-
Je něco špatně v tomto záznamu ?
Komplikace a rizika chirurgie nádorů horní části zažívacího traktu (Foregut). II. část:, Žaludek [Complications and risks in the surgery of tumors of the upper digestive tract (Foregut). Part II:, Stomach]
L. Adamčík, M. Duda, M. Škrovina, T. Jínek
Jazyk čeština Země Česko
- Klíčová slova
- karcinom žaludku, dehiscence anastomózy,
- MeSH
- anastomóza chirurgická škodlivé účinky MeSH
- gastrektomie * metody statistika a číselné údaje MeSH
- incidence MeSH
- laparoskopie statistika a číselné údaje MeSH
- lidé MeSH
- mortalita MeSH
- nádory žaludku * epidemiologie chirurgie klasifikace MeSH
- pankreatitida komplikace MeSH
- pooperační komplikace * epidemiologie MeSH
- retrospektivní studie MeSH
- staging nádorů statistika a číselné údaje MeSH
- stupeň nádoru statistika a číselné údaje MeSH
- Check Tag
- lidé MeSH
- Geografické názvy
- Česká republika MeSH
Úvod: Cílem práce je posoudit přípustnou mortalitu a morbiditu spojenou s resekcemi žaludku pro karcinom. Metodika: Práce analyzuje údaje o nemocných s karcinomem žaludku z Národního onkologického registru České republiky a konfrontuje vlastní zkušenosti s komplikacemi a riziky spojenými s resekcí žaludku pro karcinom s údaji v odborném písemnictví z posledních let. Výsledky: Incidence rakoviny žaludku v České Republice (ČR) je v současnosti 15,1/100 000 obyvatel, mortalita 11,6 a prevalence 48,3. Resekce žaludku pro karcinom je závažnou operací. Přes zlepšující se chirurgickou techniku a taktiku a perioperační intenzivní péči je tento výkon stále spojen s významnou morbiditou a mortalitou. Na chirurgickém oddělení nemocnice a Komplexního onkologického centra v Novém Jičíně bylo v letech 2005–2012 operováno 286 nemocných s karcinomem žaludku. Ve skupině 172 radikálních R0 resekcí byla mortalita 3,5 % a celková morbidita 33,7 %. Z chirurgických komplikací byly nejčastější a nejvýznamnější pooperační pankreatitida (4,7 %) a dehiscence anastomózy (3,5 %). Z nechirurgických byly nejčastější respirační komplikace (4,7 %). Frekvence mortality a morbidity je srovnatelná s údaji publikovanými v odborném písemnictví. V chirurgické léčbě byla využívána i laparoskopie. Všechny operace jsou zahajovány diagnostickou laparoskopií k upřesnění stadia onemocnění a laparoskopický postup, nejčastěji ve formě laparoskopicky asistované resekce, byl užit u 60 pacientů (30 %). Laparoskopický postup byl preferován i u paliativních anastomóz. V morbiditě a mortalitě se mezi otevřenými a laparoskopickými výkony nejeví významné rozdíly a statistické vyhodnocení je plánováno po získání větších zkušeností. Závěr: Chirurgická léčba nádorů žaludku je v ČR prováděna zatím na velkém počtu pracovišť v malé frekvenci. Obecnými trendy ke zlepšování morbidity a mortality je využívání miniinvazivních postupů, Fast track programu a aplikace zásad High-volume centers. Dlouhodobá prognóza karcinomu žaludku je zásadně odvislá od pokročilosti onemocnění.
Introduction: The aim of the work is to evaluate acceptable mortality and morbidity associated with stomach resections for carcinoma. Method: The work analyzes data of patients with gastric cancer from the Czech National Cancer Registry and compares personal experience with complications and risks associated with stomach resections for carcinoma with the data from specialized literature from recent years. Results: The incidence of gastric cancer in the Czech Republic is presently 15.1/100 000 inhabitants, the mortality 11.6 and the prevalence 48.3. Stomach resections for carcinoma are complicated operations. Despite improving surgical techniques and tactics, as well as the perioperative intensive care, this procedure remains associated with significant morbidity and mortality. At the Department of Surgery of the Oncological Center and Hospital Nový Jičín, 286 patients with gastric cancer were operated between the years 2005 and 2012. In the group of 172 radical R0 resections, the mortality was 3.5% and the total morbidity was 33.7%. The most frequent and significant postoperative surgical complications were the pancreatitis (4.7%) and the anastomotic dehiscence (3.5%). The most frequent non-surgical ones were respiratory complications (4.7%). The mortality and morbidity frequency is comparable with the data published in specialized literature. Surgical treatment also utilized laparoscopy. All operations began with a diagnostic laparoscopy to specify the stage of the disease and to select the laparoscopic approach, most often a laparoscopically-assisted resection, which was used in 60 patients (30%). Laparoscopy was preferred even for the palliative anastomoses. No significant differences in morbidity and mortality were seen between open and laparoscopic procedures and statistical analysis is planned to gain greater experience. Conclusion: In the Czech Republic, surgical treatment of tumors of the stomach is currently performed at a large number of workplaces with a low frequency. General trends for improving the morbidity and mortality include the use of minimally-invasive approaches, a fast-track program, and the application of principles of High-volume centres. The long-term prognosis of patients with gastric cancer is principally dependent on the degree of advancement of the disease.
Complications and risks in the surgery of tumors of the upper digestive tract (Foregut). Part II:, Stomach
Žaludek
Stomach
- 000
- 00000naa a2200000 a 4500
- 001
- bmc13038067
- 003
- CZ-PrNML
- 005
- 20131220093610.0
- 007
- ta
- 008
- 131206s2013 xr db f 000 0cze||
- 009
- AR
- 040 __
- $a ABA008 $b cze $d ABA008 $e AACR2
- 041 0_
- $a cze
- 044 __
- $a xr
- 100 1_
- $a Adamčík, Lukáš $7 xx0064774 $u Chirurgické oddělení nemocnice a KOC Nový Jičín
- 245 10
- $a Komplikace a rizika chirurgie nádorů horní části zažívacího traktu (Foregut). $n II. část:, $p Žaludek / $c L. Adamčík, M. Duda, M. Škrovina, T. Jínek
- 246 31
- $a Complications and risks in the surgery of tumors of the upper digestive tract (Foregut). $n Part II:, $p Stomach
- 246 30
- $a Žaludek
- 246 10
- $a Stomach
- 520 3_
- $a Úvod: Cílem práce je posoudit přípustnou mortalitu a morbiditu spojenou s resekcemi žaludku pro karcinom. Metodika: Práce analyzuje údaje o nemocných s karcinomem žaludku z Národního onkologického registru České republiky a konfrontuje vlastní zkušenosti s komplikacemi a riziky spojenými s resekcí žaludku pro karcinom s údaji v odborném písemnictví z posledních let. Výsledky: Incidence rakoviny žaludku v České Republice (ČR) je v současnosti 15,1/100 000 obyvatel, mortalita 11,6 a prevalence 48,3. Resekce žaludku pro karcinom je závažnou operací. Přes zlepšující se chirurgickou techniku a taktiku a perioperační intenzivní péči je tento výkon stále spojen s významnou morbiditou a mortalitou. Na chirurgickém oddělení nemocnice a Komplexního onkologického centra v Novém Jičíně bylo v letech 2005–2012 operováno 286 nemocných s karcinomem žaludku. Ve skupině 172 radikálních R0 resekcí byla mortalita 3,5 % a celková morbidita 33,7 %. Z chirurgických komplikací byly nejčastější a nejvýznamnější pooperační pankreatitida (4,7 %) a dehiscence anastomózy (3,5 %). Z nechirurgických byly nejčastější respirační komplikace (4,7 %). Frekvence mortality a morbidity je srovnatelná s údaji publikovanými v odborném písemnictví. V chirurgické léčbě byla využívána i laparoskopie. Všechny operace jsou zahajovány diagnostickou laparoskopií k upřesnění stadia onemocnění a laparoskopický postup, nejčastěji ve formě laparoskopicky asistované resekce, byl užit u 60 pacientů (30 %). Laparoskopický postup byl preferován i u paliativních anastomóz. V morbiditě a mortalitě se mezi otevřenými a laparoskopickými výkony nejeví významné rozdíly a statistické vyhodnocení je plánováno po získání větších zkušeností. Závěr: Chirurgická léčba nádorů žaludku je v ČR prováděna zatím na velkém počtu pracovišť v malé frekvenci. Obecnými trendy ke zlepšování morbidity a mortality je využívání miniinvazivních postupů, Fast track programu a aplikace zásad High-volume centers. Dlouhodobá prognóza karcinomu žaludku je zásadně odvislá od pokročilosti onemocnění.
- 520 9_
- $a Introduction: The aim of the work is to evaluate acceptable mortality and morbidity associated with stomach resections for carcinoma. Method: The work analyzes data of patients with gastric cancer from the Czech National Cancer Registry and compares personal experience with complications and risks associated with stomach resections for carcinoma with the data from specialized literature from recent years. Results: The incidence of gastric cancer in the Czech Republic is presently 15.1/100 000 inhabitants, the mortality 11.6 and the prevalence 48.3. Stomach resections for carcinoma are complicated operations. Despite improving surgical techniques and tactics, as well as the perioperative intensive care, this procedure remains associated with significant morbidity and mortality. At the Department of Surgery of the Oncological Center and Hospital Nový Jičín, 286 patients with gastric cancer were operated between the years 2005 and 2012. In the group of 172 radical R0 resections, the mortality was 3.5% and the total morbidity was 33.7%. The most frequent and significant postoperative surgical complications were the pancreatitis (4.7%) and the anastomotic dehiscence (3.5%). The most frequent non-surgical ones were respiratory complications (4.7%). The mortality and morbidity frequency is comparable with the data published in specialized literature. Surgical treatment also utilized laparoscopy. All operations began with a diagnostic laparoscopy to specify the stage of the disease and to select the laparoscopic approach, most often a laparoscopically-assisted resection, which was used in 60 patients (30%). Laparoscopy was preferred even for the palliative anastomoses. No significant differences in morbidity and mortality were seen between open and laparoscopic procedures and statistical analysis is planned to gain greater experience. Conclusion: In the Czech Republic, surgical treatment of tumors of the stomach is currently performed at a large number of workplaces with a low frequency. General trends for improving the morbidity and mortality include the use of minimally-invasive approaches, a fast-track program, and the application of principles of High-volume centres. The long-term prognosis of patients with gastric cancer is principally dependent on the degree of advancement of the disease.
- 650 _2
- $a lidé $7 D006801
- 650 _2
- $a retrospektivní studie $7 D012189
- 650 12
- $a nádory žaludku $x epidemiologie $x chirurgie $x klasifikace $7 D013274
- 650 _2
- $a staging nádorů $x statistika a číselné údaje $7 D009367
- 650 _2
- $a stupeň nádoru $x statistika a číselné údaje $7 D060787
- 650 _2
- $a incidence $7 D015994
- 650 _2
- $a laparoskopie $x statistika a číselné údaje $7 D010535
- 650 12
- $a gastrektomie $x metody $x statistika a číselné údaje $7 D005743
- 650 12
- $a pooperační komplikace $x epidemiologie $7 D011183
- 650 _2
- $a pankreatitida $x komplikace $7 D010195
- 650 _2
- $a mortalita $7 D009026
- 650 _2
- $a anastomóza chirurgická $x škodlivé účinky $7 D000714
- 651 _2
- $a Česká republika $7 D018153
- 653 00
- $a karcinom žaludku
- 653 00
- $a dehiscence anastomózy
- 700 1_
- $a Duda, Miloslav, $d 1941- $7 jn20000400564 $u Chirurgické oddělení nemocnice a KOC Nový Jičín; II. chirurgická klinika FN a LFUP Olomouc
- 700 1_
- $a Škrovina, Matěj $u Chirurgické oddělení nemocnice a KOC Nový Jičín $7 xx0087415
- 700 1_
- $a Jínek, Tomáš. $u Chirurgické oddělení nemocnice a KOC Nový Jičín $7 xx0228497
- 773 0_
- $w MED00011104 $t Rozhledy v chirurgii $x 0035-9351 $g Roč. 92, č. 9 (2013), s. 530-537
- 856 41
- $u https://www.prolekare.cz/casopisy/rozhledy-v-chirurgii/2013-9/komplikace-a-rizika-chirurgie-nadoru-horni-casti-zazivaciho-traktu-foregut-ii-cast-zaludek-42263 $y plný text volně dostupný
- 910 __
- $a ABA008 $b B 7 $c 508 $y 4 $z 0
- 990 __
- $a 20131202 $b ABA008
- 991 __
- $a 20131220094256 $b ABA008
- 999 __
- $a ok $b bmc $g 1003375 $s 836561
- BAS __
- $a 3
- BAS __
- $a PreBMC
- BMC __
- $a 2013 $b 92 $c 9 $d 530-537 $i 0035-9351 $m Rozhledy v chirurgii $x MED00011104 $y 70402
- LZP __
- $c NLK188 $d 20131220 $b NLK111 $a Meditorial-20131202