-
Je něco špatně v tomto záznamu ?
Komplikace léčby těžké spasticity implantabilními pumpovými systémy
[Complications of treatment of severe spasticity with implantable]
I. Štětkářová, I. Vrba, J. Peregrin, J. Šroubek
Jazyk čeština Země Česko
Typ dokumentu hodnotící studie
Grantová podpora
NR8523
MZ0
CEP - Centrální evidence projektů
Digitální knihovna NLK
Plný text - Část
Zdroj
Zdroj
NLK
ROAD: Directory of Open Access Scholarly Resources
od 2007
- MeSH
- baklofen aplikace a dávkování škodlivé účinky terapeutické užití MeSH
- chronicko-progresivní roztroušená skleróza farmakoterapie komplikace MeSH
- dystonie farmakoterapie MeSH
- financování organizované MeSH
- implantabilní infuzní pumpy škodlivé účinky využití MeSH
- lidé MeSH
- poranění míchy farmakoterapie komplikace MeSH
- spinální injekce metody škodlivé účinky využití MeSH
- svalová spasticita farmakoterapie MeSH
- Check Tag
- lidé MeSH
- Publikační typ
- hodnotící studie MeSH
Těžká spasticita, která je důsledkem postižení centrálního nervového systému, je v řadě případů obtížně ovlivnitelná běžnými způsoby léčby. V posledních letech se osvědčilo kontinuální podávání baklofenu pumpovými systémy do intratekálního prostoru. Základním indikačním kritériem pro implantaci pumpy je pozitivní odpověď na jednorázové podání baklofenu intratekálně. Po implantaci pumpového systému se titruje účinná dávka a poté se v pravidelných intervalech doplňuje rezervoár pumpy. Komplikace pumpového systému, které se moho u vyskytnout, se dělí na farmakologické komplikace, problémy spojené s implantací systému a komplikace vázané na činnost vlastního systému. V práci podáváme výčet komplikací a jejich řešení v souboru našich pacientů. Materiál a metodika: Efekt intratekálně podaného baklofenu jsme testovali u 19 nemocných s těžkou spasticitou a u jednoho pacienta s generalizovano u dystonií. Podle účinnosti testovaného baklofenu jsme následně implantovali implantabilní pumpové systémy u devíti osob s roztroušeno u sklerózo u a u pěti osob s chronickým míšním poraněním. K upřesnění polohy katétru jsme vždy provedli rentgenové vyšetření, případně CT; u jednoho pacienta i CT myelografii. K ověření průchodnosti katétru jsme u dvou osob aplikovali kontrastní látku bočním portem pumpy. Výsledky: Po jednorázovém podání baklofenu intratekálně se vyskytla u dvou osob přechodně cefalea a hypotenze. Při implantaci a v následném období jsme zaznamenali komplikace u šesti osob. Šlo o předávkování baklofenem (jedna osoba), lokální infekci (jedna osoba), únik likvoru (jedna osoba) a katétrové komplikace (tři osoby). Závěr: Kontinuální aplikace baklofenu pumpovými systémy je bezpečná metoda léčby těžké spasticity. Přesto je nutné počítat s komplikacemi a nežádoucími lékovými účinky, které však většino u nebývají závažné a lze je úspěšně vyřešit, a to nejlépe na odborných pracovištích, která se touto problematikou zabývají.
Objective: Severe spasticity as a result of a central nervo us system affection is difficult to influence by standard therapies in a number of cases. In recent years, continuous administration of baclofen in the intrathecal space using pump systems has proven effective. The main indication criterion for the implantation of a pump is a positive response to a single intrathecal administration of baclofen. After the implantation of the pump system, the efficient dose is titrated and after that the pump's reservoir is refilled on a regular basis. Possible pump system complications are classified into pharmacological complications, problems associated with the implantation of the system, and complications related to the activity of the system as such. The study provides a list of complications and the respective solutions applied in our set of patients. Material and methods: The effect of intrathecally administered baclofen was tested in 19 patients with severe spasticity and in one patient with generalised dystonia. Based on the effect of tested baclofen, we subsequently implanted pump systems to nine persons with multiple sclerosis and five persons with a chronic spinal injury. An X-ray or a CT was performed in all cases to specify the position of the catheter; in one patient, also CT myelography was performed. In order to check the throughput of the catheter, a contrast substance was applied by the lateral port of the pump in two patients. Results: Transitory cephalea and hypotension were recorded in two persons after single intrathecal administrati on of baclofen. During implantation and in the period which followed, complications were recorded in six persons. They were: overdosing with baclofen (one person), local infection (one person), liquor leakage (one person) and catheter complications (three persons). Conclusion: Even though continuous application of baclofen using pump systems is a safe method of treatment of severe spasticity, it is necessary to bear in mind possible complications and adverse drug effects; these, however, tend to be of minor severity and can be successfully resolved, ideally in specialised centres.
Complications of treatment of severe spasticity with implantable
Lit.: 34
- 000
- 00000naa 2200000 a 4500
- 001
- bmc07525250
- 003
- CZ-PrNML
- 005
- 20131008080346.0
- 008
- 090617s2008 xr e cze||
- 009
- AR
- 040 __
- $a ABA008 $b cze $c ABA008 $d ABA008 $e AACR2
- 041 0_
- $a cze $b eng
- 044 __
- $a xr
- 100 1_
- $a Štětkářová, Ivana, $d 1963- $7 xx0030376
- 245 10
- $a Komplikace léčby těžké spasticity implantabilními pumpovými systémy / $c I. Štětkářová, I. Vrba, J. Peregrin, J. Šroubek
- 246 11
- $a Complications of treatment of severe spasticity with implantable
- 314 __
- $a Neurologické oddělení, Nemocnice Na Homolce, Praha
- 504 __
- $a Lit.: 34
- 520 3_
- $a Těžká spasticita, která je důsledkem postižení centrálního nervového systému, je v řadě případů obtížně ovlivnitelná běžnými způsoby léčby. V posledních letech se osvědčilo kontinuální podávání baklofenu pumpovými systémy do intratekálního prostoru. Základním indikačním kritériem pro implantaci pumpy je pozitivní odpověď na jednorázové podání baklofenu intratekálně. Po implantaci pumpového systému se titruje účinná dávka a poté se v pravidelných intervalech doplňuje rezervoár pumpy. Komplikace pumpového systému, které se moho u vyskytnout, se dělí na farmakologické komplikace, problémy spojené s implantací systému a komplikace vázané na činnost vlastního systému. V práci podáváme výčet komplikací a jejich řešení v souboru našich pacientů. Materiál a metodika: Efekt intratekálně podaného baklofenu jsme testovali u 19 nemocných s těžkou spasticitou a u jednoho pacienta s generalizovano u dystonií. Podle účinnosti testovaného baklofenu jsme následně implantovali implantabilní pumpové systémy u devíti osob s roztroušeno u sklerózo u a u pěti osob s chronickým míšním poraněním. K upřesnění polohy katétru jsme vždy provedli rentgenové vyšetření, případně CT; u jednoho pacienta i CT myelografii. K ověření průchodnosti katétru jsme u dvou osob aplikovali kontrastní látku bočním portem pumpy. Výsledky: Po jednorázovém podání baklofenu intratekálně se vyskytla u dvou osob přechodně cefalea a hypotenze. Při implantaci a v následném období jsme zaznamenali komplikace u šesti osob. Šlo o předávkování baklofenem (jedna osoba), lokální infekci (jedna osoba), únik likvoru (jedna osoba) a katétrové komplikace (tři osoby). Závěr: Kontinuální aplikace baklofenu pumpovými systémy je bezpečná metoda léčby těžké spasticity. Přesto je nutné počítat s komplikacemi a nežádoucími lékovými účinky, které však většino u nebývají závažné a lze je úspěšně vyřešit, a to nejlépe na odborných pracovištích, která se touto problematikou zabývají.
- 520 9_
- $a Objective: Severe spasticity as a result of a central nervo us system affection is difficult to influence by standard therapies in a number of cases. In recent years, continuous administration of baclofen in the intrathecal space using pump systems has proven effective. The main indication criterion for the implantation of a pump is a positive response to a single intrathecal administration of baclofen. After the implantation of the pump system, the efficient dose is titrated and after that the pump's reservoir is refilled on a regular basis. Possible pump system complications are classified into pharmacological complications, problems associated with the implantation of the system, and complications related to the activity of the system as such. The study provides a list of complications and the respective solutions applied in our set of patients. Material and methods: The effect of intrathecally administered baclofen was tested in 19 patients with severe spasticity and in one patient with generalised dystonia. Based on the effect of tested baclofen, we subsequently implanted pump systems to nine persons with multiple sclerosis and five persons with a chronic spinal injury. An X-ray or a CT was performed in all cases to specify the position of the catheter; in one patient, also CT myelography was performed. In order to check the throughput of the catheter, a contrast substance was applied by the lateral port of the pump in two patients. Results: Transitory cephalea and hypotension were recorded in two persons after single intrathecal administrati on of baclofen. During implantation and in the period which followed, complications were recorded in six persons. They were: overdosing with baclofen (one person), local infection (one person), liquor leakage (one person) and catheter complications (three persons). Conclusion: Even though continuous application of baclofen using pump systems is a safe method of treatment of severe spasticity, it is necessary to bear in mind possible complications and adverse drug effects; these, however, tend to be of minor severity and can be successfully resolved, ideally in specialised centres.
- 650 _2
- $a lidé $7 D006801
- 650 _2
- $a svalová spasticita $x farmakoterapie $7 D009128
- 650 _2
- $a dystonie $x farmakoterapie $7 D004421
- 650 _2
- $a chronicko-progresivní roztroušená skleróza $x farmakoterapie $x komplikace $7 D020528
- 650 _2
- $a poranění míchy $x farmakoterapie $x komplikace $7 D013119
- 650 _2
- $a implantabilní infuzní pumpy $x škodlivé účinky $x využití $7 D015918
- 650 _2
- $a spinální injekce $x metody $x škodlivé účinky $x využití $7 D007278
- 650 _2
- $a baklofen $x aplikace a dávkování $x škodlivé účinky $x terapeutické užití $7 D001418
- 650 _2
- $a financování organizované $7 D005381
- 655 _2
- $a hodnotící studie $7 D023362
- 700 1_
- $a Vrba, Ivan, $d 1955- $7 xx0081913
- 700 1_
- $a Peregrin, Jan $7 xx0126645
- 700 1_
- $a Šroubek, Jan, $d 1969- $7 xx0240434
- 773 0_
- $w MED00010979 $t Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie $g Roč. 71/104, č. 4 (2008), s. 458-465 $x 1210-7859
- 856 41
- $u https://www.csnn.eu/casopisy/ceska-slovenska-neurologie/2008-4/komplikace-lecby-tezke-spasticity-implantabilnimi-pumpovymi-systemy-49642 $y plný text volně přístupný
- 910 __
- $a ABA008 $b A 4085 $c 616 $y 9 $z 0
- 990 __
- $a 20090616140030 $b ABA008
- 991 __
- $a 20131008080908 $b ABA008
- 999 __
- $a ok $b bmc $g 662007 $s 518746
- BAS __
- $a 3
- BMC __
- $a 2008 $b 71/104 $c 4 $d 458-465 $i 1210-7859 $m Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie $x MED00010979
- GRA __
- $a NR8523 $p MZ0
- LZP __
- $a 2009-23/dkmd