-
Je něco špatně v tomto záznamu ?
Problematika těhotných žen s BCR/ABL negativními myeloproliferativními neoplaziemi
[Issue of pregnant women with BCR/ABL negative myeloproliferative neoplasms]
Kissová J., Penka M., Ovesná P., Buliková A., Gerychová R.
Jazyk čeština Země Česko
Typ dokumentu práce podpořená grantem
Digitální knihovna NLK
Číslo
Ročník
Zdroj
NLK
ROAD: Directory of Open Access Scholarly Resources
od 2000
- MeSH
- Aspirin terapeutické užití MeSH
- bcr-abl fúzní proteiny * genetika MeSH
- biochemická analýza krve MeSH
- esenciální trombocytemie MeSH
- hematokrit MeSH
- hematologické komplikace těhotenství genetika MeSH
- heparin nízkomolekulární terapeutické užití MeSH
- Janus kinasa 2 genetika MeSH
- kardiovaskulární nemoci MeSH
- komplikace těhotenství * genetika terapie MeSH
- krvácení prevence a kontrola MeSH
- lidé MeSH
- myeloproliferativní poruchy * genetika komplikace terapie MeSH
- počet trombocytů MeSH
- polycytemie MeSH
- porod MeSH
- předčasný porod genetika MeSH
- rizikové faktory MeSH
- samovolný potrat * etiologie genetika MeSH
- statistika jako téma MeSH
- těhotenství MeSH
- trombofilie MeSH
- Check Tag
- lidé MeSH
- těhotenství MeSH
- ženské pohlaví MeSH
- Publikační typ
- práce podpořená grantem MeSH
Klinický průběh BCR/ABL negativních myeloproliferativních neoplazií je často komplikován trombotickými a v menší míře i krvácivými komplikacemi. I přesto, že tato onemocnění jsou všeobecně považována za choroby staršího věku, až 20 % pacientů s esenciální trombocytemií je mladších 40 let. Zvyšování věku rodiček a současně i zlepšení diagnostiky hematologických chorob vedou k narůstající incidenci gravidit u těchto onemocnění. Výskyt těhotenských komplikací je ve srovnání s ostatními graviditami vyšší, reprodukční ztráty u těchto žen jsou 2–3krát častější. Nejčastější komplikací gravidit těchto žen je spontánní abort v 1. trimestru gravidity (25–40 %), pozdní ztráty plodu (8–21 %). Intrauterinní retardace růstu plodu, porod mrtvého plodu a abrupce placenty jsou méně časté. Tyto komplikace vznikají bez ohledu na počet trombocytů, častěji se objevují u pacientek s komplikacemi v předchozích graviditách a s pozitivitou mutace JAK2 V617F. Omezený počet publikovaných dat činí obtížným získat jasný pohled na všeobecné riziko těchto příhod. Terapeutické možnosti představují od podávání kyseliny acetylsalicylové, nízkomolekulárního heparinu až k cytoredukční léčbě cíleně podle zhodnocení rizikových faktorů pacientky. V práci byla hodnocena retrospektivní data skupiny 7 žen s celkovým počtem 14 gravidit při diagnóze BCR/ABL negativního myeloproliferativního onemocnění. Ve shodě s literárními údaji byla zjištěna vyšší incidence těhotenských komplikací, zvláště u pacientek s pozitivitou mutace JAK2 V617F. Nízký počet gravidit v jednotlivých centrech neumožňuje jednoznačné vyjádření nejen k rizikovým faktorům těhotenských komplikací, ale i k terapeutickým doporučením. Limitace publikovaných dat s touto problematikou je výzvou ke spolupráci center nejen na úrovni celostátní, ale i mezinárodní.
The clinical course of BCR/ABL negative myeloproliferative neoplasms is often complicated by thrombotic and to a lesser extent bleeding complications. Although these diseases are generally considered to be diseases of older age, about 20% of patients with essential thrombocythemia are under 40 years. Increasing age of pregnant women and improvement of diagnostics has led to an increased incidence of pregnancy in the course of these diseases. The incidence of pregnancy associated complications is higher compared to other pregnancies, and reproductive losses in these women are 2–3 times more frequent. The most common complications of such pregnancies are spontaneous abortion in the first trimester (25–40%) and late foetal loss (8–21%). Intrauterine foetal growth retardation, stillbirth and placental abruption are less common. These complications arise regardless of the number of platelets and occur more frequently in patients with complications during previous pregnancies and with the presence of JAK2 V617F mutation. The limited number of published data makes it difficult to get a clear view of the overall risk of these events. Therapeutic options range from the administration of aspirin, low molecular weight heparin to targeted cytoreductive depending on the given patient’s risk factors. In this work, we evaluated retrospective data from a group of 7 women with a total number of 14 pregnancies and the diagnosis of BCR/ABL negative myeloproliferative disorders. In concurrence with published data, a higher incidence of pregnancy complications was found, especially in patients with positive JAK2 V617F mutation. The low number of pregnancies in single centres does not allow for any clear conclusions regarding both the risk factors for pregnancy complications and therapeutic recommendations. The limited data published on this issue is a call for cooperation not only at national, but also international level.
Issue of pregnant women with BCR/ABL negative myeloproliferative neoplasms
- 000
- 00000naa a2200000 a 4500
- 001
- bmc14066531
- 003
- CZ-PrNML
- 005
- 20160803140444.0
- 007
- ta
- 008
- 140728s2013 xr f 000 0|cze||
- 009
- AR
- 040 __
- $a ABA008 $b cze $d ABA008 $e AACR2
- 041 0_
- $a cze $b eng
- 044 __
- $a xr
- 100 1_
- $a Kissová, Jarmila $7 xx0104506 $u Oddělení klinické hematologie Fakultní nemocnice Brno
- 245 10
- $a Problematika těhotných žen s BCR/ABL negativními myeloproliferativními neoplaziemi / $c Kissová J., Penka M., Ovesná P., Buliková A., Gerychová R.
- 246 31
- $a Issue of pregnant women with BCR/ABL negative myeloproliferative neoplasms
- 520 3_
- $a Klinický průběh BCR/ABL negativních myeloproliferativních neoplazií je často komplikován trombotickými a v menší míře i krvácivými komplikacemi. I přesto, že tato onemocnění jsou všeobecně považována za choroby staršího věku, až 20 % pacientů s esenciální trombocytemií je mladších 40 let. Zvyšování věku rodiček a současně i zlepšení diagnostiky hematologických chorob vedou k narůstající incidenci gravidit u těchto onemocnění. Výskyt těhotenských komplikací je ve srovnání s ostatními graviditami vyšší, reprodukční ztráty u těchto žen jsou 2–3krát častější. Nejčastější komplikací gravidit těchto žen je spontánní abort v 1. trimestru gravidity (25–40 %), pozdní ztráty plodu (8–21 %). Intrauterinní retardace růstu plodu, porod mrtvého plodu a abrupce placenty jsou méně časté. Tyto komplikace vznikají bez ohledu na počet trombocytů, častěji se objevují u pacientek s komplikacemi v předchozích graviditách a s pozitivitou mutace JAK2 V617F. Omezený počet publikovaných dat činí obtížným získat jasný pohled na všeobecné riziko těchto příhod. Terapeutické možnosti představují od podávání kyseliny acetylsalicylové, nízkomolekulárního heparinu až k cytoredukční léčbě cíleně podle zhodnocení rizikových faktorů pacientky. V práci byla hodnocena retrospektivní data skupiny 7 žen s celkovým počtem 14 gravidit při diagnóze BCR/ABL negativního myeloproliferativního onemocnění. Ve shodě s literárními údaji byla zjištěna vyšší incidence těhotenských komplikací, zvláště u pacientek s pozitivitou mutace JAK2 V617F. Nízký počet gravidit v jednotlivých centrech neumožňuje jednoznačné vyjádření nejen k rizikovým faktorům těhotenských komplikací, ale i k terapeutickým doporučením. Limitace publikovaných dat s touto problematikou je výzvou ke spolupráci center nejen na úrovni celostátní, ale i mezinárodní.
- 520 9_
- $a The clinical course of BCR/ABL negative myeloproliferative neoplasms is often complicated by thrombotic and to a lesser extent bleeding complications. Although these diseases are generally considered to be diseases of older age, about 20% of patients with essential thrombocythemia are under 40 years. Increasing age of pregnant women and improvement of diagnostics has led to an increased incidence of pregnancy in the course of these diseases. The incidence of pregnancy associated complications is higher compared to other pregnancies, and reproductive losses in these women are 2–3 times more frequent. The most common complications of such pregnancies are spontaneous abortion in the first trimester (25–40%) and late foetal loss (8–21%). Intrauterine foetal growth retardation, stillbirth and placental abruption are less common. These complications arise regardless of the number of platelets and occur more frequently in patients with complications during previous pregnancies and with the presence of JAK2 V617F mutation. The limited number of published data makes it difficult to get a clear view of the overall risk of these events. Therapeutic options range from the administration of aspirin, low molecular weight heparin to targeted cytoreductive depending on the given patient’s risk factors. In this work, we evaluated retrospective data from a group of 7 women with a total number of 14 pregnancies and the diagnosis of BCR/ABL negative myeloproliferative disorders. In concurrence with published data, a higher incidence of pregnancy complications was found, especially in patients with positive JAK2 V617F mutation. The low number of pregnancies in single centres does not allow for any clear conclusions regarding both the risk factors for pregnancy complications and therapeutic recommendations. The limited data published on this issue is a call for cooperation not only at national, but also international level.
- 650 12
- $a myeloproliferativní poruchy $x genetika $x komplikace $x terapie $7 D009196
- 650 12
- $a bcr-abl fúzní proteiny $x genetika $7 D016044
- 650 12
- $a komplikace těhotenství $x genetika $x terapie $7 D011248
- 650 _2
- $a Janus kinasa 2 $x genetika $7 D053614
- 650 12
- $a samovolný potrat $x etiologie $x genetika $7 D000022
- 650 _2
- $a předčasný porod $x genetika $7 D047928
- 650 _2
- $a heparin nízkomolekulární $x terapeutické užití $7 D006495
- 650 _2
- $a Aspirin $x terapeutické užití $7 D001241
- 650 _2
- $a polycytemie $7 D011086
- 650 _2
- $a hematologické komplikace těhotenství $x genetika $7 D011250
- 650 _2
- $a porod $7 D036801
- 650 _2
- $a rizikové faktory $7 D012307
- 650 _2
- $a biochemická analýza krve $7 D001774
- 650 _2
- $a esenciální trombocytemie $7 D013920
- 650 _2
- $a trombofilie $7 D019851
- 650 _2
- $a kardiovaskulární nemoci $7 D002318
- 650 _2
- $a krvácení $x prevence a kontrola $7 D006470
- 650 _2
- $a hematokrit $7 D006400
- 650 _2
- $a počet trombocytů $7 D010976
- 650 _2
- $a statistika jako téma $7 D013223
- 650 _2
- $a ženské pohlaví $7 D005260
- 650 _2
- $a lidé $7 D006801
- 650 _2
- $a těhotenství $7 D011247
- 655 _2
- $a práce podpořená grantem $7 D013485
- 700 1_
- $a Penka, Miroslav, $d 1952- $7 nlk19990073680 $u Oddělení klinické hematologie Fakultní nemocnice Brno
- 700 1_
- $a Ovesná, Petra, $d 1982- $7 mub2013761100 $u Institut biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity Brno
- 700 1_
- $a Buliková, Alena, $d 1960- $7 xx0054103 $u Oddělení klinické hematologie Fakultní nemocnice Brno
- 700 1_
- $a Gerychová, Romana $7 mub2014807636 $u Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Brno a Lékařská fakulta Masarykovy univerzity Brno
- 773 0_
- $w MED00012579 $t Transfuze a hematologie dnes $x 1213-5763 $g Roč. 19, č. 4 (2013), s. 197-208
- 856 41
- $u https://www.prolekare.cz/casopisy/transfuze-hematologie-dnes/2013-4/problematika-tehotnych-zen-s-bcr-abl-negativnimi-myeloproliferativnimi-neoplaziemi-49266 $y plný text volně dostupný
- 910 __
- $a ABA008 $b B 1935 $c 322 a $y 4 $z 0
- 990 __
- $a 20140728 $b ABA008
- 991 __
- $a 20160803140714 $b ABA008
- 999 __
- $a ok $b bmc $g 1034335 $s 865325
- BAS __
- $a 3
- BAS __
- $a PreBMC
- BMC __
- $a 2013 $b 19 $c 4 $d 197-208 $i 1213-5763 $m Transfuze a hematologie dnes $x MED00012579 $y 95528
- LZP __
- $c NLK183 $d 20140813 $b NLK118 $a Meditorial-20140728