• Something wrong with this record ?

Jaký vliv mají sociální sítě na psychiku dětí a dospívajících?
[What is the impact of social media on the psychological well-being of children and adolescents?]

David Kolouch

. 2025 ; 80 (1) : 9-14.

Language Czech Country Czech Republic

Digital library NLK
Source

E-resources Online

Sociální sítě se staly běžnou součástí našich životů. Jejich možný vliv na lidskou psychiku, obzvláště u dětí a dospívajících, se stává opakovaně předmětem vzrušených debat jak u laické, tak odborné veřejnosti. některé aspekty sociálních sítí mohou mít negativní dopady na psychiku. Často zmiňované je sociální srovnávání, zejména srovnávání se s těmi, kteří jsou vnímáni jako úspěšnější, což může vést k pocitům méněcennosti a frustrace. dalším negativním faktorem je strach z promeškání, tedy obava, že ostatní prožívají zajímavější a hodnotnější události než my sami. tento strach může vést k úzkosti a stresu. Za problematické je považováno i nadměrné užívání sociálních sítí, které se projevuje silným zaujetím, neschopností kontrolovat čas strávený na sítích a negativním dopadem na důležité oblasti života, jako jsou vztahy, práce nebo studium. sociální sítě však mohou mít i pozitivní vliv na psychiku. Budování sociálního kapitálu, tedy sítě vztahů a kontaktů, může vést k pocitům sounáležitosti a podpory, a tím přispívat k celkové psychické pohodě. Výzkumy zaměřené na vliv sociálních sítí na psychiku dospívajících přinášejí mnohdy rozporuplné výsledky. některé naznačují mírný negativní vliv, jako je nárůst deprese a úzkosti, zatímco jiné poukazují na mírný pozitivní vliv, jako je vyšší spokojenost se životem. Vliv sociálních sítí se liší v závislosti na individuálních, sociálních a vývojových faktorech. některé studie poukazují na existenci vývojově podmíněných tzv. období citlivosti, během nichž je vliv sociálních sítí na psychiku dospívajících významnější. další výzkumy prokázaly souvislost mezi užíváním sociálních sítí a rizikovým chováním, jako je sebepoškozování a poruchy příjmu potravy. Účinnost intervencí zaměřených na omezení používání sociálních sítí, jako je například „digitální detox“, je nejasná. dosavadní studie naznačují, že pozitivnější vliv na celkovou psychickou pohodu má zkrácení času stráveného na sociálních sítích, nikoliv jejich úplné opuštění.

Social networking sites have become a reality in our lives. their potential impact on the human psyche, especially for children and adolescents, has repeatedly become a subject of enthusiastic debate among both the general public and academics. some aspects of social networking can have negative effects on the psyche. social comparison is often cited, particularly comparison with those who are perceived to be more successful, which can lead to feelings of inferiority and frustration. another negative factor is the fear of missing out, i.e. the fear that others are experiencing more interesting and worthwhile events than oneself. this fear can lead to anxiety and stress. excessive use of social networking sites is also considered problematic, with strong preoccupations, an inability to control time spent on the sites and a negative impact on important areas of life such as relationships, work or study. However, social networking can also have a positive effect on the psyche. Building social capital, i.e. a network of relationships and contacts, can lead to feelings of belonging and support, thus contributing to overall psychological well-being. research on the impact of social networks on adolescents‘ psyche has often produced contradictory results. some suggest a slight negative effect, such as an increase in depression and anxiety, while others point to a slight positive effect, such as increased life satisfaction. the impact of social networks varies depending on individual, social and developmental factors. some studies point to the existence of ‚developmental windows of sensitivity‘ during which the influence of social networks on the adolescent psyche is more significant. other research has shown a link between social networking use and risky behaviors such as self-harm and eating disorders. the effectiveness of interventions aimed at reducing social networking use, such as ‚digital detox‘, is still unclear. studies to date suggest that reducing time spent on social networking sites has a more positive effect on overall psychological well-being than leaving them altogether.

What is the impact of social media on the psychological well-being of children and adolescents?

References provided by Crossref.org

000      
00000naa a2200000 a 4500
001      
bmc25007871
003      
CZ-PrNML
005      
20250525183204.0
007      
ta
008      
250403s2025 xr d f 000 0|cze||
009      
AR
024    7_
$a 10.55095/CSPediatrie2025/001 $2 doi
040    __
$a ABA008 $b cze $d ABA008 $e AACR2
041    0_
$a cze $b eng
044    __
$a xr
100    1_
$a Kolouch, David $u Dětská psychiatrická klinika, 2. lékařská fakulta, Univerzita Karlova a Fakultní nemocnice v Motole, Praha $7 mzk20241220877
245    10
$a Jaký vliv mají sociální sítě na psychiku dětí a dospívajících? / $c David Kolouch
246    31
$a What is the impact of social media on the psychological well-being of children and adolescents?
520    3_
$a Sociální sítě se staly běžnou součástí našich životů. Jejich možný vliv na lidskou psychiku, obzvláště u dětí a dospívajících, se stává opakovaně předmětem vzrušených debat jak u laické, tak odborné veřejnosti. některé aspekty sociálních sítí mohou mít negativní dopady na psychiku. Často zmiňované je sociální srovnávání, zejména srovnávání se s těmi, kteří jsou vnímáni jako úspěšnější, což může vést k pocitům méněcennosti a frustrace. dalším negativním faktorem je strach z promeškání, tedy obava, že ostatní prožívají zajímavější a hodnotnější události než my sami. tento strach může vést k úzkosti a stresu. Za problematické je považováno i nadměrné užívání sociálních sítí, které se projevuje silným zaujetím, neschopností kontrolovat čas strávený na sítích a negativním dopadem na důležité oblasti života, jako jsou vztahy, práce nebo studium. sociální sítě však mohou mít i pozitivní vliv na psychiku. Budování sociálního kapitálu, tedy sítě vztahů a kontaktů, může vést k pocitům sounáležitosti a podpory, a tím přispívat k celkové psychické pohodě. Výzkumy zaměřené na vliv sociálních sítí na psychiku dospívajících přinášejí mnohdy rozporuplné výsledky. některé naznačují mírný negativní vliv, jako je nárůst deprese a úzkosti, zatímco jiné poukazují na mírný pozitivní vliv, jako je vyšší spokojenost se životem. Vliv sociálních sítí se liší v závislosti na individuálních, sociálních a vývojových faktorech. některé studie poukazují na existenci vývojově podmíněných tzv. období citlivosti, během nichž je vliv sociálních sítí na psychiku dospívajících významnější. další výzkumy prokázaly souvislost mezi užíváním sociálních sítí a rizikovým chováním, jako je sebepoškozování a poruchy příjmu potravy. Účinnost intervencí zaměřených na omezení používání sociálních sítí, jako je například „digitální detox“, je nejasná. dosavadní studie naznačují, že pozitivnější vliv na celkovou psychickou pohodu má zkrácení času stráveného na sociálních sítích, nikoliv jejich úplné opuštění.
520    9_
$a Social networking sites have become a reality in our lives. their potential impact on the human psyche, especially for children and adolescents, has repeatedly become a subject of enthusiastic debate among both the general public and academics. some aspects of social networking can have negative effects on the psyche. social comparison is often cited, particularly comparison with those who are perceived to be more successful, which can lead to feelings of inferiority and frustration. another negative factor is the fear of missing out, i.e. the fear that others are experiencing more interesting and worthwhile events than oneself. this fear can lead to anxiety and stress. excessive use of social networking sites is also considered problematic, with strong preoccupations, an inability to control time spent on the sites and a negative impact on important areas of life such as relationships, work or study. However, social networking can also have a positive effect on the psyche. Building social capital, i.e. a network of relationships and contacts, can lead to feelings of belonging and support, thus contributing to overall psychological well-being. research on the impact of social networks on adolescents‘ psyche has often produced contradictory results. some suggest a slight negative effect, such as an increase in depression and anxiety, while others point to a slight positive effect, such as increased life satisfaction. the impact of social networks varies depending on individual, social and developmental factors. some studies point to the existence of ‚developmental windows of sensitivity‘ during which the influence of social networks on the adolescent psyche is more significant. other research has shown a link between social networking use and risky behaviors such as self-harm and eating disorders. the effectiveness of interventions aimed at reducing social networking use, such as ‚digital detox‘, is still unclear. studies to date suggest that reducing time spent on social networking sites has a more positive effect on overall psychological well-being than leaving them altogether.
650    07
$a lidé $7 D006801 $2 czmesh
650    17
$a sociální sítě $7 D060756 $2 czmesh
650    17
$a mladiství $7 D000293 $2 czmesh
650    17
$a duševní zdraví $7 D008603 $2 czmesh
650    07
$a sebepoškozování $x etiologie $x psychologie $7 D012652 $2 czmesh
650    07
$a sociální média $7 D061108 $2 czmesh
650    07
$a depresivní poruchy $x etiologie $7 D003866 $2 czmesh
650    07
$a poruchy příjmu potravy v dětství $x etiologie $7 D019959 $2 czmesh
773    0_
$w MED00010991 $t Česko-slovenská pediatrie $x 0069-2328 $g Roč. 80, č. 1 (2025), s. 9-14
856    41
$u https://www.prolekare.cz/casopisy/cesko-slovenska-pediatrie/2025-1-16/jaky-vliv-maji-socialni-site-na-psychiku-deti-a-dospivajicich-140220 $y Meditorial
910    __
$a ABA008 $b B 39 $c 731 $y p $z 0
990    __
$a 20250403 $b ABA008
991    __
$a 20250525183200 $b ABA008
999    __
$a ok $b bmc $g 2324025 $s 1244946
BAS    __
$a 3
BAS    __
$a PreBMC
BMC    __
$a 2025 $b 80 $c 1 $d 9-14 $i 0069-2328 $m Česko-slovenská pediatrie $x MED00010991 $y 140220
LZP    __
$c NLK192 $d 20250525 $b NLK111 $a Meditorial-20250403

Find record

Citation metrics

Loading data ...

Archiving options

Loading data ...