• Something wrong with this record ?

Akutní mastoiditida u dětí - retrospektivní analýza incidence, etiologie a léčebných postupů
[Acute mastoiditis in children - a retrospective analysis of incidence, etiology, and treatment approaches]

M. Vitsenko, L. Povová, P. Csuhaj

. 2025 ; 74 (1) : 8-15.

Language Czech Country Czech Republic

Digital library NLK
Source

E-resources Online

Úvod: Akutní mastoiditida je hnisavý zánět sliznice mastoidních sklípků s rozpadem mezisklípkových kostěných sept. Je to nejčastější intratemporální zánětlivá komplikace středoušního zánětu u dětí. Včasná diagnostika a léčba jsou klíčové pro prevenci šíření zánětu ze spánkové kosti extraa intrakraniálně. Cíl práce: Cílem této retrospektivní studie je analyzovat případy akutní mastoiditidy u dětí na našem pracovišti. Studie se zaměřuje na vyhodnocení incidence akutní mastoiditidy u dětské populace, identifikaci hlavních etiologických agens odpovědných za tuto infekci a analýzu současných terapeutických přístupů, prevence a její afektivity. Materiál a metody: Formou retrospektivní studie byla zpracována data pacientů ošetřených a hospitalizovaných na dětském oddělení a na oddělení ORL KZ, a. s. – Nemocnice Děčín, o.z., v období 1. 1. 2015 – 1. 9. 2022 se stanovenou diagnózou akutní mastoiditida – H-700 dle MKN-10, vyhledáno pomocí nemocničního informačního systému. Výsledky: Do hodnoceného souboru bylo zahrnuto 23 pacientů. Sledovaní pacienti v souboru byli převážně ve věku 12–18 let. Nejméně dětí bylo ve věkové skupině do 6 let. Nejčetnějším původcem v uvedené studii byl Streptococcus pneumoniae se subtypy 3 a 8, na které, jak ukázala studie, vakcína Synflorix není účinná. Všem sledovaným pacientům byla nasazena empirická antibiotická terapie. Ve skupině případů od 12 do 18 let byla terapie antibiotiky zahájena v monoterapii. U mladších pacientů sestávala antibiotická terapie vždy z dvojkombinace antibiotik, jednalo se zejména o dvojkombinaci clindamycin + gentamycin. U 13 z 23 případů byla indikována chirurgická terapie. Ve většině případů se délka hospitalizace nezměnila v závislosti na věku, ani na etiologickém agens, či místě bydliště. Nebyla nalezena závislost mezi typem léčby akutní mastoiditidy a původcem onemocnění či ovlivněním sluchu. Závěr: V naší retrospektivní studii jsme zjistili, že incidence akutní mastoiditidy koreluje se všeobecně známou incidencí v rámci České republiky a celosvětovými daty. Studie prokazuje, že jako nejčastější patogen akutní mastoiditidy u dětí je identifikován Streptococcus pneumoniae. Analýza ukázala, že vakcína Prevenar 13 vykazuje lepší účinnost v prevenci akutní mastoiditidy ve srovnání s vakcínou Synflorix. Tyto výsledky naznačují, že přehodnocení používané vakcinační strategie by mohlo přispět k dalšímu snížení incidence akutní mastoiditidy. Lze konstatovat, že délka rekonvalescence a možné ovlivnění sluchu po léčbě akutní mastoiditidy nemusí záviset na typu mikrobiálního původce. Doporučujeme pokračovat v monitorování a hodnocení účinnosti vakcín a klinických přístupů ke zlepšení prevence a léčby této závažné komplikace středoušního zánětu.

Introduction: Acute mastoiditis is a purulent inflammation of the mastoid mucosa with disintegration of the interstitial bone septa. It is the most common intratemporal inflammatory complication of otitis media in children. Early diagnosis and treatment are crucial to prevent the spread of inflammation from the temporal bone extraand intracranially. Aim of the study: The aim of this retrospective study is to analyze the cases of acute mastoiditis in children in our department. The study aims to evaluate the incidence of acute mastoiditis in the pediatric population, identify the main etiological agents responsible for this infection, and analyze current therapeutic approaches, prevention, and its effectiveness. Materials and methods: The data of patients treated and hospitalized in the children‘s ward and ENT department of KZ, a. s. – Hospital Děčín, o.z., from 1 January 2015 – 1 September 2022 with the diagnosis – acute mastoiditis – H-700 according to ICD-10, were searched using the hospital information system, and were processed in the form of a retrospective study. Results: 23 patients were included in the evaluated cohort. The study population was mainly aged 12–18 years. The smallest number of children were in the age group under 6 years. Streptococcus pneumoniae with subtypes 3 and 8 was the most frequent causative agent in the study, for which the Synflorix vaccine was shown to be ineffective. Empiric antibiotic therapy was administered to all patients studied. In the group of cases aged 12 to 18 years, antibiotic therapy was started in monotherapy. In younger patients, antibiotic therapy always consisted of a double combination of antibiotics, in particular Clindamycin and Gentamycin. Surgical therapy was indicated in 13 of 23 cases. In most cases, the length of hospital stay did not vary with age, etiologic agent, or place of residence. No dependence was found between the type of treatment for acute mastoiditis or the causative agent of the disease or the effect on hearing. Conclusion: In our retrospective study, we found that the incidence of acute mastoiditis correlates with the generally known incidence in the Czech Republic and global data.The study shows that Streptococcus pneumoniae is identified as the most common pathogen of acute mastoiditis in children. The analysis showed that the Prevenar 13 vaccine showed better efficacy in preventing acute mastoiditis compared to the Synflorix vaccine. These results suggest that reassessment of the vaccination strategy used could contribute to further reduction in the incidence of acute mastoiditis. It can be concluded that the length of recovery and possible impact on hearing after treatment of acute mastoiditis may not depend on the type of microbial agent. We recommend continued monitoring and evaluation of vaccine efficacy and clinical approaches to improve prevention and treatment of this serious complication of otitis media.

Acute mastoiditis in children - a retrospective analysis of incidence, etiology, and treatment approaches

References provided by Crossref.org

000      
00000naa a2200000 a 4500
001      
bmc25007516
003      
CZ-PrNML
005      
20250512173909.0
007      
ta
008      
250410s2025 xr d f 000 0|cze||
009      
AR
024    7_
$a 10.48095/ccorl20258 $2 doi
040    __
$a ABA008 $b cze $d ABA008 $e AACR2
041    0_
$a cze $b eng
044    __
$a xr
100    1_
$a Vitsenko, Maryna $7 _AN122336 $u ORL oddělení, Krajská zdravotní, a. s. – Nemocnice Děčín, o. z.
245    10
$a Akutní mastoiditida u dětí - retrospektivní analýza incidence, etiologie a léčebných postupů / $c M. Vitsenko, L. Povová, P. Csuhaj
246    31
$a Acute mastoiditis in children - a retrospective analysis of incidence, etiology, and treatment approaches
520    3_
$a Úvod: Akutní mastoiditida je hnisavý zánět sliznice mastoidních sklípků s rozpadem mezisklípkových kostěných sept. Je to nejčastější intratemporální zánětlivá komplikace středoušního zánětu u dětí. Včasná diagnostika a léčba jsou klíčové pro prevenci šíření zánětu ze spánkové kosti extraa intrakraniálně. Cíl práce: Cílem této retrospektivní studie je analyzovat případy akutní mastoiditidy u dětí na našem pracovišti. Studie se zaměřuje na vyhodnocení incidence akutní mastoiditidy u dětské populace, identifikaci hlavních etiologických agens odpovědných za tuto infekci a analýzu současných terapeutických přístupů, prevence a její afektivity. Materiál a metody: Formou retrospektivní studie byla zpracována data pacientů ošetřených a hospitalizovaných na dětském oddělení a na oddělení ORL KZ, a. s. – Nemocnice Děčín, o.z., v období 1. 1. 2015 – 1. 9. 2022 se stanovenou diagnózou akutní mastoiditida – H-700 dle MKN-10, vyhledáno pomocí nemocničního informačního systému. Výsledky: Do hodnoceného souboru bylo zahrnuto 23 pacientů. Sledovaní pacienti v souboru byli převážně ve věku 12–18 let. Nejméně dětí bylo ve věkové skupině do 6 let. Nejčetnějším původcem v uvedené studii byl Streptococcus pneumoniae se subtypy 3 a 8, na které, jak ukázala studie, vakcína Synflorix není účinná. Všem sledovaným pacientům byla nasazena empirická antibiotická terapie. Ve skupině případů od 12 do 18 let byla terapie antibiotiky zahájena v monoterapii. U mladších pacientů sestávala antibiotická terapie vždy z dvojkombinace antibiotik, jednalo se zejména o dvojkombinaci clindamycin + gentamycin. U 13 z 23 případů byla indikována chirurgická terapie. Ve většině případů se délka hospitalizace nezměnila v závislosti na věku, ani na etiologickém agens, či místě bydliště. Nebyla nalezena závislost mezi typem léčby akutní mastoiditidy a původcem onemocnění či ovlivněním sluchu. Závěr: V naší retrospektivní studii jsme zjistili, že incidence akutní mastoiditidy koreluje se všeobecně známou incidencí v rámci České republiky a celosvětovými daty. Studie prokazuje, že jako nejčastější patogen akutní mastoiditidy u dětí je identifikován Streptococcus pneumoniae. Analýza ukázala, že vakcína Prevenar 13 vykazuje lepší účinnost v prevenci akutní mastoiditidy ve srovnání s vakcínou Synflorix. Tyto výsledky naznačují, že přehodnocení používané vakcinační strategie by mohlo přispět k dalšímu snížení incidence akutní mastoiditidy. Lze konstatovat, že délka rekonvalescence a možné ovlivnění sluchu po léčbě akutní mastoiditidy nemusí záviset na typu mikrobiálního původce. Doporučujeme pokračovat v monitorování a hodnocení účinnosti vakcín a klinických přístupů ke zlepšení prevence a léčby této závažné komplikace středoušního zánětu.
520    9_
$a Introduction: Acute mastoiditis is a purulent inflammation of the mastoid mucosa with disintegration of the interstitial bone septa. It is the most common intratemporal inflammatory complication of otitis media in children. Early diagnosis and treatment are crucial to prevent the spread of inflammation from the temporal bone extraand intracranially. Aim of the study: The aim of this retrospective study is to analyze the cases of acute mastoiditis in children in our department. The study aims to evaluate the incidence of acute mastoiditis in the pediatric population, identify the main etiological agents responsible for this infection, and analyze current therapeutic approaches, prevention, and its effectiveness. Materials and methods: The data of patients treated and hospitalized in the children‘s ward and ENT department of KZ, a. s. – Hospital Děčín, o.z., from 1 January 2015 – 1 September 2022 with the diagnosis – acute mastoiditis – H-700 according to ICD-10, were searched using the hospital information system, and were processed in the form of a retrospective study. Results: 23 patients were included in the evaluated cohort. The study population was mainly aged 12–18 years. The smallest number of children were in the age group under 6 years. Streptococcus pneumoniae with subtypes 3 and 8 was the most frequent causative agent in the study, for which the Synflorix vaccine was shown to be ineffective. Empiric antibiotic therapy was administered to all patients studied. In the group of cases aged 12 to 18 years, antibiotic therapy was started in monotherapy. In younger patients, antibiotic therapy always consisted of a double combination of antibiotics, in particular Clindamycin and Gentamycin. Surgical therapy was indicated in 13 of 23 cases. In most cases, the length of hospital stay did not vary with age, etiologic agent, or place of residence. No dependence was found between the type of treatment for acute mastoiditis or the causative agent of the disease or the effect on hearing. Conclusion: In our retrospective study, we found that the incidence of acute mastoiditis correlates with the generally known incidence in the Czech Republic and global data.The study shows that Streptococcus pneumoniae is identified as the most common pathogen of acute mastoiditis in children. The analysis showed that the Prevenar 13 vaccine showed better efficacy in preventing acute mastoiditis compared to the Synflorix vaccine. These results suggest that reassessment of the vaccination strategy used could contribute to further reduction in the incidence of acute mastoiditis. It can be concluded that the length of recovery and possible impact on hearing after treatment of acute mastoiditis may not depend on the type of microbial agent. We recommend continued monitoring and evaluation of vaccine efficacy and clinical approaches to improve prevention and treatment of this serious complication of otitis media.
650    07
$a dítě $7 D002648 $2 czmesh
650    07
$a lidé $7 D006801 $2 czmesh
650    17
$a mastoiditida $x etiologie $x terapie $7 D008417 $2 czmesh
650    07
$a incidence $7 D015994 $2 czmesh
650    07
$a pneumokokové vakcíny $7 D022242 $2 czmesh
650    07
$a retrospektivní studie $7 D012189 $2 czmesh
650    07
$a pneumokokové infekce $x komplikace $x prevence a kontrola $7 D011008 $2 czmesh
700    1_
$a Povová, L. $7 _AN122337 $u ORL oddělení, Krajská zdravotní, a. s. – Nemocnice Děčín, o. z.
700    1_
$a Csuhaj, P. $u ORL oddělení, Krajská zdravotní, a. s. – Nemocnice Děčín, o. z. $7 _AN122338
773    0_
$w MED00011061 $t Otorinolaryngologie a foniatrie $x 1210-7867 $g Roč. 74, č. 1 (2025), s. 8-15
856    41
$u https://www.prolekare.cz/casopisy/otorinolaryngologie-foniatrie/2025-1-10/akutni-mastoiditida-u-deti-retrospektivni-analyza-incidence-etiologie-a-lecebnych-postupu-140143 $y Meditorial
910    __
$a ABA008 $b A 980 $c 697 $y p $z 0
990    __
$a 20250327 $b ABA008
991    __
$a 20250512174526 $b ABA008
999    __
$a ok $b bmc $g 2307975 $s 1244588
BAS    __
$a 3
BAS    __
$a PreBMC
BMC    __
$a 2025 $b 74 $c 1 $d 8-15 $i 1210-7867 $m Otorinolaryngologie a foniatrie $x MED00011061 $y 140143
LZP    __
$c NLK109 $d 20250512 $b NLK111 $a Meditorial-20250327

Find record

Citation metrics

Loading data ...

Archiving options

Loading data ...