-
Je něco špatně v tomto záznamu ?
Neurorehabilitace senzomotorických funkcí po poranění míchy
[Neurorehabilitation of sensorimotor function after spinal cord injury]
J. Kříž, Z. Hlinková
Jazyk čeština Země Česko
Typ dokumentu práce podpořená grantem
- Klíčová slova
- pohybový stereotyp,
- MeSH
- dechová cvičení metody MeSH
- ergoterapie MeSH
- lidé MeSH
- lokomoce MeSH
- muskuloskeletální manipulace metody MeSH
- neurorehabilitace * metody MeSH
- paraplegie rehabilitace MeSH
- pohyb s pomůckou MeSH
- pohybová aktivita fyziologie MeSH
- polohování pacienta MeSH
- poranění míchy * rehabilitace MeSH
- postura těla MeSH
- robotika MeSH
- samostatný způsob života MeSH
- techniky fyzikální terapie * MeSH
- vozíky pro invalidy MeSH
- Check Tag
- lidé MeSH
- Publikační typ
- práce podpořená grantem MeSH
Neurorehabilitace je základní terapeutický přístup k pacientům po míšním poranění. Intenzivní stimulace centrálního nervového systému má za cíl maximální neurologické zlepšení. Nezávisle na neurologickém vývoji je snahou dosáhnout nejvyšší úrovně motorických schopností, vertikalizace a lokomoce za účelem zajistit maximální soběstačnost. Nejzávažnějším motorickým postižením je porucha dechového stereotypu s hraničními ventilačními parametry, která je spojena s poruchou motorických funkcí při lézi hrudní, ale především krční míchy. Aktivita trupového svalstva určuje schopnost vertikalizace do sedu, do stoje, avšak významně ovlivňuje i funkci končetin. Aktivita horních končetin je spojena hlavně s úrovní sebeobsluhy, ovšem samozřejmě i s úrovní mobility. Schopnost zapojení dolních končetin má největší vliv na lokomoci, ale zbytková hybnost může být využitelná např. při přesunech. Rehabilitace je proto zaměřena na trup i končetiny, návrat svalové síly a zapojení paretických svalů do funkčních pohybových stereotypů vč. dechového stereotypu. Ke splnění výše uvedených cílů můžeme využít různé fyzioterapeutické metody. Ty se dají podle potřeby a kreativity fyzioterapeuta různě kombinovat. Základem jsou metody terapie na neurofyziologickém podkladě, mezi které řadíme přístupy založené na principech motorické ontogeneze. Cílem je využít v terapii determinovaných pohybových vzorů a zapojit poškozené segmenty co nejblíže jejich fyziologické funkci. K tomu lze využít metod pracujících s volní kontrolou (např. Dynamická neuromuskulární stabilizace) i metod založených na aktivaci bez volní kontroly pohybu (např. Vojtova reflexní lokomoce). Specifickým terapeutickým přístupem jsou robotické systémy, které efektivně doplňují konvenční metody fyzioterapie, poskytují větší variabilitu terapie a jsou také velmi dobrým motivačním prvkem.
Neurorehabilitation constitutes to be the primary therapeutic approach to patients with spinal cord injury. Intense stimulation of the central nervous system is intended to maximize improvement in neurological function. Besides the neurological development, every attempt is made to achieve the highest possible level of motor function, verticalization and locomotion with the goal to secure maximum self-sufficiency. The most serious motor impairment is the respiratory pattern disorder with limited ventilatory parameters. This is due to impairment of motor functions caused by thoracic but primarily cervical lesions. Strength of the trunk muscles determines the ability of verticalization to the sitting or standing position and is also influenced by the upper and lower limb function. Activity of the upper extremities predominantly determines the level of self-sufficiency but also the level of mobility. Ability to recruit lower extremity function is crucial for locomotion though residual mobility may be useful e.g. during transfers. Rehabilitation is therefore focused on training the trunk as well as the limb muscles. The desired outcome is the return of muscle strength and inclusion of paretic muscles into functional movement patterns as well as respiratory pattern. To meet these goals, several different physiotherapeutic methods may be utilized. These may be combined as needed and according to a therapist’s creativity. The treatment is based on neurophysiological principles including those based on motor ontogenesis. The objective is to utilize predetermined motor targets and recruit the damaged segments into their physiologic function. To that end, it is possible to utilize methods that employ voluntary muscle control (e.g. Dynamic Neuromuscular Stabilization) as well as methods based on involuntary movement control (e.g. Vojta’s reflex locomotion). A specific therapeutic approach utilizes robotic systems that complete more conventional methods of physiotherapy and afford a greater variety of treatment. This also provides a significant motivating element.
Ortopedicko traumatologická klinika 3 LF UK a FN Královské Vinohrady Praha
Spinální jednotka při Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2 LF UK a FN v Motole Praha
Neurorehabilitation of sensorimotor function after spinal cord injury
Citace poskytuje Crossref.org
- 000
- 00000naa a2200000 a 4500
- 001
- bmc16021550
- 003
- CZ-PrNML
- 005
- 20160829082630.0
- 007
- ta
- 008
- 160729s2016 xr a f 000 0|cze||
- 009
- AR
- 024 7_
- $a 10.14735/amcsnn2016378 $2 doi
- 040 __
- $a ABA008 $b cze $d ABA008 $e AACR2
- 041 0_
- $a cze $b eng
- 044 __
- $a xr
- 100 1_
- $a Kříž, Jiří, $u Spinální jednotka při Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN v Motole, Praha; Ortopedicko-traumatologická klinika 3. LF UK a FN Královské Vinohrady, Praha $d 1970- $7 xx0105464
- 245 10
- $a Neurorehabilitace senzomotorických funkcí po poranění míchy / $c J. Kříž, Z. Hlinková
- 246 31
- $a Neurorehabilitation of sensorimotor function after spinal cord injury
- 520 3_
- $a Neurorehabilitace je základní terapeutický přístup k pacientům po míšním poranění. Intenzivní stimulace centrálního nervového systému má za cíl maximální neurologické zlepšení. Nezávisle na neurologickém vývoji je snahou dosáhnout nejvyšší úrovně motorických schopností, vertikalizace a lokomoce za účelem zajistit maximální soběstačnost. Nejzávažnějším motorickým postižením je porucha dechového stereotypu s hraničními ventilačními parametry, která je spojena s poruchou motorických funkcí při lézi hrudní, ale především krční míchy. Aktivita trupového svalstva určuje schopnost vertikalizace do sedu, do stoje, avšak významně ovlivňuje i funkci končetin. Aktivita horních končetin je spojena hlavně s úrovní sebeobsluhy, ovšem samozřejmě i s úrovní mobility. Schopnost zapojení dolních končetin má největší vliv na lokomoci, ale zbytková hybnost může být využitelná např. při přesunech. Rehabilitace je proto zaměřena na trup i končetiny, návrat svalové síly a zapojení paretických svalů do funkčních pohybových stereotypů vč. dechového stereotypu. Ke splnění výše uvedených cílů můžeme využít různé fyzioterapeutické metody. Ty se dají podle potřeby a kreativity fyzioterapeuta různě kombinovat. Základem jsou metody terapie na neurofyziologickém podkladě, mezi které řadíme přístupy založené na principech motorické ontogeneze. Cílem je využít v terapii determinovaných pohybových vzorů a zapojit poškozené segmenty co nejblíže jejich fyziologické funkci. K tomu lze využít metod pracujících s volní kontrolou (např. Dynamická neuromuskulární stabilizace) i metod založených na aktivaci bez volní kontroly pohybu (např. Vojtova reflexní lokomoce). Specifickým terapeutickým přístupem jsou robotické systémy, které efektivně doplňují konvenční metody fyzioterapie, poskytují větší variabilitu terapie a jsou také velmi dobrým motivačním prvkem.
- 520 9_
- $a Neurorehabilitation constitutes to be the primary therapeutic approach to patients with spinal cord injury. Intense stimulation of the central nervous system is intended to maximize improvement in neurological function. Besides the neurological development, every attempt is made to achieve the highest possible level of motor function, verticalization and locomotion with the goal to secure maximum self-sufficiency. The most serious motor impairment is the respiratory pattern disorder with limited ventilatory parameters. This is due to impairment of motor functions caused by thoracic but primarily cervical lesions. Strength of the trunk muscles determines the ability of verticalization to the sitting or standing position and is also influenced by the upper and lower limb function. Activity of the upper extremities predominantly determines the level of self-sufficiency but also the level of mobility. Ability to recruit lower extremity function is crucial for locomotion though residual mobility may be useful e.g. during transfers. Rehabilitation is therefore focused on training the trunk as well as the limb muscles. The desired outcome is the return of muscle strength and inclusion of paretic muscles into functional movement patterns as well as respiratory pattern. To meet these goals, several different physiotherapeutic methods may be utilized. These may be combined as needed and according to a therapist’s creativity. The treatment is based on neurophysiological principles including those based on motor ontogenesis. The objective is to utilize predetermined motor targets and recruit the damaged segments into their physiologic function. To that end, it is possible to utilize methods that employ voluntary muscle control (e.g. Dynamic Neuromuscular Stabilization) as well as methods based on involuntary movement control (e.g. Vojta’s reflex locomotion). A specific therapeutic approach utilizes robotic systems that complete more conventional methods of physiotherapy and afford a greater variety of treatment. This also provides a significant motivating element.
- 650 _2
- $a lidé $7 D006801
- 650 12
- $a neurorehabilitace $x metody $7 D000066530
- 650 12
- $a poranění míchy $x rehabilitace $7 D013119
- 650 12
- $a techniky fyzikální terapie $7 D026741
- 650 _2
- $a muskuloskeletální manipulace $x metody $7 D026201
- 650 _2
- $a robotika $7 D012371
- 650 _2
- $a pohyb s pomůckou $7 D051341
- 650 _2
- $a lokomoce $7 D008124
- 650 _2
- $a vozíky pro invalidy $7 D014910
- 650 _2
- $a samostatný způsob života $7 D057187
- 650 _2
- $a ergoterapie $7 D009788
- 650 _2
- $a pohybová aktivita $x fyziologie $7 D009043
- 650 _2
- $a paraplegie $x rehabilitace $7 D010264
- 650 _2
- $a dechová cvičení $x metody $7 D001945
- 650 _2
- $a postura těla $7 D011187
- 650 _2
- $a polohování pacienta $7 D056888
- 653 00
- $a pohybový stereotyp
- 655 _2
- $a práce podpořená grantem $7 D013485
- 700 1_
- $a Hlinková, Zuzana $u Spinální jednotka při Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN v Motole, Praha $7 _AN076691
- 773 0_
- $w MED00010979 $t Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie $x 1210-7859 $g Roč. 79, č. 4 (2016), s. 378-394
- 787 18
- $i Komentář: $a Kobesová, Alena $t Komentář ke článku Kříž et al.Neurorehabilitace senzomotorických funkcí po poranění míchy / $d 2016 $w bmc16021551
- 856 41
- $u https://www.prolekare.cz/casopisy/ceska-slovenska-neurologie/2016-4-3/neurorehabilitace-senzomotorickych-funkci-po-poraneni-michy-58731 $y plný text volně dostupný
- 910 __
- $a ABA008 $b A 4085 $c 616 $y 4 $z 0
- 990 __
- $a 20160729 $b ABA008
- 991 __
- $a 20160829082931 $b ABA008
- 999 __
- $a ok $b bmc $g 1157280 $s 946081
- BAS __
- $a 3
- BAS __
- $a PreBMC
- BMC __
- $a 2016 $b 79 $c 4 $d 378-394 $i 1210-7859 $m Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie $x MED00010979 $y 99194
- LZP __
- $c NLK188 $d 20160829 $b NLK111 $a Meditorial-20160729