-
Je něco špatně v tomto záznamu ?
TDM antibiotik v klinické praxi
[TDM of antibiotics in clinical practice]
Kacířová I., Grundmann M.
Jazyk čeština Země Česko
Typ dokumentu kazuistiky
- Klíčová slova
- minimální inhibiční koncentrace, nefrotoxicita,
- MeSH
- amikacin aplikace a dávkování farmakokinetika krev terapeutické užití MeSH
- aminoglykosidy aplikace a dávkování farmakokinetika krev MeSH
- antibakteriální látky * aplikace a dávkování farmakokinetika krev MeSH
- dospělí MeSH
- gentamiciny aplikace a dávkování farmakokinetika krev terapeutické užití MeSH
- glykopeptidy aplikace a dávkování farmakokinetika krev MeSH
- lidé středního věku MeSH
- lidé MeSH
- monitorování léčiv * metody MeSH
- nemoci ledvin chemicky indukované prevence a kontrola MeSH
- nežádoucí účinky léčiv prevence a kontrola MeSH
- ototoxicita MeSH
- plocha pod křivkou MeSH
- poruchy sluchu chemicky indukované prevence a kontrola MeSH
- rozvrh dávkování léků MeSH
- senioři MeSH
- vankomycin aplikace a dávkování farmakokinetika krev terapeutické užití MeSH
- vztah mezi dávkou a účinkem léčiva * MeSH
- Check Tag
- dospělí MeSH
- lidé středního věku MeSH
- lidé MeSH
- mužské pohlaví MeSH
- senioři MeSH
- ženské pohlaví MeSH
- Publikační typ
- kazuistiky MeSH
Klíčovou úlohu v optimalizaci dávkování aminoglykosidových antibiotik a vankomycinu má terapeutické monitorování hladin, což je specifická metoda oboru klinické farmakologie pro monitorování terapie využívající analýzu hladin léčiv v séru s následnou erudovanou interpretací klinickým farmakologem/farmaceutem a akceptací ošetřujícím klinikem. Použití terapeutického monitorování vede k individualizaci dávkování uvedených antibiotik u jednotlivých pacientů, a tím k maximalizaci klinického efektu, minimalizaci toxicity, snížení mortality a morbidity, a tím ke snížení nákladů na zdravotní péči. Aminoglykosidy amikacin a gentamicin patří k nejstarším antibiotikům, nicméně i dnes jsou cennou léčebnou skupinou i přes své relativně toxické účinky (nefro‑ a ototoxicita). Používají se zejména proti aerobním gramnegativním patogenům a v kombinaci s antibiotiky poškozujícími buněčnou stěnu (např. betalaktamy) také proti grampozitivním kokům. Jsou typické svým koncentračně‑závislým baktericidním účinkem a dlouhým postantibiotickým efektem. Již bylo publikováno mnoho důkazů o tom, že jedna velká denní dávka (resp. prodloužený dávkovací interval) aminoglykosidů je spojena s nižším rizikem nefro‑ a ototoxicity a srovnatelnou, ne‑li lepší klinickou účinností v porovnání se stejnou celkovou denní dávkou rozdělenou na několik dílčích dávek aplikovaných během dne. U aminoglykosidů neexistuje obecné terapeutické rozmezí, každý pacient má svou vlastní optimální cílovou hladinu, která vyplývá z citlivosti bakterií, současně podávaných antibiotik, imunitního stavu a užívaných nefro‑ a ototoxických léčiv. U vankomycinu by měla být údolní hladina udržována nad 10 mg/l k zabránění rozvoje rezistence, neměla by však přesáhnout 20 mg/l vzhledem k riziku nefrotoxicity. U závažných infekcí je doporučováno rozmezí 15–20 mg/l, k léčbě méně závažných stavů (infekce močového ústrojí, mírné až středně těžké infekce kůže nebo měkkých tkání) by měla postačovat údolní hladina nižší (10–15 mg/l). Při aplikaci vankomycinu v kontinuální infuzi je doporučováno dosažení hladiny v ustáleném stavu v rozmezí 15–25 mg/l. V této práci demonstrujeme několik případů terapeutického monitorování hladin aminoglykosidových antibiotik a vankomycinu z naší rutinní praxe.
A key strategy in optimizing aminoglycosides and vancomycin therapy is therapeutic drug monitoring. It is a specific method of clinical pharmacology used to monitor the therapy using measurement of drug serum concentrations followed by interpretation by a clinical pharmacologist/pharmacist and good cooperation with the clinician. Therapeutic drug monitoring helps clinicians to quickly optimize aminoglycosides and vancomycin dosing regimens to maximize the clinical effect, minimize the toxicity of the drugs, decrease mortality and morbidity and reduce costs. Aminoglycosides (amikacin and gentamicin) constitute one of the oldest classes of antimicrobials. Despite their relative toxicity, mainly nephrotoxicity and ototoxicity, aminoglycosides are valuable in current clinical practice. They are bactericidal agents used against aerobic gram‑negative infections, and in combination with a cell wall active antimicrobial‑based regimen (e. g. b‑lactams), also against gram‑positive cocci. Aminoglycosides have a concentration‑dependent bactericidal effect and a long post‑antibiotic effect. There is accumulating evidence to show that large, single, daily doses (or more correctly, extended interval dosing) of aminoglycosides are associated with lower nephro‑ and ototoxicity and comparable, if not superior, clinical outcomes than the same total dose administered in small, multiple doses. A general therapeutic range of aminoglycosides does not exist. Every patient has his/her own optimal target concentration based on the microorganism susceptibility, co‑administered antibacterials, immune status and co‑administration of other nephro‑or ototoxic drugs. Minimum serum vancomycin trough concentrations should always be maintained above 10 mg/L to avoid development of resistance, nevertheless, trough concentrations > 20 mg/L are not recommended because of the risk of nephrotoxicity. For serious gram‑positive infections vancomycin trough concentrations of 15–20 mg/L are recommended. In non‑complicated infections (urinary tract infections or mild‑to‑moderate skin and soft tissue infections) trough concentrations of 10–15 mg/L should be sufficient. For continuous infusions of vancomycin target steady‑state concentration values of 15–25 mg/L is optimal. We demonstrate some case reports of therapeutic monitoring of aminoglycoside antibiotics and vancomycine from our routine practice.
TDM of antibiotics in clinical practice
- 000
- 00000naa a2200000 a 4500
- 001
- bmc15012161
- 003
- CZ-PrNML
- 005
- 20150420091521.0
- 007
- ta
- 008
- 150403s2015 xr d f 000 0|cze||
- 009
- AR
- 040 __
- $a ABA008 $b cze $d ABA008 $e AACR2
- 041 0_
- $a cze $b eng
- 044 __
- $a xr
- 100 1_
- $a Kacířová, Ivana $7 xx0081201 $u Ústav klinické farmakologie, LF OU, Ostrava
- 245 10
- $a TDM antibiotik v klinické praxi / $c Kacířová I., Grundmann M.
- 246 31
- $a TDM of antibiotics in clinical practice
- 520 3_
- $a Klíčovou úlohu v optimalizaci dávkování aminoglykosidových antibiotik a vankomycinu má terapeutické monitorování hladin, což je specifická metoda oboru klinické farmakologie pro monitorování terapie využívající analýzu hladin léčiv v séru s následnou erudovanou interpretací klinickým farmakologem/farmaceutem a akceptací ošetřujícím klinikem. Použití terapeutického monitorování vede k individualizaci dávkování uvedených antibiotik u jednotlivých pacientů, a tím k maximalizaci klinického efektu, minimalizaci toxicity, snížení mortality a morbidity, a tím ke snížení nákladů na zdravotní péči. Aminoglykosidy amikacin a gentamicin patří k nejstarším antibiotikům, nicméně i dnes jsou cennou léčebnou skupinou i přes své relativně toxické účinky (nefro‑ a ototoxicita). Používají se zejména proti aerobním gramnegativním patogenům a v kombinaci s antibiotiky poškozujícími buněčnou stěnu (např. betalaktamy) také proti grampozitivním kokům. Jsou typické svým koncentračně‑závislým baktericidním účinkem a dlouhým postantibiotickým efektem. Již bylo publikováno mnoho důkazů o tom, že jedna velká denní dávka (resp. prodloužený dávkovací interval) aminoglykosidů je spojena s nižším rizikem nefro‑ a ototoxicity a srovnatelnou, ne‑li lepší klinickou účinností v porovnání se stejnou celkovou denní dávkou rozdělenou na několik dílčích dávek aplikovaných během dne. U aminoglykosidů neexistuje obecné terapeutické rozmezí, každý pacient má svou vlastní optimální cílovou hladinu, která vyplývá z citlivosti bakterií, současně podávaných antibiotik, imunitního stavu a užívaných nefro‑ a ototoxických léčiv. U vankomycinu by měla být údolní hladina udržována nad 10 mg/l k zabránění rozvoje rezistence, neměla by však přesáhnout 20 mg/l vzhledem k riziku nefrotoxicity. U závažných infekcí je doporučováno rozmezí 15–20 mg/l, k léčbě méně závažných stavů (infekce močového ústrojí, mírné až středně těžké infekce kůže nebo měkkých tkání) by měla postačovat údolní hladina nižší (10–15 mg/l). Při aplikaci vankomycinu v kontinuální infuzi je doporučováno dosažení hladiny v ustáleném stavu v rozmezí 15–25 mg/l. V této práci demonstrujeme několik případů terapeutického monitorování hladin aminoglykosidových antibiotik a vankomycinu z naší rutinní praxe.
- 520 9_
- $a A key strategy in optimizing aminoglycosides and vancomycin therapy is therapeutic drug monitoring. It is a specific method of clinical pharmacology used to monitor the therapy using measurement of drug serum concentrations followed by interpretation by a clinical pharmacologist/pharmacist and good cooperation with the clinician. Therapeutic drug monitoring helps clinicians to quickly optimize aminoglycosides and vancomycin dosing regimens to maximize the clinical effect, minimize the toxicity of the drugs, decrease mortality and morbidity and reduce costs. Aminoglycosides (amikacin and gentamicin) constitute one of the oldest classes of antimicrobials. Despite their relative toxicity, mainly nephrotoxicity and ototoxicity, aminoglycosides are valuable in current clinical practice. They are bactericidal agents used against aerobic gram‑negative infections, and in combination with a cell wall active antimicrobial‑based regimen (e. g. b‑lactams), also against gram‑positive cocci. Aminoglycosides have a concentration‑dependent bactericidal effect and a long post‑antibiotic effect. There is accumulating evidence to show that large, single, daily doses (or more correctly, extended interval dosing) of aminoglycosides are associated with lower nephro‑ and ototoxicity and comparable, if not superior, clinical outcomes than the same total dose administered in small, multiple doses. A general therapeutic range of aminoglycosides does not exist. Every patient has his/her own optimal target concentration based on the microorganism susceptibility, co‑administered antibacterials, immune status and co‑administration of other nephro‑or ototoxic drugs. Minimum serum vancomycin trough concentrations should always be maintained above 10 mg/L to avoid development of resistance, nevertheless, trough concentrations > 20 mg/L are not recommended because of the risk of nephrotoxicity. For serious gram‑positive infections vancomycin trough concentrations of 15–20 mg/L are recommended. In non‑complicated infections (urinary tract infections or mild‑to‑moderate skin and soft tissue infections) trough concentrations of 10–15 mg/L should be sufficient. For continuous infusions of vancomycin target steady‑state concentration values of 15–25 mg/L is optimal. We demonstrate some case reports of therapeutic monitoring of aminoglycoside antibiotics and vancomycine from our routine practice.
- 650 _2
- $a lidé $7 D006801
- 650 12
- $a monitorování léčiv $x metody $7 D016903
- 650 _2
- $a vankomycin $x aplikace a dávkování $x farmakokinetika $x krev $x terapeutické užití $7 D014640
- 650 _2
- $a amikacin $x aplikace a dávkování $x farmakokinetika $x krev $x terapeutické užití $7 D000583
- 650 _2
- $a gentamiciny $x aplikace a dávkování $x farmakokinetika $x krev $x terapeutické užití $7 D005839
- 650 12
- $a antibakteriální látky $x aplikace a dávkování $x farmakokinetika $x krev $7 D000900
- 650 _2
- $a aminoglykosidy $x aplikace a dávkování $x farmakokinetika $x krev $7 D000617
- 650 _2
- $a glykopeptidy $x aplikace a dávkování $x farmakokinetika $x krev $7 D006020
- 650 _2
- $a poruchy sluchu $x chemicky indukované $x prevence a kontrola $7 D006311
- 650 _2
- $a nemoci ledvin $x chemicky indukované $x prevence a kontrola $7 D007674
- 650 _2
- $a plocha pod křivkou $7 D019540
- 650 12
- $a vztah mezi dávkou a účinkem léčiva $7 D004305
- 650 _2
- $a rozvrh dávkování léků $7 D004334
- 650 _2
- $a nežádoucí účinky léčiv $x prevence a kontrola $7 D064420
- 650 _2
- $a dospělí $7 D000328
- 650 _2
- $a lidé středního věku $7 D008875
- 650 _2
- $a senioři $7 D000368
- 650 _2
- $a mužské pohlaví $7 D008297
- 650 _2
- $a ženské pohlaví $7 D005260
- 650 _2
- $a ototoxicita $7 D000081015
- 653 00
- $a minimální inhibiční koncentrace
- 653 00
- $a nefrotoxicita
- 655 _2
- $a kazuistiky $7 D002363
- 700 1_
- $a Grundmann, Milan, $d 1939- $7 nlk20010093222 $u Ústav klinické farmakologie, LF OU, Ostrava; Oddělení klinické farmakologie, Ústav laboratorní diagnostiky, FN Ostrava
- 773 0_
- $w MED00183176 $t Kardiologická revue – Interní medicína $x 2336-288x $g Roč. 17, č. 1 (2015), s. 57-64
- 856 41
- $u https://www.prolekare.cz/casopisy/kardiologicka-revue/2015-1/tdm-antibiotik-v-klinicke-praxi-51698 $y plný text volně dostupný
- 910 __
- $a ABA008 $b B 2157 $c 425 b $y 4 $z 0
- 990 __
- $a 20150403 $b ABA008
- 991 __
- $a 20150420091808 $b ABA008
- 999 __
- $a ok $b bmc $g 1070341 $s 895008
- BAS __
- $a 3
- BAS __
- $a PreBMC
- BMC __
- $a 2015 $b 17 $c 1 $d 57-64 $i 2336-288x $m Kardiologická revue $x MED00183176 $y 76032
- LZP __
- $c NLK188 $d 20150420 $b NLK118 $a Meditorial-20150403