-
Something wrong with this record ?
Autoimunitní pankreatitida jako rizikový faktor karcinomu pankreatu
[Autoimmune pancreatitis as a risk factor of pancreatic cancer]
D. Solil, P. Dítě, B. Kianička, M. Bojková, M. Uvírová, M. Přecechtělová, J. Dolina
Language Czech Country Czech Republic
- MeSH
- Autoimmune Diseases * complications therapy MeSH
- Diagnostic Imaging methods MeSH
- Diagnosis, Differential MeSH
- Endosonography methods MeSH
- Glucocorticoids therapeutic use MeSH
- Immunoglobulin G4-Related Disease classification complications physiopathology MeSH
- Humans MeSH
- Pancreatic Neoplasms * etiology MeSH
- Pancreatitis * diagnosis complications therapy MeSH
- Rituximab therapeutic use MeSH
- Tertiary Prevention methods MeSH
- Life Style MeSH
- Check Tag
- Humans MeSH
Východiska: Autoimunitní pankreatitida (AIP) je forma chronické pankreatitidy, která se projevuje klinicky obstrukčním ikterem, histologicky infiltrací parenchymu slinivky zánětlivými buňkami vedoucí k chronickému zánětu s fibrotizací a terapeuticky dobrou odpovědí na kortikoterapii. Svými klinickými projevy může připomínat maligní onemocnění, a proto diagnostika bývá obtížná a vyžaduje multidisciplinární tým (gastroenterolog, endoskopista, radiolog, chirurg, patolog). Rozlišujeme dva typy AIP. První typ je asociovaný s elevací sérového IgG4 a systémovými projevy (IgG4 related diseases). Druhý typ bez elevace IgG4 bývá typicky spojován s výskytem idiopatických střevních zánětů, především s ulcerózní kolitidou. K základní léčbě symptomatické AIP patří kortikoterapie v iniciální dávce 0,6–1 mg/kg/den v prvních 2–4 týdnech s následnou postupnou detrakcí z obavy častých relapsů. Chronický zánět, potažmo chronická pankreatitida je dobře známým rizikovým faktorem pro vznik nádorového bujení. Vliv na kancerogenezi u AIP je široce diskutovaný, ale vzhledem k vzácnosti onemocnění a nevelkým počtům studií se odhady rizik liší. Pankreatický karcinom se vyskytuje v naprosté většině u osob s 1. typem autoimunitní pankreatitidy. Může být překvapivé, že zvýšený výskyt malignit u pacientů s AIP se netýkal pouze karcinomu slinivky, ale mnohdy dokonce i častější bylo zastoupení karcinomu extrapankreaticky (rakovina žaludku, plic a prostaty). Uvažuje se i o konceptu, že AIP může vznikat z koexistujících malignit jako paraneoplastický syndrom. Depistáž pacientů s AIP stran možné kancerogeneze by neměla být opomíjena. Cíl: Cílem tohoto sdělení je seznámit čtenáře se vzácnou (autoimunitní) formou chronické pankreatitidy s nutností její depistáže s ohledem na potenciální riziko vzniku malignity.
Background: Autoimmune pancreatitis (AIP) is a form of chronic pancreatitis that presents clinically with obstructive icterus, histologically with infiltration of pancreatic parenchyma by inflammatory cells leading to chronic inflammation with fibrosis, and therapeutically with good response to corticosteroid therapy. Clinically, it may resemble malignant disease, making diagnosis difficult and requiring a multidisciplinary team (gastroenterologist, endoscopist, radiologist, surgeon, pathologist). Two types of AIP are distinguished. Type 1 is associated with elevated serum immunoglobulin IgG4 and systemic manifestations (IgG4 related diseases). Type 2, without IgG4 elevation, is typically associated with the occurrence of idiopathic inflammatory bowel disease, especially ulcerative colitis. The first line treatment of symptomatic AIP is corticotherapy with an initial dose of 0.6–1 mg/kg/day for the first 2–4 weeks, followed by a gradual de-escalation to prevent frequent relapses. Chronic inflammation, or chronic pancreatitis, is a well-known risk factor for the development of malignancy. The association between carcinogenesis and AIP is widely discussed, but due to the rarity of the disease and a small number of studies, risk estimates vary. Pancreatic carcinoma development is most common in patients with type 1 autoimmune pancreatitis. However, it has been observed that the incidence of extra-pancreatic cancer (stomach, lung, and prostate cancer) is often equal or even higher. It is also considered that AIP may develop from coexisting malignancies as a paraneoplastic syndrome. Screening of patients with AIP for potential carcinogenesis should not be overlooked. Purpose: The aim of this review article is to point out a rare (autoimmune) form of chronic pancreatitis with the necessity of follow up with regard to the potential risk of malignancy.
2 interní klinika LF MU a FN U sv Anny v Brně
Gastroenterologické oddělení Interní klinika kardiologická LF OU a FN Ostrava
Autoimmune pancreatitis as a risk factor of pancreatic cancer
References provided by Crossref.org
- 000
- 00000naa a2200000 a 4500
- 001
- bmc25000534
- 003
- CZ-PrNML
- 005
- 20250302130320.0
- 007
- ta
- 008
- 250128s2024 xr d f 000 0|cze||
- 009
- AR
- 024 7_
- $a 10.48095/ccko2024420 $2 doi
- 040 __
- $a ABA008 $b cze $d ABA008 $e AACR2
- 041 0_
- $a cze $b eng
- 044 __
- $a xr
- 100 1_
- $a Solil, David $7 xx0320339 $u Interní gastroenterologická klinika LF MU a FN Brno
- 245 10
- $a Autoimunitní pankreatitida jako rizikový faktor karcinomu pankreatu / $c D. Solil, P. Dítě, B. Kianička, M. Bojková, M. Uvírová, M. Přecechtělová, J. Dolina
- 246 31
- $a Autoimmune pancreatitis as a risk factor of pancreatic cancer
- 520 3_
- $a Východiska: Autoimunitní pankreatitida (AIP) je forma chronické pankreatitidy, která se projevuje klinicky obstrukčním ikterem, histologicky infiltrací parenchymu slinivky zánětlivými buňkami vedoucí k chronickému zánětu s fibrotizací a terapeuticky dobrou odpovědí na kortikoterapii. Svými klinickými projevy může připomínat maligní onemocnění, a proto diagnostika bývá obtížná a vyžaduje multidisciplinární tým (gastroenterolog, endoskopista, radiolog, chirurg, patolog). Rozlišujeme dva typy AIP. První typ je asociovaný s elevací sérového IgG4 a systémovými projevy (IgG4 related diseases). Druhý typ bez elevace IgG4 bývá typicky spojován s výskytem idiopatických střevních zánětů, především s ulcerózní kolitidou. K základní léčbě symptomatické AIP patří kortikoterapie v iniciální dávce 0,6–1 mg/kg/den v prvních 2–4 týdnech s následnou postupnou detrakcí z obavy častých relapsů. Chronický zánět, potažmo chronická pankreatitida je dobře známým rizikovým faktorem pro vznik nádorového bujení. Vliv na kancerogenezi u AIP je široce diskutovaný, ale vzhledem k vzácnosti onemocnění a nevelkým počtům studií se odhady rizik liší. Pankreatický karcinom se vyskytuje v naprosté většině u osob s 1. typem autoimunitní pankreatitidy. Může být překvapivé, že zvýšený výskyt malignit u pacientů s AIP se netýkal pouze karcinomu slinivky, ale mnohdy dokonce i častější bylo zastoupení karcinomu extrapankreaticky (rakovina žaludku, plic a prostaty). Uvažuje se i o konceptu, že AIP může vznikat z koexistujících malignit jako paraneoplastický syndrom. Depistáž pacientů s AIP stran možné kancerogeneze by neměla být opomíjena. Cíl: Cílem tohoto sdělení je seznámit čtenáře se vzácnou (autoimunitní) formou chronické pankreatitidy s nutností její depistáže s ohledem na potenciální riziko vzniku malignity.
- 520 9_
- $a Background: Autoimmune pancreatitis (AIP) is a form of chronic pancreatitis that presents clinically with obstructive icterus, histologically with infiltration of pancreatic parenchyma by inflammatory cells leading to chronic inflammation with fibrosis, and therapeutically with good response to corticosteroid therapy. Clinically, it may resemble malignant disease, making diagnosis difficult and requiring a multidisciplinary team (gastroenterologist, endoscopist, radiologist, surgeon, pathologist). Two types of AIP are distinguished. Type 1 is associated with elevated serum immunoglobulin IgG4 and systemic manifestations (IgG4 related diseases). Type 2, without IgG4 elevation, is typically associated with the occurrence of idiopathic inflammatory bowel disease, especially ulcerative colitis. The first line treatment of symptomatic AIP is corticotherapy with an initial dose of 0.6–1 mg/kg/day for the first 2–4 weeks, followed by a gradual de-escalation to prevent frequent relapses. Chronic inflammation, or chronic pancreatitis, is a well-known risk factor for the development of malignancy. The association between carcinogenesis and AIP is widely discussed, but due to the rarity of the disease and a small number of studies, risk estimates vary. Pancreatic carcinoma development is most common in patients with type 1 autoimmune pancreatitis. However, it has been observed that the incidence of extra-pancreatic cancer (stomach, lung, and prostate cancer) is often equal or even higher. It is also considered that AIP may develop from coexisting malignancies as a paraneoplastic syndrome. Screening of patients with AIP for potential carcinogenesis should not be overlooked. Purpose: The aim of this review article is to point out a rare (autoimmune) form of chronic pancreatitis with the necessity of follow up with regard to the potential risk of malignancy.
- 650 07
- $a lidé $7 D006801 $2 czmesh
- 650 17
- $a pankreatitida $x diagnóza $x komplikace $x terapie $7 D010195 $2 czmesh
- 650 17
- $a autoimunitní nemoci $x komplikace $x terapie $7 D001327 $2 czmesh
- 650 17
- $a nádory slinivky břišní $x etiologie $7 D010190 $2 czmesh
- 650 07
- $a IgG4 asociovaná nemoc $x klasifikace $x komplikace $x patofyziologie $7 D000077733 $2 czmesh
- 650 07
- $a endosonografie $x metody $7 D019160 $2 czmesh
- 650 07
- $a diagnostické zobrazování $x metody $7 D003952 $2 czmesh
- 650 07
- $a glukokortikoidy $x terapeutické užití $7 D005938 $2 czmesh
- 650 07
- $a rituximab $x terapeutické užití $7 D000069283 $2 czmesh
- 650 07
- $a životní styl $7 D008019 $2 czmesh
- 650 07
- $a terciární prevence $x metody $7 D055512 $2 czmesh
- 650 07
- $a diferenciální diagnóza $7 D003937 $2 czmesh
- 700 1_
- $a Dítě, Petr, $d 1941- $7 jn20000400604 $u Interní gastroenterologická klinika LF MU a FN Brno $u LF OU Ostrava
- 700 1_
- $a Kianička, Bohuslav, $u II. interní klinika LF MU a FN U sv. Anny v Brně $d 1961- $7 xx0143720
- 700 1_
- $a Bojková, Martina $u Gastroenterologické oddělení, Interní klinika kardiologická LF OU a FN Ostrava $7 xx0197916
- 700 1_
- $a Uvírová, Magdalena, $u EUC – CGB Laboratoř Ostrava $d 1958- $7 xx0106953
- 700 1_
- $a Přecechtělová, Marie $u Interní gastroenterologická klinika LF MU a FN Brno $7 xx0101754
- 700 1_
- $a Dolina, Jiří $u Interní gastroenterologická klinika LF MU a FN Brno $7 xx0224967
- 773 0_
- $w MED00011030 $t Klinická onkologie $x 0862-495X $g Roč. 37, č. 6 (2024), s. 420-426
- 856 41
- $u https://www.prolekare.cz/casopisy/klinicka-onkologie/2024-6-5/autoimunitni-pankreatitida-jako-rizikovy-faktor-karcinomu-pankreatu-139437 $y Meditorial
- 910 __
- $a ABA008 $b B 1665 $c 656 $y p $z 0
- 990 __
- $a 20250109 $b ABA008
- 991 __
- $a 20250227130257 $b ABA008
- 999 __
- $a ok $b bmc $g 2262899 $s 1236534
- BAS __
- $a 3
- BAS __
- $a PreBMC
- BMC __
- $a 2024 $b 37 $c 6 $d 420-426 $i 0862-495X $m Klinická onkologie $x MED00011030 $y 139437
- LZP __
- $c NLK192 $d 20250227 $b NLK111 $a Meditorial-20250109