• Je něco špatně v tomto záznamu ?

Nebezpečí moru: biozbraň či importace?
[Danger of plague. Biological weapon or an import?]

Zdeněk Ježek, B. Kříž

. 2002 ; Roč. 8 (č. 4) : s. 144-151.

Jazyk čeština Země Česko

Typ dokumentu přehledy

Perzistentní odkaz   https://www.medvik.cz/link/bmc02017964

Mor je dodnes jednou z mála nemocí jejíž výskyt vyvolává iracionální strach a masovou paniku. Vzhledem k tomu, že se dosud vyskytuje v různých oblastech světa, že se zvýšilo cestování a že letecká doprava „zkrátila“ vzdálenosti i čas, je obava z možných zánosů této nákazy do našeho prostředí. Tyto hrozby importace umocňuje dnes strach z možného použití původce moru, Yersinia pestis, jako biologické zbraně. Bioexperti oceňují možnost výroby Y. pestis ve velkých kvantech, její stabilitu při dlouhodobějším skladování i možnost jejího šíření formou umožňující hromadné postižení obyvatelstva. Jsou obavy, že nejen některé vojenské kruhy, ale i některé teroristické skupiny se zabývají plány využití moru jako biozbraně. Nejobávanější hrozbou je rozptyl Y. pestis ve formě aerosolu s úmyslem vyvolat v postiženém obyvatelstvu vysoce letální plicní mor. Ten by se následně šířil interhumáním přenosem daleko za napadenou oblast. Protože bioteroristé neinformují předem o svých aktivitách, biologický útok morovým aerosolem by proběhl pravděpodobně utajeně. Jeho první indikací by bylo náhlé postižení většího počtu dříve zdravých osob vysokou horečkou, bolestmi v hrudníku, dusnosti, kašlem a přítomností krve ve sputu, které by končilo do 2-3 dnů smrtí. Protože se dnešní lékař ve své praxi s plicním morem nesetkal, jsou přehledně uvedeny, kromě historie, klinické, diagnostické a epidemiologické charakteristiky hlavních forem morové nákazy. Mimo standardní kontrolní postupy v případě bioteroristického útoku jsou rovněž uvedena nejdůležitější protiepidemická opatření včetně terapie postižených a postexpoziční profylaxe exponované populace. Jak pro účinnou bioobranu, tak rychlou likvidaci zánosu morové infekce, je rozhodující rychlost prvotní diagnózy, jež závisí především na připravenosti a diagnostických znalostech terénních lékařů.

Even today plague is one of the rare diseases that breed irrational far and mass panic, whenever it crops up. Plague still exists in several region sof the Word – and with large-scale travel and the ,,shrinking“ of distances and time due to air transport, there is some concern that this infection could be brought by variol carriers to our environment. The Great of import sis today enhanced by the possible utilization of the causative agent of plague. Yersinia pestis, as a biological japon. Experts in biology explore the possibihty of producing Y. pestis m large quantities, its stability upon prolonged storage and the posibility of its dissemination in a way allowing a mass infection of the populations. There is some concern that some military circles and some terrorist groups are toying with the idea of using plague as a biological weapon. The most alarming threat is the dissemination of Y. pestis in an aerosol so as to produce in the affected population the highly lethal pulmonic plague, which would then spread by interhuman trnasmission far blond the attacked area. As bioterrorists don’t announce beforehand thein planned activities, an attack with a plague aerosol would probably come as an utter surprise. The first indication would bet he sudden affection of large numbers of previously healthy subjects, presenting with high fever, chest pain, apnoea, coughing with blood in the sputum and ending in death within 2 to 3 days. As today there are practically no physicians who have encounered in their practice pneumonic plague, the autiiors discuss not only the history of the dinase, but also the clinical, diagnostic and epidemiological characteristics of the main forms of plague infections. In addition to standard control measures in the case of a bioterrorist attack, the article discusses the chief anti-epidemic steps, including the treatment of the affected subjects and postexposure prophylaxis of the exposé population. Decisive for an efficacious biodefence and a speedy liquidation of the imported plague infection is a rapid first diagnosis, which in turn hinges on the readiness an diagnostic knowledge of first-line physicians.

Danger of plague. Biological weapon or an import?

Nebezpečí moru: biozbraň či importace? = The danger of plague. Biological weapon or an import? /

The danger of plague. Biological weapon or an import? /

Bibliografie atd.

Lit: 39

Bibliografie atd.

Souhrn: eng

000      
00000naa a2200000 a 4500
001      
bmc02017964
003      
CZ-PrNML
005      
20180306101857.0
008      
021100s2002 xr u cze||
009      
AR
040    __
$a ABA008 $b cze $c ABA008 $d ABA008 $e AACR2
041    0_
$a cze $b eng
044    __
$a xr
100    1_
$a Ježek, Zdeněk, $d 1932-2019 $4 aut $7 jn20000710090
245    10
$a Nebezpečí moru: biozbraň či importace? = $b The danger of plague. Biological weapon or an import? / $c Zdeněk Ježek, B. Kříž
246    11
$a Danger of plague. Biological weapon or an import?
504    __
$a Lit: 39
504    __
$a Souhrn: eng
520    3_
$a Mor je dodnes jednou z mála nemocí jejíž výskyt vyvolává iracionální strach a masovou paniku. Vzhledem k tomu, že se dosud vyskytuje v různých oblastech světa, že se zvýšilo cestování a že letecká doprava „zkrátila“ vzdálenosti i čas, je obava z možných zánosů této nákazy do našeho prostředí. Tyto hrozby importace umocňuje dnes strach z možného použití původce moru, Yersinia pestis, jako biologické zbraně. Bioexperti oceňují možnost výroby Y. pestis ve velkých kvantech, její stabilitu při dlouhodobějším skladování i možnost jejího šíření formou umožňující hromadné postižení obyvatelstva. Jsou obavy, že nejen některé vojenské kruhy, ale i některé teroristické skupiny se zabývají plány využití moru jako biozbraně. Nejobávanější hrozbou je rozptyl Y. pestis ve formě aerosolu s úmyslem vyvolat v postiženém obyvatelstvu vysoce letální plicní mor. Ten by se následně šířil interhumáním přenosem daleko za napadenou oblast. Protože bioteroristé neinformují předem o svých aktivitách, biologický útok morovým aerosolem by proběhl pravděpodobně utajeně. Jeho první indikací by bylo náhlé postižení většího počtu dříve zdravých osob vysokou horečkou, bolestmi v hrudníku, dusnosti, kašlem a přítomností krve ve sputu, které by končilo do 2-3 dnů smrtí. Protože se dnešní lékař ve své praxi s plicním morem nesetkal, jsou přehledně uvedeny, kromě historie, klinické, diagnostické a epidemiologické charakteristiky hlavních forem morové nákazy. Mimo standardní kontrolní postupy v případě bioteroristického útoku jsou rovněž uvedena nejdůležitější protiepidemická opatření včetně terapie postižených a postexpoziční profylaxe exponované populace. Jak pro účinnou bioobranu, tak rychlou likvidaci zánosu morové infekce, je rozhodující rychlost prvotní diagnózy, jež závisí především na připravenosti a diagnostických znalostech terénních lékařů.
520    9_
$a Even today plague is one of the rare diseases that breed irrational far and mass panic, whenever it crops up. Plague still exists in several region sof the Word – and with large-scale travel and the ,,shrinking“ of distances and time due to air transport, there is some concern that this infection could be brought by variol carriers to our environment. The Great of import sis today enhanced by the possible utilization of the causative agent of plague. Yersinia pestis, as a biological japon. Experts in biology explore the possibihty of producing Y. pestis m large quantities, its stability upon prolonged storage and the posibility of its dissemination in a way allowing a mass infection of the populations. There is some concern that some military circles and some terrorist groups are toying with the idea of using plague as a biological weapon. The most alarming threat is the dissemination of Y. pestis in an aerosol so as to produce in the affected population the highly lethal pulmonic plague, which would then spread by interhuman trnasmission far blond the attacked area. As bioterrorists don’t announce beforehand thein planned activities, an attack with a plague aerosol would probably come as an utter surprise. The first indication would bet he sudden affection of large numbers of previously healthy subjects, presenting with high fever, chest pain, apnoea, coughing with blood in the sputum and ending in death within 2 to 3 days. As today there are practically no physicians who have encounered in their practice pneumonic plague, the autiiors discuss not only the history of the dinase, but also the clinical, diagnostic and epidemiological characteristics of the main forms of plague infections. In addition to standard control measures in the case of a bioterrorist attack, the article discusses the chief anti-epidemic steps, including the treatment of the affected subjects and postexposure prophylaxis of the exposé population. Decisive for an efficacious biodefence and a speedy liquidation of the imported plague infection is a rapid first diagnosis, which in turn hinges on the readiness an diagnostic knowledge of first-line physicians.
650    _2
$a mor $x DĚJINY $x DIAGNÓZA $x EPIDEMIOLOGIE $7 D010930
650    _2
$a biologická válka $x METODY $7 D001694
650    _2
$a vakcinace $x VYUŽITÍ $7 D014611
650    _2
$a Yersinia pestis $x PATOLOGIE $7 D015010
655    _2
$a přehledy $7 D016454
700    1_
$a Kříž, B. $4 aut
773    0_
$w MED00011029 $t Klinická mikrobiologie a infekční lékařství $g Roč. 8, č. 4 (2002), s. 144-151 $x 1211-264X
910    __
$a ABA008 $b B 1913 $c 339b $y 0 $z 0
990    __
$a 20030107 $b ABA008
991    __
$a 20180306101856 $b ABA008
BAS    __
$a 3
BMC    __
$a 2002 $b Roč. 8 $c č. 4 $d s. 144-151 $i 1211-264X $m Klinická mikrobiologie a infekční lékařství $x MED00011029
LZP    __
$b přidání abstraktu

Najít záznam

Citační ukazatele

Nahrávání dat ...

    Možnosti archivace