• Je něco špatně v tomto záznamu ?

Léčba Castlemanovy choroby siltuximabem - popis případu a přehled literatury
[Therapy of Castleman’s disease with siltuximab - case report and review of literature]

Z. Adam, D. Zeman, A. Chodacki, L. Pour, T. Horváth, P. Benda, Z. Adamová, M. Krejčí, M. Tomíška, I. Boichuk, Z. Král

. 2023 ; 36 (4) : 320-329.

Jazyk čeština Země Česko

Typ dokumentu kazuistiky

Perzistentní odkaz   https://www.medvik.cz/link/bmc24002011

Digitální knihovna NLK
Zdroj

E-zdroje Online

NLK Medline Complete (EBSCOhost) od 2011-01-01

Východiska: Pro idiopatickou multicentrickou Castlemanovu chorobu (iMCD) jsou charakteristické zánětlivé symptomy, zvětšené lymfatické uzliny a laboratorní parametry odpovídající systémové zánětlivé reakci. To vše je důsledkem zvýšené tvorby interleukinu 6 (IL-6). Pro medikamentózní léčbu se používala chemoterapie s kortikoidy, později biologická léčba (rituximab, imunomodulační léky a inhibitory proteazomu). Nejnovějším lékem registrovaným pro tuto nemoc je protilátka proti IL-6, siltuximab. Siltuximab je humanizovaná chimérická monoklonální protilátka IgG1 proti IL-6, schválená v Evropské unii pro léčbu iMCD. Cílem následujícího popisu případu je zhodnocení účinnost a tolerance siltuximabu. Případ: Popisujeme ženu, u níž byla diagnóza iMCD stanovena ve věku 25 let. Pro léčbu 1. linie byl zvolen rituximab a dexametazon v počtu osmi aplikací v 2–3týdenních intervalech, bez dalšího cytostatika, protože tato mladá slečna si přála porodit v budoucnu zdravé dítě. Trvání léčebné odpovědi po rituximabu a dexametazonu však bylo krátké. Za 3 roky od zahájení léčby rituximabem a dexametazonem bylo nutné podat další terapii iMCD. Pro léčbu 2. linie jsme zvolili siltuximab, protože pacientka je stále ve věku < 30 let a nechce léčbu cytostatiky z výše uvedeného důvodu. Výsledky: Po prvních dvou aplikacích siltuximabu se všechny abnormální laboratorní hodnoty vrátily do normy a normalizovaly se také hodnoty hemoglobinu a albuminu, a C-reaktivního proteinu v séru. Při aplikaci siltuximabu v 3týdenních intervalech zůstávají laboratorní parametry pacientky v normě. Dle PET/CT s fluorodeoxyglukózou výrazná, ale inkompletní, regrese, došlo ke zmenšení velikosti nemocí postižených uzlin (anatomická léčebná odpověď) a poklesla v nich akumulace fluorodeoxyglukózy (metabolická léčebná odpověď). Léčebná odpověď přetrvává po celou dobu aplikace siltuximabu, pacientka je v dobré fyzické kondici bez symptomů iMCD. Podávání siltuximabu této mladé ženě probíhalo bez jakýchkoliv nežádoucích účinků. Závěr: První zkušenost v ČR ukazuje, že siltuximab má přínos pro léčbu iMCD. Popsaný případ potvrzuje dříve publikovanou zkušenost, že výrazně zvýšené markery zánětu jsou prediktivním znakem dobré léčebné odpovědi na siltuximab.

Background: Idiopathic multicentric Castleman disease (iMCD) is characterized by constitutional symptoms, enlarged lymph nodes and laboratory test abnormalities, which are primarily related to the overproduction of interleukin-6 (IL-6). This form (iMCD) was treated earlier with cytostatics used for lymphoma, later with biologic therapy as rituximab, immunodulatory drugs and proteasome inhibitors, and in the last years with an anti-IL-6 antibody, siltuximab. Siltuximab is a human-mouse chimeric immunoglobulin G1k monoclonal antibody against human IL-6 approved in the European Union for the treatment of iMCD. In view of the limited treatment options for iMCD, this case report aimed to evaluate the efficacy and safety of siltuximab in the management of this condition. Case: We describe a young woman with iMCD diagnosed at the age of 25 years. For first line treatment, rituximab and dexamethasone were used without any cytostatic because the patient wished to give birth to a healthy child in the future. However, the response after this first line therapy was short. In addition, after 3 years from the start of rituximab + dexamethasone therapy, it was necessary to administer treatment for the relapse of iMCD. We decided for siltuximab in this young woman, still aged < 30 years, and started administration of siltuximab in 3-week intervals. Results: After administration of first two infusions of siltuximab, all inflammatory markers returned to normal value. Moreover, serum hemoglobin and albumin levels as well as C-reactive protein normalized after the first two administrations of siltuximab. The clinical response continue, siltuximab is still administered in 3-week intervals. PET/CT with fluorodeoxyglucose confirmed a very good anatomic and metabolic response to the treatment. Siltuximab demonstrated a favorable safety profile, and the prolonged treatment was well tolerated. Conclusion: This result is encouraging and demonstrates the potential of siltuximab as treatment of CD. As earlier published, this case confirms that significantly elevated inflammatory markers in a patient with CD predict a good response to siltuximab.

Therapy of Castleman’s disease with siltuximab - case report and review of literature

Bibliografie atd.

Literatura

000      
00000naa a2200000 a 4500
001      
bmc24002011
003      
CZ-PrNML
005      
20240227123208.0
007      
ta
008      
240201s2023 xr d f 000 0|cze||
009      
AR
040    __
$a ABA008 $b cze $d ABA008 $e AACR2
041    0_
$a cze $b eng
044    __
$a xr
100    1_
$a Adam, Zdeněk, $d 1953- $7 jn19981000018 $u Interní hematologická a onkologická klinika LF MU a FN Brno
245    10
$a Léčba Castlemanovy choroby siltuximabem - popis případu a přehled literatury / $c Z. Adam, D. Zeman, A. Chodacki, L. Pour, T. Horváth, P. Benda, Z. Adamová, M. Krejčí, M. Tomíška, I. Boichuk, Z. Král
246    31
$a Therapy of Castleman’s disease with siltuximab - case report and review of literature
504    __
$a Literatura
520    3_
$a Východiska: Pro idiopatickou multicentrickou Castlemanovu chorobu (iMCD) jsou charakteristické zánětlivé symptomy, zvětšené lymfatické uzliny a laboratorní parametry odpovídající systémové zánětlivé reakci. To vše je důsledkem zvýšené tvorby interleukinu 6 (IL-6). Pro medikamentózní léčbu se používala chemoterapie s kortikoidy, později biologická léčba (rituximab, imunomodulační léky a inhibitory proteazomu). Nejnovějším lékem registrovaným pro tuto nemoc je protilátka proti IL-6, siltuximab. Siltuximab je humanizovaná chimérická monoklonální protilátka IgG1 proti IL-6, schválená v Evropské unii pro léčbu iMCD. Cílem následujícího popisu případu je zhodnocení účinnost a tolerance siltuximabu. Případ: Popisujeme ženu, u níž byla diagnóza iMCD stanovena ve věku 25 let. Pro léčbu 1. linie byl zvolen rituximab a dexametazon v počtu osmi aplikací v 2–3týdenních intervalech, bez dalšího cytostatika, protože tato mladá slečna si přála porodit v budoucnu zdravé dítě. Trvání léčebné odpovědi po rituximabu a dexametazonu však bylo krátké. Za 3 roky od zahájení léčby rituximabem a dexametazonem bylo nutné podat další terapii iMCD. Pro léčbu 2. linie jsme zvolili siltuximab, protože pacientka je stále ve věku < 30 let a nechce léčbu cytostatiky z výše uvedeného důvodu. Výsledky: Po prvních dvou aplikacích siltuximabu se všechny abnormální laboratorní hodnoty vrátily do normy a normalizovaly se také hodnoty hemoglobinu a albuminu, a C-reaktivního proteinu v séru. Při aplikaci siltuximabu v 3týdenních intervalech zůstávají laboratorní parametry pacientky v normě. Dle PET/CT s fluorodeoxyglukózou výrazná, ale inkompletní, regrese, došlo ke zmenšení velikosti nemocí postižených uzlin (anatomická léčebná odpověď) a poklesla v nich akumulace fluorodeoxyglukózy (metabolická léčebná odpověď). Léčebná odpověď přetrvává po celou dobu aplikace siltuximabu, pacientka je v dobré fyzické kondici bez symptomů iMCD. Podávání siltuximabu této mladé ženě probíhalo bez jakýchkoliv nežádoucích účinků. Závěr: První zkušenost v ČR ukazuje, že siltuximab má přínos pro léčbu iMCD. Popsaný případ potvrzuje dříve publikovanou zkušenost, že výrazně zvýšené markery zánětu jsou prediktivním znakem dobré léčebné odpovědi na siltuximab.
520    9_
$a Background: Idiopathic multicentric Castleman disease (iMCD) is characterized by constitutional symptoms, enlarged lymph nodes and laboratory test abnormalities, which are primarily related to the overproduction of interleukin-6 (IL-6). This form (iMCD) was treated earlier with cytostatics used for lymphoma, later with biologic therapy as rituximab, immunodulatory drugs and proteasome inhibitors, and in the last years with an anti-IL-6 antibody, siltuximab. Siltuximab is a human-mouse chimeric immunoglobulin G1k monoclonal antibody against human IL-6 approved in the European Union for the treatment of iMCD. In view of the limited treatment options for iMCD, this case report aimed to evaluate the efficacy and safety of siltuximab in the management of this condition. Case: We describe a young woman with iMCD diagnosed at the age of 25 years. For first line treatment, rituximab and dexamethasone were used without any cytostatic because the patient wished to give birth to a healthy child in the future. However, the response after this first line therapy was short. In addition, after 3 years from the start of rituximab + dexamethasone therapy, it was necessary to administer treatment for the relapse of iMCD. We decided for siltuximab in this young woman, still aged < 30 years, and started administration of siltuximab in 3-week intervals. Results: After administration of first two infusions of siltuximab, all inflammatory markers returned to normal value. Moreover, serum hemoglobin and albumin levels as well as C-reactive protein normalized after the first two administrations of siltuximab. The clinical response continue, siltuximab is still administered in 3-week intervals. PET/CT with fluorodeoxyglucose confirmed a very good anatomic and metabolic response to the treatment. Siltuximab demonstrated a favorable safety profile, and the prolonged treatment was well tolerated. Conclusion: This result is encouraging and demonstrates the potential of siltuximab as treatment of CD. As earlier published, this case confirms that significantly elevated inflammatory markers in a patient with CD predict a good response to siltuximab.
650    17
$a hyperplazie velkých lymfatických uzlin $x diagnóza $x farmakoterapie $7 D005871 $2 czmesh
650    _7
$a humanizované monoklonální protilátky $x farmakologie $x klasifikace $x terapeutické užití $7 D061067 $2 czmesh
650    _7
$a lymfatické uzliny $x patologie $7 D008198 $2 czmesh
650    _7
$a rituximab $x terapeutické užití $7 D000069283 $2 czmesh
650    _7
$a inhibitory interleukinu-6 $x farmakologie $x klasifikace $x terapeutické užití $7 D000093242 $2 czmesh
650    _7
$a antagonista receptoru pro interleukin 1 $x farmakologie $x terapeutické užití $7 D053590 $2 czmesh
650    _7
$a dospělí $7 D000328 $2 czmesh
650    _7
$a lidé $7 D006801 $2 czmesh
650    _7
$a ženské pohlaví $7 D005260 $2 czmesh
653    00
$a siltuximab
655    _7
$a kazuistiky $7 D002363 $2 czmesh
700    1_
$a Zeman, David, $d 1972- $7 mzk2018988719 $u Oddělení klinické biochemie a katedra laboratorních metod, Ústav laboratorní medicíny LF MU a FN Brno
700    1_
$a Chodacki, Aleš, $u PET centrum – nukleární medicína, Masarykova nemocnice, Ústí nad Labem $d 1965- $7 xx0058306
700    1_
$a Pour, Luděk $u Interní hematologická a onkologická klinika LF MU a FN Brno $7 xx0102556
700    1_
$a Horváth, Teodor, $u Chirurgická klinika LF MU a FN Brno $d 1953- $7 xx0076631
700    1_
$a Benda, Petr $u Chirurgická klinika LF MU a FN Brno $7 xx0271301
700    1_
$a Adamová, Zuzana $u Chirurgické oddělení, Nemocnice ve Frýdku-Místku $u Chirurgické oddělení, Vsetínská nemocnice $7 xx0231367
700    1_
$a Krejčí, Marta, $u Interní hematologická a onkologická klinika LF MU a FN Brno $d 1969- $7 jx20080512017
700    1_
$a Tomíška, Miroslav, $u Interní hematologická a onkologická klinika LF MU a FN Brno $d 1951- $7 nlk20000083658
700    1_
$a Boichuk, Ivanna $u Interní hematologická a onkologická klinika LF MU a FN Brno $7 xx0235054
700    1_
$a Král, Zdeněk, $u Interní hematologická a onkologická klinika LF MU a FN Brno $d 1964- $7 nlk20000083648
773    0_
$w MED00011030 $t Klinická onkologie $x 0862-495X $g Roč. 36, č. 4 (2023), s. 320-329
856    41
$u https://www.prolekare.cz/casopisy/klinicka-onkologie/2023-4-10/lecba-castlemanovy-choroby-siltuximabem-popis-pripadu-a-prehled-literatury-135899 $y plný text volně dostupný
910    __
$a ABA008 $b B 1665 $c 656 $y p $z 0
990    __
$a 20240130 $b ABA008
991    __
$a 20240227123210 $b ABA008
999    __
$a ok $b bmc $g 2046843 $s 1211724
BAS    __
$a 3
BAS    __
$a PreBMC
BMC    __
$a 2023 $b 36 $c 4 $d 320-329 $i 0862-495X $m Klinická onkologie $x MED00011030 $y 135899
LZP    __
$c NLK193 $d 20240227 $b NLK111 $a Meditorial-20240130

Najít záznam

Citační ukazatele

Nahrávání dat ...

Možnosti archivace

Nahrávání dat ...