• Je něco špatně v tomto záznamu ?

Ztráty sluchu mužů a žen pracujících v riziku a mimo riziko hluku v Moravskoslezském kraji
[Hearing loss in men and women working at risk and outside it in the Moravian-Silesian region]

Kovaľová M., Mrázková E., Sachová P., Vojkovská K., Tomášková H., Janoutová J., Janout V.

. 2016 ; 68 (1-2) : 12-22.

Jazyk čeština Země Česko

Typ dokumentu srovnávací studie, práce podpořená grantem

Perzistentní odkaz   https://www.medvik.cz/link/bmc16022175

Grantová podpora
NT12246 MZ0 CEP - Centrální evidence projektů

Úvod: Hluk je nejčastěji se vyskytujícím rizikovým faktorem v pracovním prostředí v České republice a také v Moravskoslezském kraji. Podle statistických údajů pracuje v riziku hluku v tomto kraji téměř 55 tisíc mužů a 6 tisíc žen (což je 39,9 % z celkového počtu mužů a 21,6 % z celkového počtu žen pracujících na pracovištích hodnocených podle hygienických předpisů jako riziková). Nejvíce osob na rizikových pracovištích je zaměstnáno sestupně v okresech Ostrava, Frýdek-Místek a Karviná. Cíl práce: Cílem práce bylo porovnat sluchové ztráty mezi muži a ženami v riziku a mimo riziko hluku v pracovním prostředí a mezi pohlavími navzájem. Metodika: Sběr dat pro tuto studii probíhal v letech 2011–2015 v karvinském regionu Moravskoslezského kraje. Studie byla podpořena grantem IGA MZ ČR NT12246-5/2011 z názvem Epidemiologická a genetická studie frekvence sluchových vad. Součástí sběru dat bylo vyplnění nestandardizovaného dotazníku a absolvování různých vyšetření. Celkem byla do studie sesbírána data od 27 722 osob. Pro účely této práce však muselo být vyřazeno 13 248 osob, které nesplnily předem stanovené podmínky. V analyzovaném souboru tak bylo 14 474 probandů, z toho celkem 53,3 % žen a 46,7 % mužů. Výsledky: Z výsledků vyplývá, že statisticky významně vyšší ztráty sluchu mají obě pohlaví v expozici hluku v pracovním prostředí, a to ve všech věkových skupinách. Výjimkou jsou pouze některé frekvence, kde je tomu naopak. Při srovnání průměrných sluchových ztrát mezi muži a ženami v riziku hluku i mimo riziko hluku byly zjištěny statisticky významně vyšší ztráty sluchu u mužů oproti ženám téměř na všech frekvencích, což koreluje s výsledky jiných studií. U mužů a žen v riziku hluku v pracovním prostředí se vyskytovaly statisticky významné rozdíly při porovnání sluchových prahů na měřených frekvencích s větší četností oproti osobám bez rizika hluku v pracovním prostředí. Závěr: Percepční kochleární vada sluchu způsobená hlukem jako nemoc z povolání měla v počtu hlášených nemocí od roku 2009 klesající trend. V roce 2014 však bylo hlášeno celkově více nemocí z povolání včetně percepčních vad sluchu způsobených hlukem. I když je hluk jako rizikový faktor velmi dobře preventabilní, stále v pracovním prostředí dochází ke zhoršování sluchového prahu statisticky významněji než v obecné populaci, což potvrzují i výsledky této studie. Je tedy nezbytné zajistit dodržování všech zásad prevence na pracovišti, a to zejména používání osobních ochranných pracovních prostředků.

Introduction: Noise is the most frequent risk factor in the working environment of the Czech Republic as well as in the Moravian-Silesian region in particular. According to statistical data, there are almost 55 thousand men and 6 thousand women working at the noise risk (i.e. 39.9% of all men and 21.6% women working at the workplaces evaluated as risky according to hygienic regulations as). Most of the persons at risk workplaces are employed, in descending order, in the Ostrava, Frýdek-Místek and Karviná districts, respectively. Objective: The aim of the work was to compared hearing loss among men and women at risk and outside in the working environment as well as between the sexes. Methods: The data for the study were collected in the years 2011–2015 in the Karviná district of Moravian-Silesian region. The study was supported by the grant IGA MZ ČR NT12246-5/2011 (Internal Grant Agency of the Ministry of Health, Czech Republic) named Epidemiological and genetic study of the frequency of hearing defects. The data collected included filling out a non-standardized questionnaire and completion of various kinds of examination. In all, data of 27,722 subjects were collected for the study. It proved to be necessary to eliminate 13,248 subjects for not fulfilling the originally conditions set. Consequently, the cohort was composed of 14,474 probands, 53.3% of them being women and 46.7% men. Results: The results indicate the statistically significantly higher hearing loss affected both sexes exposed to noise in the working environment in all age groups with the exception of some frequencies, where a contrary observation was made. In comparison of the average hearing low between men and women at the risk as well as outside in there were significantly higher cases of hearing loss in men compared to women in almost all frequencies in agreement with other studies. In men and women at the noise risk in working environment, there were significant differences in comparing the auditory thresholds at the frequencies measured with higher rates against persons without the noise risk in the working environment. Conclusion: Perceptual cochlear defect of hearing cause as an occupational disease proved to exhibit a decreasing tendency since 2009. In 2014, however, significantly more occupational diseases were notified including more perceptual hearing loss caused by noise. In spite of the fact that noise as a risk factor can be prevented well, the deterioration of the auditory threshold in the working environment is still higher than in general population, as also confirmed by results of this study. It is therefore necessary to secure adherence to all principles of prevention at the workplace, especially the use of personal protective tools.

Hearing loss in men and women working at risk and outside it in the Moravian-Silesian region

Bibliografie atd.

Literatura

000      
00000naa a2200000 a 4500
001      
bmc16022175
003      
CZ-PrNML
005      
20200302104124.0
007      
ta
008      
160810s2016 xr d f 000 0|cze||
009      
AR
040    __
$a ABA008 $b cze $d ABA008 $e AACR2
041    0_
$a cze $b eng
044    __
$a xr
100    1_
$a Kovalová, Martina $7 xx0236136 $u Ústav epidemiologie a ochrany veřejného zdraví, Lékařská fakulta Ostravské univerzity
245    10
$a Ztráty sluchu mužů a žen pracujících v riziku a mimo riziko hluku v Moravskoslezském kraji / $c Kovaľová M., Mrázková E., Sachová P., Vojkovská K., Tomášková H., Janoutová J., Janout V.
246    31
$a Hearing loss in men and women working at risk and outside it in the Moravian-Silesian region
504    __
$a Literatura
520    3_
$a Úvod: Hluk je nejčastěji se vyskytujícím rizikovým faktorem v pracovním prostředí v České republice a také v Moravskoslezském kraji. Podle statistických údajů pracuje v riziku hluku v tomto kraji téměř 55 tisíc mužů a 6 tisíc žen (což je 39,9 % z celkového počtu mužů a 21,6 % z celkového počtu žen pracujících na pracovištích hodnocených podle hygienických předpisů jako riziková). Nejvíce osob na rizikových pracovištích je zaměstnáno sestupně v okresech Ostrava, Frýdek-Místek a Karviná. Cíl práce: Cílem práce bylo porovnat sluchové ztráty mezi muži a ženami v riziku a mimo riziko hluku v pracovním prostředí a mezi pohlavími navzájem. Metodika: Sběr dat pro tuto studii probíhal v letech 2011–2015 v karvinském regionu Moravskoslezského kraje. Studie byla podpořena grantem IGA MZ ČR NT12246-5/2011 z názvem Epidemiologická a genetická studie frekvence sluchových vad. Součástí sběru dat bylo vyplnění nestandardizovaného dotazníku a absolvování různých vyšetření. Celkem byla do studie sesbírána data od 27 722 osob. Pro účely této práce však muselo být vyřazeno 13 248 osob, které nesplnily předem stanovené podmínky. V analyzovaném souboru tak bylo 14 474 probandů, z toho celkem 53,3 % žen a 46,7 % mužů. Výsledky: Z výsledků vyplývá, že statisticky významně vyšší ztráty sluchu mají obě pohlaví v expozici hluku v pracovním prostředí, a to ve všech věkových skupinách. Výjimkou jsou pouze některé frekvence, kde je tomu naopak. Při srovnání průměrných sluchových ztrát mezi muži a ženami v riziku hluku i mimo riziko hluku byly zjištěny statisticky významně vyšší ztráty sluchu u mužů oproti ženám téměř na všech frekvencích, což koreluje s výsledky jiných studií. U mužů a žen v riziku hluku v pracovním prostředí se vyskytovaly statisticky významné rozdíly při porovnání sluchových prahů na měřených frekvencích s větší četností oproti osobám bez rizika hluku v pracovním prostředí. Závěr: Percepční kochleární vada sluchu způsobená hlukem jako nemoc z povolání měla v počtu hlášených nemocí od roku 2009 klesající trend. V roce 2014 však bylo hlášeno celkově více nemocí z povolání včetně percepčních vad sluchu způsobených hlukem. I když je hluk jako rizikový faktor velmi dobře preventabilní, stále v pracovním prostředí dochází ke zhoršování sluchového prahu statisticky významněji než v obecné populaci, což potvrzují i výsledky této studie. Je tedy nezbytné zajistit dodržování všech zásad prevence na pracovišti, a to zejména používání osobních ochranných pracovních prostředků.
520    9_
$a Introduction: Noise is the most frequent risk factor in the working environment of the Czech Republic as well as in the Moravian-Silesian region in particular. According to statistical data, there are almost 55 thousand men and 6 thousand women working at the noise risk (i.e. 39.9% of all men and 21.6% women working at the workplaces evaluated as risky according to hygienic regulations as). Most of the persons at risk workplaces are employed, in descending order, in the Ostrava, Frýdek-Místek and Karviná districts, respectively. Objective: The aim of the work was to compared hearing loss among men and women at risk and outside in the working environment as well as between the sexes. Methods: The data for the study were collected in the years 2011–2015 in the Karviná district of Moravian-Silesian region. The study was supported by the grant IGA MZ ČR NT12246-5/2011 (Internal Grant Agency of the Ministry of Health, Czech Republic) named Epidemiological and genetic study of the frequency of hearing defects. The data collected included filling out a non-standardized questionnaire and completion of various kinds of examination. In all, data of 27,722 subjects were collected for the study. It proved to be necessary to eliminate 13,248 subjects for not fulfilling the originally conditions set. Consequently, the cohort was composed of 14,474 probands, 53.3% of them being women and 46.7% men. Results: The results indicate the statistically significantly higher hearing loss affected both sexes exposed to noise in the working environment in all age groups with the exception of some frequencies, where a contrary observation was made. In comparison of the average hearing low between men and women at the risk as well as outside in there were significantly higher cases of hearing loss in men compared to women in almost all frequencies in agreement with other studies. In men and women at the noise risk in working environment, there were significant differences in comparing the auditory thresholds at the frequencies measured with higher rates against persons without the noise risk in the working environment. Conclusion: Perceptual cochlear defect of hearing cause as an occupational disease proved to exhibit a decreasing tendency since 2009. In 2014, however, significantly more occupational diseases were notified including more perceptual hearing loss caused by noise. In spite of the fact that noise as a risk factor can be prevented well, the deterioration of the auditory threshold in the working environment is still higher than in general population, as also confirmed by results of this study. It is therefore necessary to secure adherence to all principles of prevention at the workplace, especially the use of personal protective tools.
650    _2
$a dospělí $7 D000328
650    _2
$a lidé $7 D006801
650    _2
$a lidé středního věku $7 D008875
650    _2
$a mladý dospělý $7 D055815
650    _2
$a mužské pohlaví $7 D008297
650    _2
$a senioři $7 D000368
650    _2
$a senioři nad 80 let $7 D000369
650    _2
$a ženské pohlaví $7 D005260
650    _2
$a věkové rozložení $7 D017677
650    12
$a pracovní expozice $x škodlivé účinky $7 D016273
650    12
$a hluk na pracovišti $x škodlivé účinky $7 D009623
650    12
$a nedoslýchavost z hluku $x diagnóza $x epidemiologie $7 D006317
650    _2
$a percepční nedoslýchavost $x diagnóza $x epidemiologie $7 D006319
650    _2
$a sluchový práh $7 D001309
650    _2
$a rozložení podle pohlaví $7 D017678
650    _2
$a nemoci z povolání $7 D009784
650    _2
$a audiometrie čistými tóny $7 D001301
650    _2
$a akustické impedanční testy $7 D000158
650    _2
$a neparametrická statistika $7 D018709
650    _2
$a průřezové studie $7 D003430
650    _2
$a zaměstnání $7 D009790
655    _2
$a srovnávací studie $7 D003160
655    _2
$a práce podpořená grantem $7 D013485
700    1_
$a Mrázková, Eva, $d 1970- $7 mzk2006368198 $u Ústav epidemiologie a ochrany veřejného zdraví, Lékařská fakulta Ostravské univerzity
700    1_
$a Sachová, Petra $7 xx0129276 $u Ústav epidemiologie a ochrany veřejného zdraví, Lékařská fakulta Ostravské univerzity
700    1_
$a Vojkovská, Kristýna $7 xx0238542 $u Ústav epidemiologie a ochrany veřejného zdraví, Lékařská fakulta Ostravské univerzity
700    1_
$a Tomášková, Hana $7 pna2008424773 $u Ústav epidemiologie a ochrany veřejného zdraví, Lékařská fakulta Ostravské univerzity
700    1_
$a Janoutová, Jana $7 xx0224262 $u Ústav epidemiologie a ochrany veřejného zdraví, Lékařská fakulta Ostravské univerzity
700    1_
$a Janout, Vladimír, $d 1939- $7 jn20010524003 $u Ústav epidemiologie a ochrany veřejného zdraví, Lékařská fakulta Ostravské univerzity
773    0_
$w MED00011063 $t Pracovní lékařství $x 0032-6291 $g Roč. 68, č. 1-2 (2016), s. 12-22
856    41
$u https://www.prolekare.cz/casopisy/pracovni-lekarstvi/2016-1-2/ztraty-sluchu-muzu-a-zen-pracujicich-v-riziku-a-mimo-riziko-hluku-v-moravskoslezskem-kraji-58823 $y plný text volně dostupný
910    __
$a ABA008 $b B 424 $c 888 $y 4 $z 0
990    __
$a 20160808 $b ABA008
991    __
$a 20200302104537 $b ABA008
999    __
$a ok $b bmc $g 1158157 $s 946718
BAS    __
$a 3
BAS    __
$a PreBMC
BMC    __
$a 2016 $b 68 $c 1-2 $d 12-22 $i 0032-6291 $m Pracovní lékařství $x MED00011063 $y 80013
GRA    __
$a NT12246 $p MZ0
LZP    __
$c NLK188 $d 20160829 $b NLK111 $a Meditorial-20160808

Najít záznam

Citační ukazatele

Nahrávání dat ...

Možnosti archivace

Nahrávání dat ...