• Je něco špatně v tomto záznamu ?

Hypertenzní a normotenzní glaukomy - novinky
[Highlights of hypertensive and normotensive glaucoma]

J. Lešták, Š. Pitrová, K. Marešová

. 2020 ; 76 (5) : 222-225.

Jazyk čeština Země Česko

Perzistentní odkaz   https://www.medvik.cz/link/bmc21003121

V práci je podán aktuální přehled novinek v patogenezi, funkčních a strukturálních změn u normotenzního glaukomu (NTG) a jeho odlišnosti od hypertenzních glaukomů (HTG). Autoři poukazují na nové skutečnosti, kterými se obě diagnostické skupiny odlišují. Na prvním místě jsou výsledky OCT angiografie, které verifikují u NTG patologii do přední části zrakového nervu. Naše nálezy potvrdily, že na změnách v zorných polích se větší mírou podílí vaskulární složka (VD) než perfuzní parametry, zejména u arteria ophtalmica (AO). Perfuze v arteria centralis retinae (ACR) nehraje u NTG ve změnách v zorném poli signifikantní roli. VD má u HTG velmi malý vliv na změny v zorných polích. Podobně i vrstva nervových vláken (RNFL) na změny v zorném poli. Na změnách v RNFL má ale VD středně silný vliv. Je nutné zde zdůraznit, že jsme porovnávali součet citlivostí v centrální části zorného pole (0–22 stupňů) s RNFL a VD. U NTG dochází k alteraci přední části zrakového nervu. Na změnách v zorných polích se u NTG podílí z větší části VD. Důležité je také uvést, že když se nitrooční tlak (NOT) zvýšil nad 20 mmHg, makulární a papilární VD se signifikantně redukovala. Antiglaukomatózní léčba prostaglandiny a betablokátory má u HTG zásadní význam pro snížení NOT. Toto snížení by mělo být pod 20 mmHg, u očí s tenčí rohovkou by měl být pokles NOT výraznější. Nezáleží na použitých antiglaukomatikách. Je ale nutné upozornit na fakt, že prostaglandiny mají větší vliv na progresi onemocnění. Větší ochranný efekt na zorné pole ale mají betablokátory. U nemocných s HTG je vhodné systémově doporučit neuroprotektiva. Při léčbě NTG je důležité zachovat prokrvení zadního pólu oka, ale hlavně přední části zrakového nervu. Prostaglandiny nejsou u nemocných NTG vhodné, i když je jejich vliv na snížení NOT vysoký. Nejvhodnějšími jsou betablokátory (betaxolol a carteol) a brimonidin. Tloušťka rohovky nemá na progresi onemocnění vliv.

The paper presents the up-to-date overview of pathogenesis, functional and structural changes in normotensive glaucoma (NTG) and its differences from hypertensive glaucoma (HTG). The autors point out new facts that distinguish both diagnostic groups. In the first place are the results of OCT angiography, which verify the pathology of NTG to the anterior part of optic nerve. Our findings confirmed that vascular component (VD) is more involved in changes of visual field than in perfusion parameters, especially in arteria ophtalmica (AO). Perfusion in arteria centralis retinae (ACR) does not play a significant role in NTG changes in the visual field. VD has very little effect on changes in visual field in HTG. Similarly, the retinal nerve fiber layer (RNFL) for changes in the visual field. Howerver, VD is moderately influenced by changes in RNFL. It should be emphasized that we compared the sum of sensitivity in the central part of the visual field (0-22 degrees) with RNFL and VD. In NTG, the anterior part of the optic nerve is altered. Mainly VD contributes to visual filed changes in NTG. It is also important to note that when the intraocular pressure (IOP) increased above 20 mm Hg, the macular and papillary VD was significantly reduced. Antiglaucomatous treatment with prostaglandins and beta-blockers is essential for the reduction of IOP in HTG. This reduction shoud be bellow 20 mm Hg, in eyes with thinner cornea the decrease in IOP should be more pronounced. It does not matter which antiglaucoma treatment was used. However, it should be noted that prostaglandins have a greater effect on disease progression, but the greater protective effect on the visual field have beta-blockers. Neuroprotectives should be recommended systemically in patients with HTG. When treating NTG, it is important to maintain blood flow of the posterior pole of the eye, but mainly of the anterior part of the optic nerve. Prostaglandins are not suitable in NTG patients, although their effect on IOL reduction is high. Beta-blockers (betaxolol and carteol) and brimonidine are most suitable. Corneal thickness has no effect on disease progression.

Highlights of hypertensive and normotensive glaucoma

Citace poskytuje Crossref.org

000      
00000naa a2200000 a 4500
001      
bmc21003121
003      
CZ-PrNML
005      
20210406175820.0
007      
ta
008      
210201s2020 xr f 000 0|cze||
009      
AR
024    7_
$a 10.31348/2020/31 $2 doi
040    __
$a ABA008 $b cze $d ABA008 $e AACR2
041    0_
$a cze $b eng
044    __
$a xr
100    1_
$a Lešták, Ján, $u Oční klinika JL Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze $d 1955- $7 xx0057880
245    10
$a Hypertenzní a normotenzní glaukomy - novinky / $c J. Lešták, Š. Pitrová, K. Marešová
246    31
$a Highlights of hypertensive and normotensive glaucoma
520    3_
$a V práci je podán aktuální přehled novinek v patogenezi, funkčních a strukturálních změn u normotenzního glaukomu (NTG) a jeho odlišnosti od hypertenzních glaukomů (HTG). Autoři poukazují na nové skutečnosti, kterými se obě diagnostické skupiny odlišují. Na prvním místě jsou výsledky OCT angiografie, které verifikují u NTG patologii do přední části zrakového nervu. Naše nálezy potvrdily, že na změnách v zorných polích se větší mírou podílí vaskulární složka (VD) než perfuzní parametry, zejména u arteria ophtalmica (AO). Perfuze v arteria centralis retinae (ACR) nehraje u NTG ve změnách v zorném poli signifikantní roli. VD má u HTG velmi malý vliv na změny v zorných polích. Podobně i vrstva nervových vláken (RNFL) na změny v zorném poli. Na změnách v RNFL má ale VD středně silný vliv. Je nutné zde zdůraznit, že jsme porovnávali součet citlivostí v centrální části zorného pole (0–22 stupňů) s RNFL a VD. U NTG dochází k alteraci přední části zrakového nervu. Na změnách v zorných polích se u NTG podílí z větší části VD. Důležité je také uvést, že když se nitrooční tlak (NOT) zvýšil nad 20 mmHg, makulární a papilární VD se signifikantně redukovala. Antiglaukomatózní léčba prostaglandiny a betablokátory má u HTG zásadní význam pro snížení NOT. Toto snížení by mělo být pod 20 mmHg, u očí s tenčí rohovkou by měl být pokles NOT výraznější. Nezáleží na použitých antiglaukomatikách. Je ale nutné upozornit na fakt, že prostaglandiny mají větší vliv na progresi onemocnění. Větší ochranný efekt na zorné pole ale mají betablokátory. U nemocných s HTG je vhodné systémově doporučit neuroprotektiva. Při léčbě NTG je důležité zachovat prokrvení zadního pólu oka, ale hlavně přední části zrakového nervu. Prostaglandiny nejsou u nemocných NTG vhodné, i když je jejich vliv na snížení NOT vysoký. Nejvhodnějšími jsou betablokátory (betaxolol a carteol) a brimonidin. Tloušťka rohovky nemá na progresi onemocnění vliv.
520    9_
$a The paper presents the up-to-date overview of pathogenesis, functional and structural changes in normotensive glaucoma (NTG) and its differences from hypertensive glaucoma (HTG). The autors point out new facts that distinguish both diagnostic groups. In the first place are the results of OCT angiography, which verify the pathology of NTG to the anterior part of optic nerve. Our findings confirmed that vascular component (VD) is more involved in changes of visual field than in perfusion parameters, especially in arteria ophtalmica (AO). Perfusion in arteria centralis retinae (ACR) does not play a significant role in NTG changes in the visual field. VD has very little effect on changes in visual field in HTG. Similarly, the retinal nerve fiber layer (RNFL) for changes in the visual field. Howerver, VD is moderately influenced by changes in RNFL. It should be emphasized that we compared the sum of sensitivity in the central part of the visual field (0-22 degrees) with RNFL and VD. In NTG, the anterior part of the optic nerve is altered. Mainly VD contributes to visual filed changes in NTG. It is also important to note that when the intraocular pressure (IOP) increased above 20 mm Hg, the macular and papillary VD was significantly reduced. Antiglaucomatous treatment with prostaglandins and beta-blockers is essential for the reduction of IOP in HTG. This reduction shoud be bellow 20 mm Hg, in eyes with thinner cornea the decrease in IOP should be more pronounced. It does not matter which antiglaucoma treatment was used. However, it should be noted that prostaglandins have a greater effect on disease progression, but the greater protective effect on the visual field have beta-blockers. Neuroprotectives should be recommended systemically in patients with HTG. When treating NTG, it is important to maintain blood flow of the posterior pole of the eye, but mainly of the anterior part of the optic nerve. Prostaglandins are not suitable in NTG patients, although their effect on IOL reduction is high. Beta-blockers (betaxolol and carteol) and brimonidine are most suitable. Corneal thickness has no effect on disease progression.
650    _2
$a lidé $7 D006801
650    12
$a normotenzní glaukom $x farmakoterapie $7 D057066
650    _2
$a angiografie $x metody $7 D000792
650    _2
$a oční hypertenze $x farmakoterapie $7 D009798
650    _2
$a klinická studie jako téma $7 D000068456
650    _2
$a prostaglandiny $x terapeutické užití $7 D011453
650    _2
$a beta blokátory $x terapeutické užití $7 D000319
653    00
$a OCT angiografie
700    1_
$a Pitrová, Šárka, $u Oční klinika JL Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze $d 1947- $7 mzk2006348964
700    1_
$a Marešová, Klára $u Oční klinika Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc $7 nlk20060174069
773    0_
$w MED00010980 $t Česká a slovenská oftalmologie $x 1211-9059 $g Roč. 76, č. 5 (2020), s. 222-225
856    41
$u https://www.prolekare.cz/casopisy/ceska-slovenska-oftalmologie/2020-5-11/hypertenzni-a-normotenzni-glaukomy-novinky-125097 $y plný text volně dostupný
910    __
$a ABA008 $b A 202 $c 639 $y p $z 0
990    __
$a 20210201 $b ABA008
991    __
$a 20210406175816 $b ABA008
999    __
$a ok $b bmc $g 1617722 $s 1123417
BAS    __
$a 3
BAS    __
$a PreBMC
BMC    __
$a 2020 $b 76 $c 5 $d 222-225 $i 1211-9059 $m Česká a slovenská oftalmologie $x MED00010980 $y 125097
LZP    __
$c NLK109 $d 20210406 $b NLK111 $a Meditorial-20210201

Najít záznam

Citační ukazatele

Nahrávání dat ...

    Možnosti archivace