-
Je něco špatně v tomto záznamu ?
Názory odborné a laické veřejnosti na možné uplatnění porodní asistentky v komunitní péči
[Opinions of the professional and lay public concerning possible role of midwives in the community care]
Andrea Festová, Sylva Bártlová, Valérie Tóthová
Jazyk čeština Země Česko
NLK
ProQuest Central
od 2005-01-01
Nursing & Allied Health Database (ProQuest)
od 2005-01-01
ROAD: Directory of Open Access Scholarly Resources
od 2005
- Klíčová slova
- žena, komunita, matka,
- MeSH
- financování organizované MeSH
- komunitní lékařství MeSH
- lidé MeSH
- ošetřovatelství v péči o matku a dítě MeSH
- porodní asistentky organizace a řízení statistika a číselné údaje využití MeSH
- postnatální péče MeSH
- rozhovory jako téma MeSH
- služby zdravotní péče o matku MeSH
- Check Tag
- lidé MeSH
- mužské pohlaví MeSH
- ženské pohlaví MeSH
Článek seznamuje s dílčími výsledky grantového projektu, který je zaměřený na uplatnění komunitní sestry v systému českého zdravotnictví. Komunita je dnes pokládána za významné prostředí pro poskytování zdravotní péče, která je bezpečná, laskavá, úsporná a kvalitní jak pro matky, tak pro kojence a rodiny. Podle G. Leifera (2004) je současná porodnická praxe zaměřená na co nejlepší zkušenost celé rodiny a porodnictví uznává rodinu jako jedinečný systém. K realizaci projektu byl proveden řízený rozhovor s 1 007 lékaři, s 1 005 sestrami a 2 020 občany-laiky. Prvotním záměrem je analýza klíčových názorů na možnost uplatnění sestry a porodní asistentky v oblasti komunitní péče. Ke statistickému zpracování byl užit program SASD, bylo provedeno třídění prvního i druhého stupně. Uvedený příspěvek je zaměřen na oblast zajištění péče o ženu porodní asistentkou pro komunitní péči. Největší část dotázaných občanů neví, jaká je současná podoba práce porodních asistentek pro komunitní péči v České republice. Jejich stanovisko k této otázce je závislé na pohlaví, věku a vzdělání. Odborná i laická veřejnost se shoduje v tom, že porodní asistentka pro komunitní péči by měla poskytovat péči především v terénu. Lékaři jsou na rozdíl od sester a občanů častěji toho názoru, že služby komunitních porodních asistentek nejsou potřebné. Odborná a laická veřejnost jednoznačně preferuje takové činnosti, které jsou spojené s předporodní a poporodní péčí o ženy-rodičky a o novorozené. Podle světových i českých legislativních podkladů porodní asistentka poskytuje zdravotní péči a rady ženám během těhotenství, při porodu a v šestinedělí, pokud probíhají fyziologicky, podílejí se na vedení fyziologického porodu a poskytování péče o novorozence; součástí této zdravotní péče je také ošetřovatelská péče o ženu na úseku gynekologie. Dále se porodní asistentka ve spolupráci s lékařem podílí na preventivní, léčebné, diagnostické, rehabilitační, neodkladné nebo dispenzární péči.
The article acquaints the reader with partial results of a grant project focused on the role of community nurses in the system of Czech health services. The community is today considered as an important environment for mothers, suckling babies and families for granting the health care, which is safe, kind, economical and of good quality. According to G. Leifer, the contemporary obstetric practice is aimed at the best experience of the whole family and the obstetrics recognizes the family as a unique system. For the project implementation, a controlled interview was implemented with 1007 physicians and 1005 nurses – professionals, and with 2020 citizens – laymen. The primary intention is the analysis of crucial opinions concerning the possibility of the role of nurses and midwives in the field of the community care. The SADS programme was employed for the statistical processing, and classing of the first and second degrees was provided. The contribution presented here is focused on the field of providing the care for women by midwives within the community care. A majority of citizens inquired do not know what the contemporary nature of the work of midwives for the community care in the Czech Republic is. Their standpoint concerning this question is dependent on the gender, age and education. The professional as well as lay public agrees in the opinion that the midwife for the community care should particularly provide the care under field conditions. The physicians, in contrast to nurses and citizens, more frequently consider that services of community midwives are not necessary. The professional as well as lay public unambiguously prefers activities, which are associated with taking prenatal and postnatal care of delivering women and newborns. In accordance with world and well as Czech legislative basic data, the midwife provides the healthcare and advices to women in the course of pregnancy, during the delivery and in the puerperium (in the case of their physiological nature), conduction of the physiological delivery and taking care of newborns; this healthcare also includes taking the nursing care of women in the field of gynaecology. The midwife in cooperation with the physician furthermore participates in the preventive, therapeutic, diagnostic, rehabilitation, urgent or subsequent care.
Opinions of the professional and lay public concerning possible role of midwives in the community care
Citace poskytuje Crossref.org
Lit.: 14
- 000
- 00000naa 2200000 a 4500
- 001
- bmc11001290
- 003
- CZ-PrNML
- 005
- 20111210201709.0
- 008
- 110211s2010 xr e cze||
- 009
- AR
- 024 7_
- $a 10.32725/kont.2010.051 $2 doi
- 040 __
- $a ABA008 $b cze $c ABA008 $d ABA008 $e AACR2
- 041 0_
- $a cze $b eng
- 044 __
- $a xr
- 100 1_
- $a Festová, Andrea $7 xx0138178
- 245 10
- $a Názory odborné a laické veřejnosti na možné uplatnění porodní asistentky v komunitní péči / $c Andrea Festová, Sylva Bártlová, Valérie Tóthová
- 246 11
- $a Opinions of the professional and lay public concerning possible role of midwives in the community care
- 314 __
- $a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, katedra ošetřovatelství
- 504 __
- $a Lit.: 14
- 520 3_
- $a Článek seznamuje s dílčími výsledky grantového projektu, který je zaměřený na uplatnění komunitní sestry v systému českého zdravotnictví. Komunita je dnes pokládána za významné prostředí pro poskytování zdravotní péče, která je bezpečná, laskavá, úsporná a kvalitní jak pro matky, tak pro kojence a rodiny. Podle G. Leifera (2004) je současná porodnická praxe zaměřená na co nejlepší zkušenost celé rodiny a porodnictví uznává rodinu jako jedinečný systém. K realizaci projektu byl proveden řízený rozhovor s 1 007 lékaři, s 1 005 sestrami a 2 020 občany-laiky. Prvotním záměrem je analýza klíčových názorů na možnost uplatnění sestry a porodní asistentky v oblasti komunitní péče. Ke statistickému zpracování byl užit program SASD, bylo provedeno třídění prvního i druhého stupně. Uvedený příspěvek je zaměřen na oblast zajištění péče o ženu porodní asistentkou pro komunitní péči. Největší část dotázaných občanů neví, jaká je současná podoba práce porodních asistentek pro komunitní péči v České republice. Jejich stanovisko k této otázce je závislé na pohlaví, věku a vzdělání. Odborná i laická veřejnost se shoduje v tom, že porodní asistentka pro komunitní péči by měla poskytovat péči především v terénu. Lékaři jsou na rozdíl od sester a občanů častěji toho názoru, že služby komunitních porodních asistentek nejsou potřebné. Odborná a laická veřejnost jednoznačně preferuje takové činnosti, které jsou spojené s předporodní a poporodní péčí o ženy-rodičky a o novorozené. Podle světových i českých legislativních podkladů porodní asistentka poskytuje zdravotní péči a rady ženám během těhotenství, při porodu a v šestinedělí, pokud probíhají fyziologicky, podílejí se na vedení fyziologického porodu a poskytování péče o novorozence; součástí této zdravotní péče je také ošetřovatelská péče o ženu na úseku gynekologie. Dále se porodní asistentka ve spolupráci s lékařem podílí na preventivní, léčebné, diagnostické, rehabilitační, neodkladné nebo dispenzární péči.
- 520 9_
- $a The article acquaints the reader with partial results of a grant project focused on the role of community nurses in the system of Czech health services. The community is today considered as an important environment for mothers, suckling babies and families for granting the health care, which is safe, kind, economical and of good quality. According to G. Leifer, the contemporary obstetric practice is aimed at the best experience of the whole family and the obstetrics recognizes the family as a unique system. For the project implementation, a controlled interview was implemented with 1007 physicians and 1005 nurses – professionals, and with 2020 citizens – laymen. The primary intention is the analysis of crucial opinions concerning the possibility of the role of nurses and midwives in the field of the community care. The SADS programme was employed for the statistical processing, and classing of the first and second degrees was provided. The contribution presented here is focused on the field of providing the care for women by midwives within the community care. A majority of citizens inquired do not know what the contemporary nature of the work of midwives for the community care in the Czech Republic is. Their standpoint concerning this question is dependent on the gender, age and education. The professional as well as lay public agrees in the opinion that the midwife for the community care should particularly provide the care under field conditions. The physicians, in contrast to nurses and citizens, more frequently consider that services of community midwives are not necessary. The professional as well as lay public unambiguously prefers activities, which are associated with taking prenatal and postnatal care of delivering women and newborns. In accordance with world and well as Czech legislative basic data, the midwife provides the healthcare and advices to women in the course of pregnancy, during the delivery and in the puerperium (in the case of their physiological nature), conduction of the physiological delivery and taking care of newborns; this healthcare also includes taking the nursing care of women in the field of gynaecology. The midwife in cooperation with the physician furthermore participates in the preventive, therapeutic, diagnostic, rehabilitation, urgent or subsequent care.
- 650 _2
- $a porodní asistentky $x organizace a řízení $x statistika a číselné údaje $x využití $7 D009721
- 650 _2
- $a ošetřovatelství v péči o matku a dítě $7 D016389
- 650 _2
- $a služby zdravotní péče o matku $7 D008427
- 650 _2
- $a komunitní lékařství $7 D003154
- 650 _2
- $a financování organizované $7 D005381
- 650 _2
- $a rozhovory jako téma $7 D007407
- 650 _2
- $a ženské pohlaví $7 D005260
- 650 _2
- $a mužské pohlaví $7 D008297
- 650 _2
- $a lidé $7 D006801
- 650 _2
- $a postnatální péče $7 D011181
- 653 00
- $a žena
- 653 00
- $a komunita
- 653 00
- $a matka
- 700 1_
- $a Bártlová, Sylva, $d 1950- $7 mzk2005274925
- 700 1_
- $a Tóthová, Valérie, $d 1955- $7 mzk2003188906
- 773 0_
- $w MED00011467 $t Kontakt $g Roč. 12, č. 4 (2010), s. 380-386 $x 1212-4117
- 910 __
- $a ABA008 $b B 2178 $c 1249 a $y 6
- 990 __
- $a 20110210124102 $b ABA008
- 991 __
- $a 20110609092902 $b ABA008
- 999 __
- $a ok $b bmc $g 828478 $s 693197
- BAS __
- $a 3
- BMC __
- $a 2010 $b 12 $c 4 $d 380-386 $m Kontakt (České Budějovice) $x MED00011467
- LZP __
- $a 2011-10/vtjč