CZ Expert consensus for potentially inappropriate medication use in old age
- 246 13
- $a Vhodnost volby léčiv a dávkovacích schémat u geriatrických pacientů (Oddíl I.), interakce lék-nemoc ve stáří (Oddíl II.)
- 246 13
- $a Appropriate choice of drugs and drug dosing in geriatric patients (Section I.), drug-disease interactions in the old age (Section II.)
- 504 __
- $a Literatura
- 520 3_
- $a Explicitní kritéria léčiv/lékových postupů potenciálně nevhodných ve stáří patří k základním nástrojům racionální geriatrické preskripce a bývají široce užívána v preskripčních programech, edukačních metodách a epidemiologických studiích. V posledních desetiletích byla publikována řada explicitních kritérií, zejména v oblasti racionální volby léčiva, geriatrického dávkování léčiv, základních interakcí lék-nemoc a v oblasti lékových postupů, které mají významný klinický přínos u starších nemocných, ale bývají často podužívány. Publikovaná zahraniční explicitní kritéria jsou vždy specifická pro farmaceutický trh dané země a nereflektují lékovou politiku v České republice (ČR). Zahrnují řadu v ČR neregistrovaných léčiv a některé lékové postupy, které jsou v našich podmínkách užívány, nejsou uvedeny. Cílem výzkumných prací bylo vytvořit explicitní kritéria léčiv a lékových postupů potenciálně nevhodných ve stáří pro využití v podmínkách ČR (v lékové politice, klinické praxi a epidemiologických studiích). Kritéria byla vytvořena standardní 3kolovou Delfi metodou (nejčastěji užívanou k tvorbě explicitních kritérií) v rámci 3letých prací výzkumného týmu Geriatrické kliniky 1. LF UK Praha (2008–2011) ve spolupráci s multidisciplinární expertní komisí 15 expertů z oborů geriatrie, interní medicíny, všeobecného praktického lékařství, klinické farmacie a klinické farmakologie. Kritéria k hodnocení expertním týmem byla získána literární rešerší explicitních kritérií publikovaných v impaktovaných a recenzovaných zahraničních časopisech mezi lety 1997–2011. Na základě konsenzu expertní skupiny bylo do českých explicitních kritérií zařazeno 121 kritérií – 74 kritérií z oblasti léčiv/lékových postupů potenciálně nevhodných ve stáří (Oddíl I.) a 46 kritérií z oblasti základních interakcí lék-nemoc u geriatrických nemocných (Oddíl II.). Článek předkládá ve zkrácené formě tabulky Expertních kritérií ČR 2012 v oblasti léčiv a lékových postupů potenciálně nevhodných ve stáří – Oddíly I. a II. Současně uvádí komentáře k Oddílu I. z updatovaných Beersových kritérií publikovaných v roce 2012 Americkou geriatrickou společností (AGS) a diskutuje základní epidemiologické údaje týkající se hodnocení racionality lékové preskripce ve stáří s využitím Beersových a STOPP/START kritérií v podmínkách České republiky.
- 520 9_
- $a Explicit criteria for potentially inappropriate medication use in old age belong to the fundamental instruments of rational prescribing in geriatric patients and have been widely used in computerized prescribing softwares, educational materials and epidemiological studies. In the past decades, many explicit criteria were published, particularly with a special focus to rational selection of drugs in geriatric patients, geriatric dosing, main drug-disease interactions and medications having substantial benefit in geriatric patients and often being underused. The explicit criteria published are always specific for the pharmaceutical market of the home country and nonspecific for the drug policy of the Czech Republic (CZ). They include medications not approved in the Czech Republic and some inappropriate medications, widely used in our country, are not stated. The aim of our research was to develop explicit criteria for medications potentially inappropriate in old age applicable in the Czech Republic (in the national drug policy, clinical practice and epidemiological studies). The criteria were developed using a standard 3-round Delphi method, frequently used to create explicit criteria, during a 3-year research of a team of the Department of Geriatrics and Gerontology, 1st Faculty of Medicine, Prague, Czech Republic (2008–2011) and in a close cooperation with a multidisciplinary expert group of 15 experts from the fields of geriatrics, internal medicine, general practice medicine, clinical pharmacy and clinical pharmacology. The criteria for evaluation by the expert group were obtained by literature search of all explicit criteria of potentially inappropriate prescribing/medications published between 1997–2011 in peer-reviewed journals or jour19 www.klinickafarmakologie.cz | 2013; 27(1) | Klinická farmakologie a farmacie Hlavní téma nals with an impact factor. According to a consensus of the expert group, 121 criteria were finally included in the Czech explicit criteria: 74 criteria for medications potentially inappropriate in old age (Section I) and 46 criteria for drug-disease interactions (Section II). The article summarizes (in a short version) Section I and Section II of the new expert panel criteria for the Czech Republic. It also includes comments on Section I from the updated Beers criteria published by the American Geriatric Society (AGS) in 2012 and discusses the basic results of epidemiological studies implementing the 2003 Beers and STOPP/START criteria in the evaluation of rational drug prescribing in geriatric patients in the Czech Republic.
- 650 _2
- $a lékové předpisy $x normy $7 D011307
- 650 _2
- $a lékové interakce $7 D004347
- 650 _2
- $a léčivé přípravky $x aplikace a dávkování $x normy $7 D004364
- 650 _2
- $a management farmakoterapie $x normy $7 D054539
- 650 _2
- $a konsensus $7 D032921
- 650 _2
- $a senioři $7 D000368
- 650 _2
- $a senioři nad 80 let $7 D000369
- 650 _2
- $a lidé $7 D006801
- 651 _2
- $a Česká republika $7 D018153
- 655 _2
- $a práce podpořená grantem $7 D013485
- 700 1_
- $a Topinková, Eva, $d 1953- $7 nlk20020113720 $u 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Geriatrická klinika
- 700 1_
- $a Ballóková, Anna. $7 _AN070538 $u 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Geriatrická klinika
- 700 1_
- $a Matějovská Kubešová, Hana, $d 1957- $7 nlk20000083650 $u Lékařská fakulta Masarykovy univerzity Brno, Klinika interní, geriatrie a praktického lékařství
- 773 0_
- $t Klinická farmakologie a farmacie $x 1212-7973 $g Roč. 27, č. 1 (2013), s. 18-28 $w MED00011460
- 856 41
- $u https://www.klinickafarmakologie.cz/pdfs/far/2013/01/05.pdf $y plný text volně přístupný
- 910 __
- $a ABA008 $b B 1908 $c 220 b $y 3 $z 0
- 990 __
- $a 20121212131011 $b ABA008
- 991 __
- $a 20130826102658 $b ABA008
- 999 __
- $a ok $b bmc $g 985165 $s 819960
- BAS __
- $a 3
- BMC __
- $a 2013 $b 27 $c 1 $i 1212-7973 $m Klinická farmakologie a farmacie $n Klin. farmakol. farm. (Print) $x MED00011460 $d 18-28
- LZP __
- $c NLK137 $d 20130820 $a NLK 2013-32/dk