• Je něco špatně v tomto záznamu ?

Neuromodulace při chronické bolesti. 1. část
[Neuromodulation in chronic pain - first part]

Ivan Vrba, Jiří Kozák

. 2002 ; Roč. 5 (č. 1) : s. 6-14.

Jazyk čeština Země Česko

Typ dokumentu přehledy

Perzistentní odkaz   https://www.medvik.cz/link/bmc02007522

Implantacní systémy v lécbe chronické neztišitelné bolesti patrí k úcinným analgetickým metodám u mnoha indikovaných nemocných. V clánku se zamerujeme na úlohu moderních lécebných postupu – neuromodulací, tedy neurostimulacních protibolestivých systému a intraspinálních protibolestivých postupu v lécbe chronické bolesti. I v naší republice se podarilo zavést tyto progresivní neuromodulacní metody do lécebného arzenálu pro naše nemocné. V clánku popisujeme nesnadný proces prosazování techto metod a seznamujeme se soucasnou situací v této oblasti. Jsou též ukázány historické souvislosti ve vývoji neuromodulacních metod. Hlavním cílem sdelení je probrání mnoha teorií, které se snažily a snaží objasnit podklady analgetického efektu u neuromodulacních metod, zvlášte pak u stimulace míchy. Postupne diskutujeme o nejvýznamnejších teoriích, jako je vrátková teorie, blokáda spinotalamického vedení, aktivace supraspinálních mechanismu, blokáda supraspinálních sympatických mechanismu a aktivace ci uvolnování ruzných mediátoru a neurotrasmiteru. Ackoliv se neví presne, jaká teorie ci více teorií pusobení jsou správné, je prokázáno, že neuromodulace jsou u mnohých bolestivých stavu úcinné cástecne (napr. u failed back surgery syndromu ci komplexního regionálního bolestivého syndromu) nebo velmi dobre (napr. u ischemických bolestí dolních koncetin ci u neztišitelných anginózních bolestí). Ackoli se stimulace míchy úspešné využívá k lécbe urcitých bolestivých stavu již více než 30 let, stále není její biochemický a fyziologický základ ani u dobre protibolestive odpovídající neuropatické a anginózní bolesti dostatecne prostudován a dobre vysvetlen. Dále clánek seznamuje s postupem pri výberu nejvhodnejšího pacienta pro implantacní metody, což se spolu s indikacemi a kontraindikacemi k metode jeví jako základní predpoklad pro dlouhodobý úspech celé metody. Strategie rozhodování pri výberu vychází ze selhání predešlé standardní terapie, je založena na multidisciplinárním prístupu a lécbe, a zejména je významné psychologické, prípadne psychiatrické vyšetrení. Je také velmi duležité, aby úspešne dopadlo období zkoušek a byly vytvoreny všechny predpoklady pro správné úcinkování metody u nemocného, jak peroperacne, tak i pooperacne (zkušený a vycvicený personál, dobrá vybavenost, financní podpora od spolecnosti a spolupráce s pojištovnami).

Implantable technology in the management of chronic intractable pain is an effective treatment that can relieve suffering for many of our patients. In this article, we discuss the treatment of chronic pain and the role of advanced pain therapies—neuromodulation, especially neurostimulation pain therapy and intrathecal pain therapy. We have succeeded to introduce these novel methods, i.e., neuromodulation techniques, for the treatment of patients in the Czech Republic. We also describe the uneasy process of establishing these methods, and the current status in the development of these techniques in the Czech Republic. A brief history is also outlined. However, the main purpose of this article is to review many theories regarding the mechanisms of the analgesic action of neurostimulation, mainly of spinal cord stimulation, including activation of gate control mechanisms, conductance blockade of spinothalamic tracts, activation of supraspinal mechanisms, blockade of supraspinal sympathetic mechanisms, and activation or release of various neuromodulators and neurotransmitters. Whatever the correct theories of mechanisms, neuromodulation—and neurostimulation in particular—is effective in the treatment of many painful conditions, or partly effective in the failed back surgery syndrome and complex regional pain syndrome, and reasonably effective in intractable pain due to peripheral vascular disease and angina pectoris. Although spinal cord stimulation has been in use for more than three decades, the physiological and biochemical mechanisms involved in its pain-relieving effects, both in neuropathic pain and angina pectoris, are still poorly understood and not clearly described. This article also provides pragmatic instructions for the identification of favorable candidates for implantable devices which, along with indications for and contraindications to implantation, are the main prerequisites for long-term success. Strategies are discussed with reference to the influence of multidisciplinary assessment and treatment, failure of previous pain management and mainly psychological selection criteria in the decision-making process. It is also very important for trials to be successful, and for all conditions for the proper action of the method in the patient, both preoperatively and postoperatively to be met (experienced and trained physicians and staff, adequate equipment, support from the society and cooperation with health insurance companies).

Neuromodulation in chronic pain - first part

Neuromodulace při chronické bolesti. 1. část = Neuromodulation in chronic pain - first part /

Neuromodulation in chronic pain - first part /

Bibliografie atd.

Lit: 11

Bibliografie atd.

Souhrn: eng

000      
00000naa a2200000 a 4500
001      
bmc02007522
003      
CZ-PrNML
005      
20140103114206.0
008      
020400s2002 xr u cze||
009      
AR
040    __
$a ABA008 $b cze $c ABA008 $d ABA008 $e AACR2
041    0_
$a cze $b eng
044    __
$a xr
100    1_
$a Vrba, Ivan, $d 1955- $4 aut $7 xx0081913
245    10
$a Neuromodulace při chronické bolesti. 1. část = $b Neuromodulation in chronic pain - first part / $c Ivan Vrba, Jiří Kozák
246    11
$a Neuromodulation in chronic pain - first part
314    __
$a ARO, Nemocnice Na Homolce, Praha, CZ
504    __
$a Lit: 11
504    __
$a Souhrn: eng
520    3_
$a Implantacní systémy v lécbe chronické neztišitelné bolesti patrí k úcinným analgetickým metodám u mnoha indikovaných nemocných. V clánku se zamerujeme na úlohu moderních lécebných postupu – neuromodulací, tedy neurostimulacních protibolestivých systému a intraspinálních protibolestivých postupu v lécbe chronické bolesti. I v naší republice se podarilo zavést tyto progresivní neuromodulacní metody do lécebného arzenálu pro naše nemocné. V clánku popisujeme nesnadný proces prosazování techto metod a seznamujeme se soucasnou situací v této oblasti. Jsou též ukázány historické souvislosti ve vývoji neuromodulacních metod. Hlavním cílem sdelení je probrání mnoha teorií, které se snažily a snaží objasnit podklady analgetického efektu u neuromodulacních metod, zvlášte pak u stimulace míchy. Postupne diskutujeme o nejvýznamnejších teoriích, jako je vrátková teorie, blokáda spinotalamického vedení, aktivace supraspinálních mechanismu, blokáda supraspinálních sympatických mechanismu a aktivace ci uvolnování ruzných mediátoru a neurotrasmiteru. Ackoliv se neví presne, jaká teorie ci více teorií pusobení jsou správné, je prokázáno, že neuromodulace jsou u mnohých bolestivých stavu úcinné cástecne (napr. u failed back surgery syndromu ci komplexního regionálního bolestivého syndromu) nebo velmi dobre (napr. u ischemických bolestí dolních koncetin ci u neztišitelných anginózních bolestí). Ackoli se stimulace míchy úspešné využívá k lécbe urcitých bolestivých stavu již více než 30 let, stále není její biochemický a fyziologický základ ani u dobre protibolestive odpovídající neuropatické a anginózní bolesti dostatecne prostudován a dobre vysvetlen. Dále clánek seznamuje s postupem pri výberu nejvhodnejšího pacienta pro implantacní metody, což se spolu s indikacemi a kontraindikacemi k metode jeví jako základní predpoklad pro dlouhodobý úspech celé metody. Strategie rozhodování pri výberu vychází ze selhání predešlé standardní terapie, je založena na multidisciplinárním prístupu a lécbe, a zejména je významné psychologické, prípadne psychiatrické vyšetrení. Je také velmi duležité, aby úspešne dopadlo období zkoušek a byly vytvoreny všechny predpoklady pro správné úcinkování metody u nemocného, jak peroperacne, tak i pooperacne (zkušený a vycvicený personál, dobrá vybavenost, financní podpora od spolecnosti a spolupráce s pojištovnami).
520    9_
$a Implantable technology in the management of chronic intractable pain is an effective treatment that can relieve suffering for many of our patients. In this article, we discuss the treatment of chronic pain and the role of advanced pain therapies—neuromodulation, especially neurostimulation pain therapy and intrathecal pain therapy. We have succeeded to introduce these novel methods, i.e., neuromodulation techniques, for the treatment of patients in the Czech Republic. We also describe the uneasy process of establishing these methods, and the current status in the development of these techniques in the Czech Republic. A brief history is also outlined. However, the main purpose of this article is to review many theories regarding the mechanisms of the analgesic action of neurostimulation, mainly of spinal cord stimulation, including activation of gate control mechanisms, conductance blockade of spinothalamic tracts, activation of supraspinal mechanisms, blockade of supraspinal sympathetic mechanisms, and activation or release of various neuromodulators and neurotransmitters. Whatever the correct theories of mechanisms, neuromodulation—and neurostimulation in particular—is effective in the treatment of many painful conditions, or partly effective in the failed back surgery syndrome and complex regional pain syndrome, and reasonably effective in intractable pain due to peripheral vascular disease and angina pectoris. Although spinal cord stimulation has been in use for more than three decades, the physiological and biochemical mechanisms involved in its pain-relieving effects, both in neuropathic pain and angina pectoris, are still poorly understood and not clearly described. This article also provides pragmatic instructions for the identification of favorable candidates for implantable devices which, along with indications for and contraindications to implantation, are the main prerequisites for long-term success. Strategies are discussed with reference to the influence of multidisciplinary assessment and treatment, failure of previous pain management and mainly psychological selection criteria in the decision-making process. It is also very important for trials to be successful, and for all conditions for the proper action of the method in the patient, both preoperatively and postoperatively to be met (experienced and trained physicians and staff, adequate equipment, support from the society and cooperation with health insurance companies).
650    _2
$a nezvladatelná bolest $x DIAGNÓZA $x ETIOLOGIE $x TERAPIE $7 D010148
650    _2
$a elektrická stimulace $x METODY $x PŘÍSTROJOVÉ VYBAVENÍ $x VYUŽITÍ $7 D004558
650    _2
$a implantované elektrody $7 D004567
650    _2
$a analgezie $x METODY $7 D000698
650    _2
$a mícha $7 D013116
650    _2
$a periferní nervový systém $7 D017933
650    _2
$a lidé $7 D006801
655    _2
$a přehledy $7 D016454
700    1_
$a Kozák, Jiří, $d 1955- $4 aut $7 jx20050518019
773    0_
$w MED00010962 $t Bolest $g Roč. 5, č. 1 (2002), s. 6-14 $x 1212-0634
910    __
$a ABA008 $b B 2028 $c 30a $y 0 $z 0
990    __
$a 20020608 $b ABA008
991    __
$a 20140103114901 $b ABA008
BAS    __
$a 3
BMC    __
$a 2002 $b Roč. 5 $c č. 1 $d s. 6-14 $i 1212-0634 $m Bolest (Praha, Print) $x MED00010962
LZP    __
$b přidání abstraktu

Najít záznam

Citační ukazatele

Nahrávání dat ...

Možnosti archivace

Nahrávání dat ...