• Je něco špatně v tomto záznamu ?

Současné možnosti testování citlivosti hub k antifungálním látkám v podmínkách in vitro
[Current status of in vitro antifungal susceptibility testing]

Vladimír Buchta

. 2002 ; Roč. 8 (č. 3) : s. 110-120.

Jazyk čeština Země Česko

Typ dokumentu přehledy

Perzistentní odkaz   https://www.medvik.cz/link/bmc02016306

Závažnost a zvyšující se výskyt mykotických infekcí spolu s rozšiřujícím se armamentáriem antifungálních léků sebou nese zvýšenou potřebu a nároky na hodnocení antimycetární citlivosti houbových izolátů. Během posledního desetiletí byl zaznamenán podstatný pokrok na poli testování citlivosti na antimykotika v podmínkách in vitro a byly předloženy standardní protokoly pro testování kvasinek (M27-A) i vláknitých hub (M38-P). Vedle toho bylo vypracováno několik testů kompatibilních s navrženými standardy, které jsou vhodnými kandidáty pro rutinní testování patogenních hub v mikrobiologické laboratoři. V případě kvantitativního stanovení citlivosti na antimykotika se jedná zejména o gradientovou difúzní metodu E-test a mikrodiluční formát standardu M27-A, včetně jeho kolorimetrické varianty. Ve vývoji je diskový test jako skríninková metoda k prozatímnímu ohodnocení antimycetární citlivosti houbových izolátů. Hlavní pozornost je zaměřena na stanovení hraničních koncentrací nezbytných k predikci klinického účinku antifungální látky. Doposud byla stanovena interpretační kritéria pro hodnocení výsledku testování flukonazolu, itrakonazolu a flucytosinu, ale chybí pro amfotericin B. Předpověď výsledku antifungální terapie na základě in vitro testování je obecně spolehlivější pro seIhání terapie než její úspěch, avšak vychází především ze studia terapie orofaryngeální kandidózy u pacientů s AIDS. Do budoucna je potřebné vyhodnotit korelaci in vitro-in vivo u dalších rizikových skupin pacientů a v prvé řadě s ohledem na systémové formy houbových infekcí. V případě antifungálních léků je výsledný terapeutický efekt významně ovlivněn nemikrobiologickými aspekty, zejména imunologickým statutem pacienta a farmakologickým profilem antimykotika. Informace o citlivosti houbového agens se tak stává jen jednou, ale ne jedinou, která rozhoduje o výběru racionální terapie pacienta v riziku mykotické infekce.

Substantial progress has been achieved in the field of in vitro antifungal susceptibilitv testing and the interpretation of the test results towards clinical practice. Reference methods for antifungal testing of yeasts (M27-A) and filamentous fungi (M38-P) are available. There are several alternative tests to these standards as potential candidates for routine laboratory testing of antifungal drugs. Microdilution format of M27-A standard including colorimetric tests and gradient diffusion method (E test) seem to be suitable for the determinativ of miminum inhibitory concentration (MIC). Disk diffusion test is promising for tentative evaluation of antifungal susceptibility of fungal isolates, but this test has not been standardized yet. The development of the standard techniques M27-A and M38-P has improved the reproducibility of MICs, and made possible the establishment of interpretce breakpoints for fluconazole, itraconazole and flucytosine. As the majority of in vitro-in vivo studies described involved AIDS patiens with oropharyngeal candidiasis treated with fluconazole, main effort has been focused on definic interpretce kriteria for amphotericin B and predicting therapy of systemic mycoses caused by yeasts and molds. The prediction of the clinical response to antifungal therapy based on susceptibility testing data is komplex due to a number of non-microbiology factors, especially immunological status of the host and the pharmacological profile of an antifungal drug, which affect the therapeutic outcome. Hence, a number of therapeutic failures in patiens with systemic mycoses results rather from the clinical resistence than the resistence of the fungal strain to the antifungal drug. Information on antifungal susceptibility (MIC) of a fungal strain i sone, but not the only factor which influences the choice of the antifungal therapy of patiens at risk of a fungal infection.

Current status of in vitro antifungal susceptibility testing

Současné možnosti testování citlivosti hub k antifungálním látkám v podmínkách in vitro = Current status of in vitro antifungal susceptibility testing /

Current status of in vitro antifungal susceptibility testing /

Bibliografie atd.

Lit: 61

Bibliografie atd.

Souhrn: eng

000      
00000naa a2200000 a 4500
001      
bmc02016306
003      
CZ-PrNML
005      
20180305112108.0
008      
021000s2002 xr u cze||
009      
AR
040    __
$a ABA008 $b cze $c ABA008 $d ABA008 $e AACR2
041    0_
$a cze $b eng
044    __
$a xr
100    1_
$a Buchta, Vladimír $4 aut
245    10
$a Současné možnosti testování citlivosti hub k antifungálním látkám v podmínkách in vitro = $b Current status of in vitro antifungal susceptibility testing / $c Vladimír Buchta
246    11
$a Current status of in vitro antifungal susceptibility testing
314    __
$a Katedra biologických a lékařských věd, UK Praha, Farmaceutická fakulta, Hradec Králové, CZ
504    __
$a Lit: 61
504    __
$a Souhrn: eng
520    3_
$a Závažnost a zvyšující se výskyt mykotických infekcí spolu s rozšiřujícím se armamentáriem antifungálních léků sebou nese zvýšenou potřebu a nároky na hodnocení antimycetární citlivosti houbových izolátů. Během posledního desetiletí byl zaznamenán podstatný pokrok na poli testování citlivosti na antimykotika v podmínkách in vitro a byly předloženy standardní protokoly pro testování kvasinek (M27-A) i vláknitých hub (M38-P). Vedle toho bylo vypracováno několik testů kompatibilních s navrženými standardy, které jsou vhodnými kandidáty pro rutinní testování patogenních hub v mikrobiologické laboratoři. V případě kvantitativního stanovení citlivosti na antimykotika se jedná zejména o gradientovou difúzní metodu E-test a mikrodiluční formát standardu M27-A, včetně jeho kolorimetrické varianty. Ve vývoji je diskový test jako skríninková metoda k prozatímnímu ohodnocení antimycetární citlivosti houbových izolátů. Hlavní pozornost je zaměřena na stanovení hraničních koncentrací nezbytných k predikci klinického účinku antifungální látky. Doposud byla stanovena interpretační kritéria pro hodnocení výsledku testování flukonazolu, itrakonazolu a flucytosinu, ale chybí pro amfotericin B. Předpověď výsledku antifungální terapie na základě in vitro testování je obecně spolehlivější pro seIhání terapie než její úspěch, avšak vychází především ze studia terapie orofaryngeální kandidózy u pacientů s AIDS. Do budoucna je potřebné vyhodnotit korelaci in vitro-in vivo u dalších rizikových skupin pacientů a v prvé řadě s ohledem na systémové formy houbových infekcí. V případě antifungálních léků je výsledný terapeutický efekt významně ovlivněn nemikrobiologickými aspekty, zejména imunologickým statutem pacienta a farmakologickým profilem antimykotika. Informace o citlivosti houbového agens se tak stává jen jednou, ale ne jedinou, která rozhoduje o výběru racionální terapie pacienta v riziku mykotické infekce.
520    9_
$a Substantial progress has been achieved in the field of in vitro antifungal susceptibilitv testing and the interpretation of the test results towards clinical practice. Reference methods for antifungal testing of yeasts (M27-A) and filamentous fungi (M38-P) are available. There are several alternative tests to these standards as potential candidates for routine laboratory testing of antifungal drugs. Microdilution format of M27-A standard including colorimetric tests and gradient diffusion method (E test) seem to be suitable for the determinativ of miminum inhibitory concentration (MIC). Disk diffusion test is promising for tentative evaluation of antifungal susceptibility of fungal isolates, but this test has not been standardized yet. The development of the standard techniques M27-A and M38-P has improved the reproducibility of MICs, and made possible the establishment of interpretce breakpoints for fluconazole, itraconazole and flucytosine. As the majority of in vitro-in vivo studies described involved AIDS patiens with oropharyngeal candidiasis treated with fluconazole, main effort has been focused on definic interpretce kriteria for amphotericin B and predicting therapy of systemic mycoses caused by yeasts and molds. The prediction of the clinical response to antifungal therapy based on susceptibility testing data is komplex due to a number of non-microbiology factors, especially immunological status of the host and the pharmacological profile of an antifungal drug, which affect the therapeutic outcome. Hence, a number of therapeutic failures in patiens with systemic mycoses results rather from the clinical resistence than the resistence of the fungal strain to the antifungal drug. Information on antifungal susceptibility (MIC) of a fungal strain i sone, but not the only factor which influences the choice of the antifungal therapy of patiens at risk of a fungal infection.
650    _2
$a antifungální látky $x TERAPEUTICKÉ UŽITÍ $7 D000935
650    _2
$a mykózy $x TERAPIE $7 D009181
650    _2
$a léková rezistence $x FYZIOLOGIE $7 D004351
650    _2
$a houby $x ÚČINKY LÉKŮ $7 D005658
650    _2
$a techniky in vitro $7 D066298
655    _2
$a přehledy $7 D016454
773    0_
$w MED00011029 $t Klinická mikrobiologie a infekční lékařství $g Roč. 8, č. 3 (2002), s. 110-120 $x 1211-264X
910    __
$a ABA008 $b B 1913 $c 339b $y 0 $z 0
990    __
$a 20021207 $b ABA008
991    __
$a 20180305112106 $b ABA008
BAS    __
$a 3
BMC    __
$a 2002 $b Roč. 8 $c č. 3 $d s. 110-120 $i 1211-264X $m Klinická mikrobiologie a infekční lékařství $x MED00011029
LZP    __
$b přidání abstraktu

Najít záznam

Citační ukazatele

Nahrávání dat ...

Možnosti archivace

Nahrávání dat ...